BRATISLAVA. V sobotu večer zomrel vo veku 90 rokov národný umelec, zakladateľ, umelecký vedúci a choreograf umeleckého súboru Lúčnica profesor Štefan Nosáľ.
Informáciu pre TASR potvrdili predstavitelia Lúčnice.

Smútok lúčničiarov
Členovia tohto umeleckého telesa vyjadrili hlboký zármutok nad stratou umeleckého šéfa a choreografa. "V srdciach veľkej rodiny lúčničiarov i celého Slovenska zostane Štefan Nosáľ navždy s nami," napísali vo vyhlásení, ktoré TASR poskytol manažér tanečného súboru Lúčnice Július Jackuliak.
Členovia Lúčnice pripomínajú, že Nosáľovo takmer 70-ročné kontinuálne umelecké vedenie Lúčnice, ktorá sa ako reprezentačné teleso interpretujúce originálnu národnú kultúru zaraďuje medzi najlepšie svetové súbory vo svojom odbore, je odborníkmi i širokou verejnosťou považované za svetový unikát.
Jackuliak zároveň oznámil, že informácie o poslednej rozlúčke so Štefanom Nosáľom zverejní Lúčnica po konzultácii so smútiacou rodinou.

Rodák z Hriňovej
Štefan Nosáľ sa narodil 20. januára 1927 v Hriňovej. Silné folklórne zázemie rodného kraja rozvinulo jeho vrúcny vzťah k ľudovému umeniu. V rokoch 1947-1953 študoval na Fakulte inžinierskeho staviteľstva Slovenskej vysokej školy technickej (SVŠT, dnes STU) v Bratislave, kde získal titul stavebného inžiniera.
Od roku 1949 pôsobil ako tanečník, postupne umelecký vedúci tanca a choreograf mužskej skupiny Odzemkári, neskoršej zložky Lúčnice. V rokoch 1953–1957 absolvoval odbor choreografia tanca na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave.
Od roku 1968 začal na VŠMU pôsobiť ako pedagóg na Katedre tanečnej tvorby, ktorú v rokoch 1972-1992 zároveň aj viedol. V roku 1974 habilitoval na docenta a v roku 1982 mu bol prezidentom republiky udelený titul profesor.
Umeleckým vedúcim a choreografom súboru Lúčnica, ktorý už roky plným priehrštím rozdáva neopakovateľné plody bohatej slovenskej tradície publiku doma i v zahraničí, sa Štefan Nosáľ stal v roku 1951.

Vychoval tanečníkov aj choreografov
Na tomto poste ovplyvnil umelecké smerovanie Lúčnice, vytvoril svojský štýl prekomponovávania pôvodných ľudových tancov a ich umeleckej javiskovej štylizácie.
Pod jeho vedením tancovali stovky tanečníkov a vychoval viac ako tridsať profesionálnych choreografov. Jeho choreografie patria k najvýznamnejším umeleckým výtvorom v oblasti scénickej štylizácie ľudového tanca.
Vyznačujú sa rešpektovaním autentickosti folklórneho materiálu pri umeleckej štylizácii tanca, výraznou priestorovou kresbou, výtvarným cítením a vyváženou diferenciáciou sólistov a zboru.
Choreograficky spolupracoval aj so Slovenským národným divadlom (SND) v Bratislave, Národným divadlom (ND) v českej Prahe alebo Belgickou kráľovskou operou v Antverpách.
Legendárne Na skle maľované, na ktorom sa autorsky spolupodieľal, malo v SND 640 repríz, čo je absolútny rekord v slovenskom divadle. Spolupracoval tiež na filmoch Rodná zem (1953) a Rok na dedine (1967). Režíroval programy folklórnych festivalov v Strážnici, vo Východnej či v Detve. Je autorom publikácií Na ceste k súčasnej choreografii (1962), Choreografia ľudového tanca (1984), Môj život Lúčnica (2000) a Čarodejník Lúčnice (2007, spoluautor D. Machala).
Národný umelec
Profesor Štefan Nosáľ je nositeľom titulu Zaslúžilý umelec (1968) a titulu Národný umelec (1989). Vo februári 1997 mu prezident udelil štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy. V roku 2001 dostal Krištáľové krídlo v kategórii hudba.
V januári 2007 sa stal laureátom Pribinovho kríža I. triedy za významné zásluhy o kultúrny rozvoj SR. V roku 2010 si prevzal Cenu Pavla Straussa za trvalý prínos v oblasti kultúry a umenia.
Za výnimočný celoživotný umelecký prínos a vynikajúcu prezentáciu slovenskej kultúry v zahraničí mu pri príležitosti 90. výročia udelil na začiatku februára tohto roku minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák Zlatú plaketu.
Reakcie:
- Štefan Nosáľ spravil z folklóru dôležitú značku našej krajiny, ktorú právom obdivujú aj v zahraničí. Prezident Andrej Kiska to zdôraznil vo vyjadrení, ktorým vzdal hold zosnulému profesorovi. Kiska na sociálnej sieti zároveň pripomenul, že s Lúčnicou bude meno i dielo Štefana Nosáľa navždy späté. "Česť jeho pamiatke a chvála tomu, čo dokázal," dodal Kiska.
- Odišla nezabudnuteľná postava slovenského folklóru s obrovským osobným prínosom. Tak na úmrtie profesora Nosáľa zareagoval premiér Robert Fico (Smer). Vo svojom vyhlásení premiér zdôraznil, že "je tak málo originálnych príspevkov k nášmu kultúrnemu bohatstvu ako Lúčnica a tak málo ľudí zapálených pre svoje životné poslanie, ako bol šéf Lúčnice Štefan Nosáľ". "Pán profesor, nech Vám je slovenská zem ľahká!" adresoval slová legende slovenského umenia premiér na záver vyhlásenia.
- Slovenský folklór a slovenská kultúra stratila vzácneho človeka, uviedol predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). "Odchod zakladateľa, umeleckého vedúceho a choreografa Lúčnice, tanečníka, režiséra a pedagóga prof. Štefana Nosáľa je smutným momentom," napísal na svojom profile na sociálnej sieti predseda parlamentu.
- Osobnosť profesora Štefana Nosáľa charakterizoval podľa ministra kultúry Mareka Maďariča (Smer) výnimočný talent, ktorého súčasťou bola usilovnosť, pokora a múdrosť. "Aj preto bol vo svojej práci a živote taký nespochybniteľný, všetkými prijímaný a obdivovaný," uviedol minister v reakcii na smutnú správu. Maďarič zdôraznil, že Nosáľ sa svojím dielom hlboko dotýkal a stále dotýka našej duše. "Bol a ostane mostom medzi autentickým folklórom, ako zdrojom našej identity a jeho špičkovým umeleckým stvárnením, ktoré nám odovzdával prostredníctvom svojich diel a súboru Lúčnica," zdôraznil minister.