Postmoderné divadlo, popkultúrne prístupy, mimodivadelné žánre. Sú to dnes priam odstrašujúce termíny, ale dúfajme, že sa za nimi skrýva divadlo plné nápadov. Opäť sa naň sústreďuje dramaturgia festivalu Divadelná Nitra.
Jeden z našich najväčších divadelných festivalov pozná už prvé mená svojich účinkujúcich. Po prvý raz bude hosťom aj jeden z najznámejších amerických súborov.
Americký magnet, slovenský režisér
Newyorské divadlo Nature Theater of Oklahoma bude festival otvárať 22. septembra. Súbor známy v Európe má veľa medzinárodných spoluprác, ale na Slovensku ešte nikdy nebolo. Vo svojej inscenácii Právo na šťastie vraj skúma a ironizuje „americký sen“ v tarantinovskom štýle.
Zároveň sa chystá tunajšiemu publiku odhaliť, čo majú spoločné kovbojské tance a westernový saloon s lietajúcimi dronmi a energetickými nápojmi. Trochu sitcom štýlom, trochu absurdne a ironicky sa protagonisti takto pohrávajú s americkými klišé a uplatňovaním práva na šťastie, ktoré je zakotvené v Deklarácii nezávislosti USA.
Inscenácia kombinuje drámu s tancom v spolupráci so slovinskou skupinou EnKappGroup. „Je to veľmi špecifické, keďže tanečníci sa predstavia aj v úlohách hercov – majú relatívne veľa hovoreného textu. Z toho vyplýva jedinečná forma divadla, mix tanečného či pohybového divadla a činohry,“ približuje dramaturgička festivalu Martina Vannayová.
Zároveň upozorňuje aj na osobnosť Pavla Lišku, pôvodom Slováka, ktorý je autorom konceptu, textu aj réžie tejto inscenácie. Jeho tvorba v štýle divadelnej koláže je zatiaľ Slovensku celkom neznáma. „S partnerkou Kelly Copperovou navyše píšu text vo veršoch, čo vytvára svojrázny kontrast k dianiu na javisku. Právo na šťastie je v dobrom zmysle postmoderné divadlo,“ hovorí dramaturgička.

Tajomný hashtag
Festival Divadelná Nitra sa tento rok chce zamerať na základné ľudské hodnoty vyjadrené pojmom #fundamentals. Pod týmto trochu tajomným hashtagom zahŕňa všetky možné súvisiace aspekty: rodinu, domov, domovinu, vzťahy a komunikáciu medzi ľuďmi, slobodu, pamäť či spravodlivosť.
Medzi zahraničnými produkciami uvedie napríklad aj kultový český súbor Studio Hrdinů s monodrámou Herec a stolár Majer, Teatr Nowy z Varšavy s inscenáciou nepočujúcich hercov, belgických divadelníkov z Antverp s hrou o rodine z Černobyľu, česko-slovensko-grécku inscenáciu o súcite a porozumení v podaní RootlessRoot Company či štvorhodinovú performance Black, Black Woods prekračujúcu hranice žánrov.
Zahraničné predstavenia spojí s domácimi na festivale opäť fakt, že súčasné divadlo je do veľkej miery autorské a nenecháva sa spútať hranicami, definíciami a kánonmi klasického divadla.
Zo slovenskej produkcie uvedie festival Jánošíka nitrianskeho Divadla Andreja Bagara, Miracles z Divadla Pôtoň v Bátovciach, Elity Slovenského národného divadla, drámu Posadnutí inšpirovanú Dostojevského Besmi rusínskeho Divadla Alexandra Duchnoviča a martinskú inscenáciu Vojna nemá ženskú tvár.
Festivalovú premiéru bude mať inscenácia režiséra Ondreja Spišáka podľa ruského románu Piknik na ceste bratov Strugackých. Pod názvom Stalker ho famózne sfilmoval Andrej Tarkovskij.
