Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK) vznikol už v roku 1949. Jeho riaditeľ JURAJ HAMAR vysvetľuje, akými spôsobmi sa snažia mladých priviesť k vlastným koreňom. S inscenáciou Genezis vystúpia v sobotu popoludní na festivale Grape.
Ako možno priviesť mladých ľudí k ľudovej kultúre?
„Keď som v roku 2010 nastupoval do funkcie riaditeľa, jednou z našich vízií bolo, aby sme robili niečo, čo sa prihovára súčasnému divákovi súčasnými umeleckými prostriedkami a zároveň zostali verní tradičnej ľudovej kultúre. Snažíme sa to dosiahnuť cez naše programy aj aktivity mimo javiska.“
Ako to ide?
„Nebolo to, samozrejme, zo dňa na deň. V roku 2005 som pre SĽUK pripravil tanečnú veselohru pre deti Gašparko. Nečakal som, že to bude také úspešné. Dodnes sa toto predstavenie hrá a z prvých detí, ktoré ho videli, sú dnes už dospelí. Súčasné scénické možnosti folklóru som neskôr naznačil v tanečnom programe Obrázky zo Slovenska, ktoré bolo vzniklo na princípe laterny magiky.
Ani som vtedy neuvažoval, že raz budem riaditeľom. Keď som nastúpil do funkcie v roku 2010, vedel som, že musíme pripraviť niečo, čo naznačí moju víziu. V inscenácii Chorea slovaca sme sa obrátili na viacerých mladých umelcov, hoci väčšina z nich s folklórom nikdy nepracovala.
Dostali voľnú ruku a pod naším vedením a prostredníctvom hudby, tanca, scény, kostýmov sa mali pokúsiť o svoju vlastnú umeleckú interpretáciu folklóru.“

Dá sa teda zladiť folklór s moderným prístupom?
„Spojenia sú dnes rôzne rovnako ako ich výsledok. Pozrite sa, ako sa súčasní populárni interpreti na Slovensku začali inšpirovať ľudovou piesňou, ako u nás rastie popularita domácej world music a etna. Všetky vychádzajú zo slovenského folklóru.