Vraždy sa v literatúre uživia. Spletité príbehy, ktoré lemuje krv, majú jednu veľkú čitateľskú výhodu – nechcete ich pustiť z rúk, kým neodhalíte páchateľa. Od samoúčelného surového braku cez romantiku s príchuťou smrti až po logicky vystavané hádanky, to všetko v poslednom období aktívne ponúkajú aj slovenskí autori.
Domácich krimirománov na pultoch kníhkupectiev pribúda z mesiaca na mesiac. Dôvod je jednoduchý, ľudia im začali veriť. A zatiaľ čo ešte pred pár rokmi sa čitateľ podobných tém z tuzemského prostredia stránil, dnes je práve „to slovenské“ veľkou výhodou.
Domáce krimi je hitom, ktorý pomaly vytláča mafiánske témy z hľadáčika čitateľov so slabosťou pre zločin a trest.
Slovo „krimi“ v literatúre označuje diela so zápletkou postavenou na pátraní po zločine. V širšom slova zmysle to môže byť aj ľúbostný či erotický román, v ktorom sa objaví vražda alebo čokoľvek, kde je nosnou témou vyriešenie neobjasnenej kriminality. Najčastejšie ho však používame ako synonymum pre detektívku a triler.
Sleduj Dána
Aj pri tomto žánri sa zdá, že najväčšou poctou je ohodnotiť knihu ako slovenskú verziu nejakého svetovo známeho diela/autora. V recenziách alebo na rôznych fórach často zaznejú vety v štýle „Je to skvelé, slovenský Jo Nesbo!“ Napriek tomu, že aj slovenská detektívka či triler pochopiteľne vychádza z istých trendov, má svoje špecifické črty.