BRATISLAVA. „Prísť k nám je privilégium, preto očakávame, že tí, čo Veľkú Britániu navštívia, si budú ctiť hodnoty, ktorým veríme,“ povedala pred dvoma rokmi Tereza Mayová.
Vtedy bola ešte len ministerkou vnútra a pohoršili ju postoje a texty mladého amerického rapera s prezývkou Tyler, The Creator.
Často napádal ženy a homosexuálov, až to dospelo tak ďaleko, že jeho tvorbu označovali kolegovia za jed a Mayová ho na niekoľko rokov vykázala z Veľkej Británie. Nariadenie stále platí.
Pred pár dňami však prekvapil, keď vydal svoj najnovší album Flower Boy. Niekoľkokrát na ňom naznačil, že je to vlastne úplne inak, že on sám patrí k neviditeľnej menšine a že sa mu páčia muži. Otvoril tak debatu o tom, či je hiphop pripravený na rapera geja.
Najúspešnejší boli mačovia
Hiphop síce vznikol v chudobných uliciach Bronxu a snažil sa poukázať na spoločenské nespravodlivosti, no k odlišnej sexuálnej orientácii nebol veľmi tolerantný.
Za štyridsať rokov jeho existencie môžeme nájsť plno príkladov vulgárnych výstupov, ktoré podnecujú násilie.
Možno to súvisí s tým, že najúspešnejší raperi boli v hudobných dejinách tí, ktorí na verejnosti pôsobili mačoidne, drsne, aby svojím textom dodali dôraz. Naopak, opačným stereotypom bolo, že homosexuáli sú slabší, zženštení.