Nechceli organizovať žiadnu spomienkovú akciu, kde by ľudia v oblekoch predniesli zdĺhavé prejavy o našej minulosti. Organizátori festivalu Povstanie pokračuje sa rozhodli radšej spraviť niekoľkodňovú prehliadku spoločensky angažovaného umenia.
„Extrémizmus a násilie nie sú len vecou minulosti, zápasíme s ním aj dnes,“ vysvetľuje aktivista Robert Mihaly. „Program sme sa snažili poskladať podľa možnosti čo najpestrejšie, aby v ňom boli zahrnuté rôzne témy, ktoré môžu s fašizmom súvisieť.“
Na prvé ročníky nemali dostatok peňazí, boli to len malé akcie, no na tretí raz sa im podarilo dať dokopy zaujímavý program. Jeho súčasťou budú od piatka koncerty, prednášky, filmy, ba dokonca aj cyklistické výpravy.

Čo keď neuvidíme tragédiu pred očami?
Mihaly pozýva na predčítanie úryvkov z knihy Cudzinci pred bránami. Je to jedno z posledných diel, ktoré napísal sociológ Zygmunt Bauman. Poľský autor zomrel začiatkom tohto roka, z rodnej krajiny ho vyhostili počas komunizmu a celý život skúmal zmeny v spoločnosti.
V novej knihe uvažoval hlavne o utečeneckej kríze. Zdalo sa mu, že cudzinci boli v Európe v posledných rokoch rovnako nechcení ako kedysi Židia. „Keď sa udeje tragédia a potom sa na ňu spätne pozeráme, často si ju nevieme vysvetliť. Čo keď sa nám však tragédia deje pred očami a my si to neuvedomíme?“ hovorí Mihaly.