BRATISLAVA. Reklamy skončili, svetlá v kine zhasínajú. Po úvodných titulkoch sa na plátne objavuje to, kvôli čomu mnohé ženy i muži prišli do kina. Hnedé kučery, jamka v lícach, ostré lícne kosti, a najmä uhrančivý pohľad, ktorý v pamäti zostane aj po opustení kinosály.
Matthew McConaughey zabáva divákov po celom svete už 25 rokov. Vzhľadom, texaskou priamočiarosťou i schopnosťou zahrať takmer čokoľvek.
Presvedčí ako namyslený mladý právnik, diabolský hľadač pokladov, ale aj ako podnikateľ vlastniaci nočný klub. Jeho osobná charizma vyniká v každej role, za čo si u mnohých vyslúžil prirovnania k legendárnemu Paulovi Newmanovi.
Dlhé roky vďaka nej dostával ponuky do romantických komédií ako na bežiacom páse a všade sa s ním niesla nálepka „toho fešáka z Ako prísť o chlapa za desať dní“. Odvtedy však vo svojej kariére urobil dramatický obrat.
Starší, akadémiou ocenený McConaughey je iný. Dokáže zaujať hustou bradou, venuje sa charitatívnej organizácii, s manželkou má tri deti a dobre zvažuje každú filmovú ponuku, ktorú dostane. Napokon, už si to môže dovoliť.
McConnesancia
Dlhoroční fanúšikovia texaského herca si ešte pamätajú bezstarostného mladíka, ktorý zapĺňal predné stránky bulvárnych novín čoraz absurdnejšími príbehmi: ako nahý napodobňoval vytie vlka, ako sa vzpieral zatknutiu, keď nahý na verejnosti hral na bubny.
Hoci podľa slov jeho priateľov z Hollywoodu sa podobne šialených nápadov nezbavil, bol to on sám, kto si uvedomil, že chce v živote zmenu.
„Môj životný štýl pozostával zo žitia na pláži, pobehovania bez trička a natáčania romantických komédií,“ hovorí. „Robil som to rád, ale zároveň som si všimol, že iné ponuky jednoducho neprichádzajú.“

Priznáva, že nemal veľkú chuť natáčať nezávislé filmy, ktoré boli vtedy jeho jedinou alternatívou k rom-comom. „Ponúkané honoráre boli výrazne nižšie a nenašiel sa nikto, kto by sa za ne finančne postavil,“ spomína v rozhovore pre denník Guardian.
Vtedy sa rozhodol urobiť radikálny krok. Svojmu agentovi nariadil, aby každú ponuku do romantického filmu odmietol. A kým samotné rozhodnutie bolo celkom jednoduché, ťažšie už muselo byť vydržať rok a pol bez akejkoľvek role.
„Osemnásť mesiacov nič, a potom prišli úplne z ničoho nič. Stal som sa dobrým novým nápadom pre niektorých naozaj dobrých režisérov,“ vysvetľuje. Obdobie, ktoré potom v hercovom živote nazvalo, americkí novinári nazvali skutočne výstižne: McConnesancia.
Stop. A teraz vážne
McConaugheyho prienik do sveta dramatického filmu začal v roku 2012 snímkou Magic Mike. Ak ste videli len plagáty, na ktorých je ako polonahý striptér vedľa ďalšieho idolu žien, Channinga Tatuma, možno budete neveriacky krútiť hlavou.
Film však má prekvapivú hĺbku. Jednak preto, že vychádza z Tatumových životných skúseností, jednak preto, že ho režíroval uznávaný Steven Soderbergh. Práve práca z režisérom jeho kalibru bola tým, čo McConaugheyho oslovila najviac.
Jeho najväčšie úspechy prišli v nasledujúcich rokoch 2013 a 2014. Vo filme Klub poslednej nádeje stvárnil Rona Woodrofa, kovboja, ktorému diagnostikovali AIDS. Do role sa vložil, akoby sa život krátil jemu samotnému.

Dlhé týždne žil na prísnej, ba priam šialenej diéte, ktorá pozostávala len z diétnej koly a bielka. Vo filme vážil sotva päťdesiat kíl, hoci meria takmer dva metre. Už vtedy, keď mal šesťdesiat kíl, začal pociťovať vážne zdravotné problém – postupne strácal zrak.
Film si aj vďaka jeho výkonu získal priazeň kritiky, čo vyústilo do Oscara za najlepšieho herca v hlavnej úlohe, Zlatý Glóbus a ďalšie prestížne či menej prestížne ocenenia.
V roku 2014 pokračoval obsadením role Rusta Cohla, geniálneho, no pochmúrneho vyšetrovateľa vrážd v seriáli True detective. Naskočil tak na rozbiehajúcu sa vlnu vysoko sledovanej, no zároveň umelecky a rozpočtovo prvotriednej televíznej zábavy. Za „ozajstného detektíva“ opäť dostal niekoľko ocenení od kritikov, rovnako ako za film Interstellar od Christophera Nolana.
Stačí chuť žiť
Práca so svetovými režisérmi, široký fanklub a ocenenia od kritikov – risk, ktorý Matthew McConaughey podstupoval rok a pol, sa vyplatil. Rovnako ako diéta pre životnú úlohu, ktorá mu takmer zničila zdravie.
Odpoveď na to, kde sa toľké odhodlanie a vnútorná sila vzali, môžeme nájsť odpoveď v reči, ktorú mal McConaughey pri preberaní Oscara. „Ďakujem otcovi, ktorý nikdy neprestal pracovať a naučil ma, čo znamená byť mužom,“ povedal stručne, ale odhodlane.
Typické klišé, poviete si. Matthew McConaughey však pokojne mohol byť prvým, ktorý z týchto slov klišé urobil. Pamätá si, ako sa jeho otec, obchodník s ropou budil s vetou: „Dnes ulovím veľkú rybu,“ a potom chodil domov neskoro večer. Čiže s tvrdou prácou nezveličoval.
Vzhľadom na to, aká vysoká vtedy bola cena ropy, sa mladý Matthew mohol prevážať v motorových člnoch s logom firmy jeho otca. To, čo ho otec naučil o bytí mužom, však pochopil až po otcovej smrti. Tvrdo pracujúci pán McConaughey totiž prežil posledných desať rokov svojho života bojovaním o holé prežitie firmy, ktorá sa vraj viackrát ocitla blízko bankrotu. Potom zomrel na infarkt
Otcova nezlomnosť aj za cenu vlastného zdravia urobila na mladšieho McConaugheyho dojem. Aj preto je jeho životným mottom: „Len ži ďalej“.
Matthewa McConaugheyho môžete vidieť vo filme Temná veža, ktorý práve beží v kinách.