SME

Zomrela česká herečka slovenského pôvodu Květa Fialová

Herečke zlyhalo srdce.

Květa Fialová.Květa Fialová. (Zdroj: TASR)

PRAHA. Kveta Fialová zomrela vo veku 88 rokov v jednej z pražských nemocníc. Smrť oznámila jej dcéra Zuzana.

Herečke zlyhalo srdce potom, čo sa jej zdravotný stav zhoršil, informuje blesk.cz.

Fialová roky hrala u Jana Wericha v pražskom divadle ABC, svoje posledné úlohy odohrala v Slováckom divadle v Uherskom Hradišti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Narodila sa prvého septembra 1929 v obci Vel'ké Dravce v okrese Lučenec. Jej mama bola výtvarníčka a otec český legionár. Rodina žila na Slovensku do roku 1938, potom boli nacionalistami prinútení odísť do Čiech.

SkryťVypnúť reklamu

Divadelná kariéra

Po skončení druhej svetovej vojny sa vtedy šestnásťročná Fialová prihlásila k divadlu v Českom Těšíně, kde získala svoje prvé herecké skúsenosti.

Neskôr vyštudovala konzervatórium v Brne a ďalšie štúdium na Janáčkovej akadémii múzických umení (JAMU) úspešne ukončila v roku 1950.

Následne získala angažmán v divadlách v Opave, Českých Budějoviciach, Kolíne a na Slovensku v Martine. V roku 1958 ju pre divadlo ABC angažoval Jan Werich, pričom tejto scéne ostala verná i po pripojení k Mestským divadlám pražským. V divadle ABC predviedla Fialová svoj talent v mnohých komediálnych a konverzačných rolách.

Na filmovom plátne

Vzhľad ju predurčil k úlohám vypočítavých dám, ktoré svoj atraktívny zovňajšok využívali k dosiahnutiu cieľov. Pred kamerou herečka debutovala v roku 1949 a od tej doby nakrútila niekoľko desiatok filmov, televíznych inscenácii a seriálov.

SkryťVypnúť reklamu

V 60. rokoch sa objavila vo vojnových drámach Smrt si říka Engelchen (1963) alebo Ostře sledované vlaky (1966). Česká kinematografia získala v Květe Fialovej ideálnu predstaviteľku osudových žien a pôvabná herečka sa stala obdivovaným idolom.

Jej životnou úlohou bola postava barovej speváčky Tornado Lou v paródii na divoký západ Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964). Podobné úlohy si Fialová zopakovala v snímkach Fantom Morrisvillu (1966), Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky 1967) alebo Partie krásného dragouna (1970).

V televízii sa obľúbená herečka objavila napríklad v inscenácii Vajíčko (1968), v seriáli Hříšní lidé města pražského (1968) alebo v komédii Adéla ještě nevečeřela (1977).

Ako staršia dáma si Fialová zahrala babičku v populárnej komédii S tebou mě baví svět (1982) a neskôr roztržitú starenku v letnej komédii Účastníci zájezdu (2006). Svoje úlohy stvárnila s jemným šarmom, sebairóniou a typickou sebairóniou. Jej manželom bol režisér Pavel Háša, s ktorým má dcéru Zuzanu.

SkryťVypnúť reklamu

Osobnosť obľúbenej herečky a jej pozitívny pohľad na život priblížil dokument 13. komnata Květy Fialové (2006) alebo autobiografická kniha s názvom Květa Fialová o sobě (čím hůře, tím lépe) (1999).

Česká republika

Súdny znalec Vítězslav Hálek pred začiatkom pojednávania na Vrchnom súde v Prahe v kauze Čapí hnízdo.

Obhajca Andreja Babiša sa snažil spochybniť vyjadrenia znalca.


TASR
Český expremiér a predseda hnutia ANO Andrej Babiš si prezerá svoj mobilný telefón pred začiatkom pojednávania v kauze Čapí hnízdo na Vrchnom súde v Prahe.

Svedok Jan Bareš hovorí, že Babiš bol jeho jediným nadriadeným.


TASR
Český expremiér a predseda hnutia ANO Andrej Babiš a jeho advokát Michael Bartončík pred začiatkom pojednávania v kauze Čapí hnízdo na Vrchnom súde v Prahe.

Advokát pochybuje o krokoch odvolacieho súdu.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  2. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  3. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  4. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  5. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  6. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  7. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  8. Čo bude toto leto in?
  1. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  2. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  3. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  4. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  5. LESY SR hostili prestížne udeľovanie cien CIC
  6. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  7. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo?
  8. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 8 560
  2. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 8 174
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 943
  4. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo? 3 527
  5. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 3 037
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 942
  7. Čo bude toto leto in? 2 787
  8. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke 2 672
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  2. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  3. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  4. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  5. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  6. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  7. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  8. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  1. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 747
  2. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/ 6 936
  3. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 6 849
  4. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 5 908
  5. Martin Ondráš: Podivné penzióny vs rozkrádanie eurofondov - skutočná pravda 5 093
  6. Viktor Pamula: Odkaz premiera jeho voličom i nám všetkým. 4 867
  7. Tomáš Mikloško: Toxické peklo: Ako rozpoznať narcistu a jeho obeť 4 627
  8. Soňa Kallová: Národný dopravca zvýšil cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%. 4 612
  1. Věra Tepličková: Bujak Marián alebo Odkaz ženám, čo obľubujú bitkárov
  2. Věra Tepličková: Temné progresívne sily ovládli Brusel
  3. Marcel Rebro: Bude na ochranu premiéra Fica prijatý "LEX ALKOHOL"?
  4. INESS: Cena zamestnanca verzus OECD: ktoré je správne?
  5. Radko Mačuha: Teleráno na ministerstve kultúry?
  6. Roman Kebísek: Pilárik: Harpha Davidica, 1651, slovenský literárny barok
  7. Marcel Rebro: Na Slovensku s jeho pomocou lovia medvede, v Ukrajine Rusov
  8. Marian Nanias: Jadrové zbrane – versus - Umelá Inteligencia.
SkryťZatvoriť reklamu