WASHINGTON. Zakladateľ legendárneho pánskeho magazínu Playboy Hugh Hefner v stredu vo veku 91 rokov zomrel.
Oznámila o spoločnosť Playboy Enterprises s tým, že Hefner skonal z prirodzených príčin.
"Americká ikona a zakladateľ Playboya Hugh M. Hefner dnes zomrel," uviedla v stredu večer miestneho času spoločnosť s tým, že sa tak stalo pokojne a doma.
„Môj otec prežil výnimočný a ohromujúci život mediálneho a kultúrneho priekopníka a vodcovského hlasu jedného z najvýznamnejších sociálnych a kultúrnych hnutí našej doby obhajujúci slobodu prejavu, občianske práva a sexuálnu slobodu,“ uviedol vo vyhlásení Hefnerov syn Cooper, ktorý pôsobí v Playboyi ako kreatívny šéf.
Začiatky Playboya
Hugh Hefner sa narodil 9. apríla 1926 v Chicagu v štáte Illinois. Vyrastal v rodine prísnych metodistov, kde sa mu dostalo puritánskej výchovy.
Koncom druhej svetovej vojny si odslúžil dva roky v armáde, potom študoval umenie a neskôr psychológiu na univerzite v Illinois.
K mnohým nápadom pre časopis Playboy prišiel údajne práve počas štúdií, pričom sa často venoval téme sexuality.

Neskôr sa zamestnal v pikantnom časopise Esquire, ktorý opustil s úmyslom založiť niečo podobné, ale lepšie.
Na rozbehnutie podniku prispela Hefnerovi sumou tisíc dolárov aj jeho matka. Prvé číslo časopisu pomenovaného Playboy s rozsahom 44 strán sa zrodilo v decembri 1953.
Do stredu bol vložený plagát nahej Marilyn Monroe z čias pred jej filmovou slávou a na obálke pózovala oblečená.
Časopis sa okamžite stal senzáciou a predalo sa ho približne 50-tisíc výtlačkov. Oficiálne logo Playboya, hlava zajačika so smokingovým motýlikom, sa objavilo v druhom čísle časopisu.
Magazín pre rozhľadených pánov
Hefnerovým cieľom bol magazín pre rozhľadených pánov, ktorý by nespájal sex s prostitúciou.
Časopis s nablýskanými erotickými aktmi, ktorý vychádzal od februára 1997 aj v slovenčine, bol od svojho vzniku témou búrlivých diskusií.
Hugh Hefner vyvolal v 60. rokoch minulého storočia sexuálnu revolúciu a stránky svojho časopisu využil aj na zverejňovanie vlastných siahodlhých článkov, ktorými bojoval proti cenzúre a obraňoval slobodu prejavu.
Do Playboya písali renomovaní autori ako Saul Bellow, Woody Allen, Norman Mailer, John Updike alebo Roald Dahl.
Rozhovory do časopisu poskytovali svetoznáme osobnosti. Hefner však nikdy nestratil zo zreteľa, že práve fotografie nahých žien zabezpečujú magazínu dobrý predaj.
Sieť klubov
V zlatých časoch založil Hefner sieť súkromných klubov, v ktorých pôsobili hostesky v ikonických úsporných kostýmoch so zajačími uškami a chvostíkmi.
Jeho spoločnosť Playboy Enterprises disponovala aj sieťou hotelov, modelingovými agentúrami, produkovala filmy, knihy a televízne programy.
Počas krízových sedemdesiatych rokoch 20. storočia sa Hefner vrátil k časopisu, zaviedol v ňom niekoľko noviniek a postaral sa o pozdvihnutie jeho literárnej úrovne.
V roku 1978 sponzoroval rozpadajúci sa historický nápis Hollywood nad Los Angeles, dal obnoviť jeho písmeno Y. O záchranu známeho nápisu sa postaral aj v apríli 2010 sumou 900.000 dolárov (675.000 eur) na odkúpenie pozemku, na ktorom sa nápis nachádza.
Klesajúci záujem
Playboy je považovaný za etalón pánskych časopisov, ale v posledných rokoch o neho klesá záujem.
V roku 2015 sa magazín, ku ktorému vždy neodmysliteľne patrili obnažené dievčatá v zmyselných polohách, rozhodol skoncovať s nahotou, pretože ju považoval za prekonanú.
Tento rok však sa obnažené ženy na stránky časopisu vrátili, pretože Playboy uznal, že zavrhnutie osvedčeného obsahu bolo chybou.
Svoje vnady v Playboyi vystavili na obdiv okrem iného herečka Marilyn Monroe, speváčka Madonna alebo modelka Cindy Crawford.
Infarkt ho zmenil
V roku 1985 vydavateľ prekonal infarkt, ktorý považoval za memento. Stiahol sa z bujarého verejného života a začal sa venovať rodine a filantropii.
Jeho spoločnosť finančne podporuje napríklad záchranu ohrozeného živočícha, malého močiarneho králika žijúceho na Floride, nazvaného Sylvilagus palustris hefneri.
Divoké večierky mu však zrejme chýbali, keďže v roku 2001 kúpil v Los Angeles obrovskú vilu známu ako Playboy Mansion, kde následne organizoval ešte väčšie párty so svojimi pôvabnými "zajačikmi".
Blízko Marilyn
Hefner bol trikrát ženatý. Jeho prvou manželkou a matkou dvoch detí bola Mildred Williamsová, dvoch potomkov má aj s druhou manželkou Kimberley Conradovou.
Napriek tomu, že plánovanú tretiu svadbu jeho vtedajšia priateľka a teraz 31 ročná vdova Crystal Harrisová v júni 2011 na posledné chvíľu zrušila, pár si nakoniec povedal áno v posledných hodinách roka 2012.
Ešte počas svojho života vyslovil Hefner prianie, aby mohol byť po smrti nablízku slávnej Marilyn Monroe.
Preto si tiež kúpil na losangelskom cintoríne, kde je legendárna herečka pochovaná, voľný hrob hneď vedľa nej.