Bezfarebné prehliadné krištáľové sochy, ktoré sú zväčšeninami vírusov zavreté za stenami vitrín, na prvý pohľad sotva evokujú nejaké výraznejšie emócie. Ale predstavte si človeka, ktorého telo zožiera HIV vírus, zrazu stojí zoči-voči svojmu najúhlavnejšiemu nepriateľovi.
To presne robia diela britského umelca LUKA JERRAMA. Vťahuje vás do svojho sveta, pohltí vás a niečo vo vás zmení. Navodí zamyslenie sa nad životným prostredím či sociálnymi problémami, ale dokáže byť aj hravé.
Na chvíľu vytrhnúť ľudí zo zabehaného denného cyklu a posadiť ich ku klavíru či šmyknúť na nafukovacej kĺzačke dole mestom. Alebo preskúmať zblízka Mesiac a okúpať sa v jeho svite. Taká príležitosť sa naskytne už v sobotu 7. októbra v Bratislave na Bielej noci.
Biela noc predstaví domácemu publiku vaše dielo s názvom Museum of the Moon. Kde vám tento projekt napadol?
„V Bristole, kde žijem, je najväčší príliv. Rozdiel medzi prílivom a odlivom je trinásť metrov. Bicyklovanie každý deň do práce cez rieku mi pripomína, že tento jav vytvára gravitačná sila Mesiaca.
Myšlienku, že vytvorím Museum of the Moon som mal už pred asi 15 rokmi, ale až nedávno sprístupnila NASA dáta na vytvorenie predobrazu Mesiaca.
Už ako dieťa som chcel teleskop, aby som mohol študovať Mesiac a nočnú oblohu. Teraz, keď mám vlastný Mesiac, môžem naň lietať, študovať každý jeden detail a deliť sa o svoje skúsenosti s verejnosťou. Spolu môžeme skúmať odvrátenú tvár Mesiaca, ktorú zo Zeme nikdy nemožno vidieť.“

Mesiac, o ktorom hovoríte, má priemer sedem metrov, svieti a približne v mierke 1:500 000 predstavuje päť kilometrov skutočného mesačného povrchu. Z čoho je vyrobený?
„Každý predsa vie, že Mesiac je vyrobený zo syra!“
Čo vás na ňom vlastne priťahuje?