Najprv nechceli byť rapermi. BRANISLAV KOVÁČ (Vec) a PETER RAKOVSKÝ (Midi) robili len inštrumentálne podklady do skladieb kamarátom. Rap ich začal neskôr baviť a náhodou si ich všimlo veľké komerčné vydavateľstvo. Už je to dvadsať rokov odkedy spolu vydali kultový album Trosky. V najbližších dňoch s ním vystúpia v štyroch slovenských mestách. V piatok začínajú v Košiciach.
O Troskách sa hovorí ako o vôbec prvej slovenskej rapovej skupine. Iné dovtedy neboli?
Midi: „Skôr sme boli prví, ktorí vydali album vo veľkom vydavateľstve a dostali priestor v médiách, robili sme rozhovory do novín a televízií.
Predtým si raperov veľmi nevšímali. Pred nami však už napríklad bola skupina JSS a v každom väčšom meste boli partie niekoľkých chlapcov, tie najväčšie v Petržalke alebo v Senci okolo Dávida zo Senca.“
Rap vznikol v Spojených štátoch už v sedemdesiatych rokoch. U nás sa rozvíjal až o dvadsať rokov neskôr. Prečo?

Midi: „Súviselo to s dobou, hudba sa k nám po revolúcii dostávala postupne, pomaly. Najprv mladí začali na hiphop tancovať, Slováci skúšali rapovať po anglicky. V istom bode sa nám to už javilo ako nezmysel a začali sme pracovať s vlastným jazykom, aby nám doma rozumeli.“
Bolo ťažké vymyslieť, ako pracovať so slovenčinou, aby sadla do štýlu hudby?
Vec: „V tom čase prevládal názor, že po anglicky sa rapuje ľahšie, podľa mňa to však ľudia hovorili preto, lebo to predtým neskúšali.
Nakoniec sa ukázalo, že v tom veľký rozdiel nie je, museli sme len vymyslieť spôsob. V slovenčine platia iné fonetické zákony, jazyk sa správa inak, rýmuje sa ťažšie. Bola to veda.“