SME

Gabriela Marcinková: Prejdite od Dukly po Devín, až potom kritizujte Slovensko

Herečka ako cestovateľka nachádza vo svojej krajine chyby, ale väčšinu sveta považuje za horšie miesto na život.

Gabika Mihalčínová Marcinková.Gabika Mihalčínová Marcinková. (Zdroj: FOTO SME - GABRIEL KUCHTA)

Ako to dopadne, keď sa írsky študent a slovenská herečka, športovkyňa, rozhodnú precestovať Slovensko? Je to zdravá romantika, ktorá potvrdzuje dobré kamarátstvo, aspoň tak to vyplýva z roadmovie S tebou ma baví Slovensko. Zahrala si v ňom herečka GABRIELA MARCINKOVÁ.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tvrdí, že ju vraj nikdy nebavilo sedieť v krčme pri cigarete. Žúry, párty, alkohol či ľahké drogy považovala za stratu času. Ak sa do spoločnosti infiltrovala, skôr pozorovala správanie ľudí a pátrala po vlastnom nastavení.

Ako na vás toto filmové dobrodružstvo zapôsobilo?

SkryťVypnúť reklamu

"Musím sa priznať, že hoci ma pozvali na kasting, zo začiatku som si nebola istá, či ho vlastne chcem robiť. Bolo totiž treba veľa improvizovať a ja som sa bála ísť do niečoho, čo nemalo presný scenár. Keď sa nemôžem pripraviť a nájsť si svoju postavu, mám pocit, že sa strácam.

Niekedy sa mi to stáva napríklad pri študentských filmoch. Pri tomto filme sa však moje obavy nenaplnili, lebo sme mali výborných režisérov – Pavla Barabáša a Roberta Švedu, ktorí vedeli, čo chcú, aj keď sme my herci vopred nevedeli ani to, kam pôjdeme a ako dlho tam budeme točiť."

To vám prekážalo?

"Niekedy áno. Samozrejme, človek je rád, že je na pekných miestach, ale keď nestíha spať, znamená to, že presiahol istú mieru. Alebo keď nemá čas na veci, ktoré má rád, už to nemusí byť také príjemné. Občas mi nakrúcanie príliš zasahovalo do osobného života.

SkryťVypnúť reklamu

Film ma zachytil v špecifickom období, bola som tesne po svadbe, prvýkrát u mňa nastala situácia, v ktorej som si začínala viac vážiť osobný život ako pracovný a nachádzala popri práci a kariére aj iné hodnoty. Keď potom robíte šestnásť hodín denne a neviete, čo pre vás pripravili, je to trochu znepokojujúce, i keď manžel Martin so mnou často chodil priamo na nakrúcanie. Dnes však môžem povedať, že film je výborne zostrihaný, vybrali doň najlepšie zábery a je to skutočne pekný príbeh."

Ako vyzerali prípravy?

"Nakrúcali sme počas letných prázdnin, v troch fázach po desať dní, posledná prebehla na jeseň. Samozrejme, najuchvacujúcejšie boli Tatry, najmä preto, že sme vyliezli na Lomnický štít – tam sa napríklad osvedčilo to, že sme netočili klasickým spôsobom. Keby sme natáčali štandardný film, spustia nás na lane a my sa vyštveráme posledných pár metrov. V tomto dokumente sme si to ale prešli celé a mne z toho ostal jeden z najsilnejších zážitkov."

SkryťVypnúť reklamu

Aké to bolo?

"Úžasné. Aj v tom, že som prvý raz v živote mohla spať na Lomnickom štíte, že som sa mohla stretnúť s horskými vodcami. Sú to správni chlapi a som veľmi rada, že som ich spoznala. Zároveň to však bola nečakaná záťaž, pretože o tri dni neskôr som mala bežať štafetový beh Od Tatier k Dunaju, čo je moja srdcovka. Zvládla som ju, ale bežala som s nepríjemnou svalovicou."

V čom sa vám javí Slovensko ako dobrá destinácia pre zahraničných turistov?

"Počas nakrúcania sme prešli mnoho miest a zistila som, čo asi mnohí, že Slovensko znamená najmä hory a príroda. Keby som mala ľuďom zo zahraničia niečo odporúčať, tak určite sadnúť na bicykel alebo vlak a prejsť si takto celú krajinu. Aj my sme to vo filme robili, i keď na mnohé miesta sme sa pre technické veci museli presúvať najmä autom. Prešli sme však kopu zaujímavých lokalít, všetky sa do filmu ani nedostali."

SkryťVypnúť reklamu

Filmy, ktoré majú lákať turistov na Slovensko, často trpia príliš patetickými zábermi. Aj vo vašom cítiť romantiku, ale zdravo ju umocňuje príbeh priateľstva Slovenky a írskeho kamaráta, ktorí Slovenskom putujú. Ako ste toto prepojenie vnímali?

"Myslím, že Írsko je Slovensku veľmi podobná krajina nielen veľkosťou, ale aj povahovo. Preto sa režiséri rozhodli hľadať do filmu herca odtiaľ. Nakoniec medzi írskymi hercami našli Toma, pre ktorého to bol zaujímavý zážitok. Iste sa potešil, že bude hrať v zahraničnom filme, ale potom bol dosť prekvapený, že celý štáb tvorili len piati ľudia vrátane nás dvoch.

Pomáhali sme nosiť rekvizity a všetko sme si v teréne odžili. Neboli sme tí herci, čo prídu na miesto a čakajú v hoteli pri kávičke, kedy ich zavolajú na pľac. Nakoniec však z toho neštandardného spôsobu práce mal o to väčší zážitok."

SkryťVypnúť reklamu

Aké miesta by ste teraz odporučili ľuďom, ktorí chcú navštíviť Slovensko?

"Pravdupovediac, mestské prechádzky ma až tak nebavili, s výnimkou technologických centier v Bratislave a Košiciach, kde sme navštívili našich špičkových vedcov, napríklad autora geniálneho aeromobilu. Prekvapili ma však kostolíky na východnom Slovensku či skanzen v Bardejovských Kúpeľoch, o ktorých som predtým nevedela. Určite odporúčam Tatry a Slovenský raj.

A pre tých, čo chcú prejsť naprieč celým Slovenskom a nestretnúť ani jedného turistu, navrhujem trasu SNP z Dukly na Devín, ktorá je aj celkom dobre vyznačená. Občas, samozrejme, treba použiť mapu, ale po červenej značke sa dá prejsť z úplného východu od poľských hraníc až do Bratislavy. To je fascinujúce. Pred rokom sme sa po nej s manželom vybrali, zaumienili sme si, že ju prejdeme celú. Zatiaľ sme len pri Košiciach, ale už máme za sebou dvesto kilometrov. Ešte päťsto nás čaká."

SkryťVypnúť reklamu

Brázdiť Slovensko znamená aj stretávať domácich ľudí, vidieť aj nefungujúce služby, dôsledky hlúpych rozhodnutí politikov a chudobu. Čo z toho vás zasiahlo?

"Snažili sme sa nefungujúce miesta obchádzať. Cenné bolo, že režisér Barabáš poznal na viacerých miestach konkrétnych ľudí, za ktorými sme mohli ísť a ktorí boli veľmi srdeční. Napríklad sme zašli za pánom vo Vlkolínci, ktorý fotografuje medvede, alebo k známym na salaš, kde ľudia bežne nechodia, a kde sme dostali čerstvo pripravený ovčí syr aj žinčicu. Pila som ju prvý raz, aj môj írsky kolega. Jemu bola odporná, ale mne výborne chutila. Odvtedy ju pijem pravidelne."

Netreba podľa vás ukazovať turistom aj odvrátenú tvár Slovenska?

"Nie, prečo? Turizmus by mal slúžiť na to, aby cudzincom ukazoval pekné veci. O tých horších, samozrejme, vieme, ale nemusíme sa nimi chváliť. Je asi prirodzené, že človek hľadá vo svojej krajine chyby, ale povedzme si, väčšina sveta je oveľa horšie miesto na život ako Slovensko. Preto by sme mali byť vďační za to, kde žijeme a neidealizovať si západný svet, aj on sa deformuje."

SkryťVypnúť reklamu

Ako cítite na Slovensku vplyv ľudí, ktorí sa čoraz viac prejavujú ako tupí nacionalisti?

"Zisťujem, že sú isté veci, ktoré so svojou výchovou a povahou neviem pochopiť. A tiež, že väčšinu národa na Slovensku vlastne nepoznám. Súvisí to s tým, čo volia, čo sledujú, čo čítajú v novinách a časopisoch a ako sa správajú. Niekedy mám pocit, že žijem v bubline, a uvedomím si to v momentoch, keď sa s týmito takzvanými inými svetmi stretnem vo vlaku či počas túry.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C54DT na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 261
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 448
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 847
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 385
  5. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 7 341
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 061
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 342
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 224
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 817
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 359
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 76 356
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 709
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 14 863
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 13 784
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 10 359
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 660
  1. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  2. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  3. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  4. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  7. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  8. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
SkryťZatvoriť reklamu