SME

Darujte deťom knihy, darujete im budúcnosť

Nájsť knihu pod vianočným stromčekom si zaslúži každý člen rodiny vrátane tých najmenších.

Nájsť knihu pod vianočným stromčekom si zaslúži každý člen rodiny vrátane tých najmenších. Pre deti je kniha oveľa viac ako len príjemný spoločník počas chvíľ oddychu. Kniha môže mať tiež vplyv na formovanie ich názorov a vnímanie sveta. Knihy sú jednoducho veľmi dôležitým vianočným darčekom. Už „len“ stačí vybrať tie správne...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začnite bábätkami
Knihou môžete na Vianoce obdariť už trojmesačné bábätko. Ideálnou voľbou sú látkové (niekedy označované ako textilné) knihy. Dieťaťu môžu robiť spoločnosť v postieľke, na hracej podložke, ale aj v kočíku počas prechádzok.

SkryťVypnúť reklamu

Bábätká vo veku od šiestich mesiacov určite zaujmú dotykové leporelá (tzv. touch and feel leporelá). Výnimočnými ich robia dotykové plochy z rôznych materiálov, ktoré sú zakomponované v obrázkoch. Dieťa tak môže pohladkať srsť zvierat, spoznať drsnosť ľadu atď.

Výbornou voľbou sú aj zvukové leporelá, ale pri ich výbere treba prihliadať na vek bábätka. Dojčaťu postačí zvukové leporelo s niekoľkými zvukmi, jednoduchými obrázkami a minimom textu. Takéto zvukové leporelá vydáva napríklad anglické vydavateľstvo Usborne Publishing a dajú sa kúpiť aj na Slovensku.

Obdobie medzi prvým a druhým rokom života je obdobím budovania si slovnej zásoby. Dieťa môžete v tomto období podporiť kúpou kníh s riekankami, napríklad knihami Slimáčik, máčik a iné slovenské riekanky a Ťap, ťap, ťapušky. Dobrou voľbou sú tiež knihy s básničkami, napríklad Prečo lienky nosia podkolienky, veselá a krásne ilustrovaná kniha Ivony Ďuričovej alebo Hajulinky haj, básničky na dobrú noc od Márie Rázusovej-Martákovej.
Výborným pomocníkom pri rozširovaní slovnej zásoby, ale aj vedomostí batoľaťa sú tiež obrázkové knihy obsahujúce pútavé obrázky so sprievodným textom. Vydavateľstvo INFOA vydalo sériu takýchto obrázkových kníh - Obrázková kniha: Farma, Obrázková kniha: Zvieratá, Obrázková kniha: Doprava a Obrázková kniha: Slová.
Netreba však zabúdať ani na zábavu, najlepšie aj za aktívnej účasti rodiča. S dieťaťom od dvoch rokov môžete zažiť veľa zábavy pri hľadaní tučniakov a stratených kúskov dúhového maškarného kostýmu Paľkovej babičky v obrázkovej knihe Paľko a Paťko: Veľká oslava u tučniakov od Christana a Fabiana Jeremiesovcov.

SkryťVypnúť reklamu

Veľa zábavy zažijete aj s knihami Eleny Rabčanovej, ktorá vytvorila niekoľko kníh umožňujúcich hru s tieňom. Okrem hier s tieňom môže dieťa sledovať rôzne príbehy zvieratiek, napríklad príbeh o mačiatku, ktoré sa rado túla (Túlavé mačiatko). Nečakané možnosti zábavy zažijete aj s jej knižnými novinkami, ktoré dieťa zoznamujú s kontrastmi (Kontrasty: V cirkuse a Kontrasty: Na prechádzke). Tieto knihy tiež podnecujú zrakové vnímanie dieťaťa a napomáhajú trénovať jeho pozornosť.

Knižné darčeky pre škôlkarov
Knihy o zvieratách sú u detí veľmi populárne. Ponuka takýchto kníh je veľká a rôznorodá, stačí už „len“ vybrať tú správnu knihu. Vyberať možno napríklad podľa zvieratiek, ktoré hrajú v knihách hlavnú úlohu.

Medvedík Ernest, hlavná postava troch kníh Kataríny Macurovej, stále nad niečím rozmýšľa. Rozmýšľa, kde je ideálna lopta, s ktorou by sa mohol hrať (Kde je tá pravá lopta?). Dumá tiež nad záhadou, prečo kvetina v jeho záhrade nekvitne (Prečo nekvitneš?), a snaží sa prísť na to, ako naučiť kamaráta Eda lietať (Ako naučiť Eda lietať?). Macurovej knihy zaujmú deti od troch rokov nenáročnými, ale pútavými a milými príbehmi a krásnymi ilustráciami.
Malý žabiak, hlavný hrdina dvoch kníh Deva Pettyho, má hlavu plnú úplne iných myšlienok. Žabiak je totiž značne nespokojný! Nechce byť už žabou (Nechcem byť žabou) a neskôr pre zmenu nechce byť veľký (Nechcem byť veľký). Večne nespokojný žabiak si získa popularitu detí svojou originalitou, sympatickosťou a humorom.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina detí o zvieratkách nielen rada číta, ale aj túži mať nejaké zvieratko doma. Aj súrodenci Paľko a Anka, hlavné postavy obrázkovej knihy Chameleónka Otilka od Andrey Schomburgovej túžia po zvieratku. Rodičia o tom však nechcú ani počuť. Tí však ešte netušia, že jedno zvieratko už doma majú – chameleónku Otilku. Táto vtipná a bohato ilustrovaná kniha je ideálna pre deti od troch rokov.
Škôlkari majú okrem príbehov o zvieratách radi aj príbehy, v ktorých je hlavnou postavou dieťa. Najmä ak detský hrdina zažíva podobné problémy a vyskytuje sa v podobnom prostredí ako oni. Takéto príbehy vychádzajú napríklad v rámci edícií Kamarátka Terka od Liany Schneiderovej a Kamarát Kubko od Christiana Tielmanna. Tieto krátke, jednoduché príbehy zo života Terky a Kubka dieťaťu ukazujú rôzne prostredia (napríklad príbehy Kubko ide do škôlky, Terka ide do školy, Terka u zubára) a situácie (napríklad príbehy Terka sa stratí a Terka sa nerozpráva s cudzími ľuďmi).

SkryťVypnúť reklamu

Knižné darčeky pre školákov
Aká má byť kniha, ktorá zaujme školáka? Keby sme sa opýtali detí, odpovede by asi boli rozmanité. Napríklad - dobrá kniha určite má byť napínavá, tajomná, riešiaca zaujímavú záhadu. Dobrodružná. Vtipná. Plná zaujímavých a sympatických postáv, neobvyklých situácií, prekvapivých zvratov. Poďme sa pozrieť na knihy, ktoré spĺňajú tieto kritériá.Pre deti, ktoré majú rady záhady a dobrodružstvo, sú ako stvorené detektívne príbehy. Pre deti od siedmich rokov je určená séria detektívnych príbehov Detektívna kancelária LasseMaja od Martina Widmarka. V krátkych, pútavých a bohato ilustrovaných príbehoch riešia deti Lasse a Maja rôzne záhady, odohrávajúce sa v Lotorkove. Kto kradol v klenotníctve diamanty (Diamantová záhada)? Kto v Lotorkove kradne psy (Záhada v kine)? Sú škandalózne informácie v Lotorskovských novinách pravdivé (Záhady v Lotorskovských novinách)? Lasse a Maja tieto záhady vyriešia!
Séria Detektívi v čase od Fabiana Lenka ponúka deťom od deviatich rokov detektívne príbehy plné záhad odohrávajúcich sa v dávnej minulosti. Deti sa spolu s malými detektívmi vydávajú na cestu v čase a priestore. Kto stojí za atentátom na faraónku Hatšepsut (Sprisahanie v meste mŕtvych)? Kto zabil kráľa Filipa II. (Alexander Veľký v podozrení)? Okrem vyriešenia záhad sprostredkúvajú príbehy tejto série deťom množstvo zaujímavých historických faktov. Túto skutočnosť ale asi viac ako dieťa ocenia rodičia a učitelia.
Ak dieťa uprednostňuje kombináciu dobrodružstva, pútavosti a humoru, výbornou voľbou sú knihy svetoznámeho autora Roalda Dahla. Väčšina z nás pozná Dahlov príbeh Charlie a továreň na čokoládu, prípadne Matildu. Pozornosť si však zaslúžia aj ostatné Dahlove detské knihy. Napríklad príbeh o Jurovi, ktorý sa rozhodol vyliečiť svoju starú mamu z ufrflanosti a z odporného správania namiešaním zvláštnej medicíny (Jurov zázračný liek), alebo príbeh o Jakubovi, životom ťažko skúšanej sirote, ktorému sa život zmení po tom, ako v záhrade vyrastie broskyňa obrovská ako dom (Jakub a obrovská broskyňa).
Medzi deťmi veľmi cenenou vlastnosťou (nielen) kníh je vtipnosť. Vtipnosť priam prýšti z kníh populárneho slovenského (nielen) autora detských kníh Branislava Jobusa. Jeho knihy, vhodné pre deti od ôsmich rokov, sa okrem vtipnosti vyznačujú aj nespornou originalitou, pútavosťou a zaujímavými, v prípade niektorých kníh veľmi neobvyklými postavami. Veď uznajte. Koľko poznáte detských kníh, v ktorých sú hlavnými postavami červotoč (Ja nič, ja muzikant) alebo žubrienky? A nie ledajaké žubrienky, ale žubrienky, z ktorých sa stali skúsené inštalatérky? Ako sa to celé zomlelo, sa dočítate v Jobusovej novinke Žubrienky inštalatérky.

SkryťVypnúť reklamu


Ako dieťa rastie, zvyšujú sa aj jeho nároky kladené na príbeh a štýl písania textu. Príbehy pre desaťročné (a staršie) deti už často majú náročnejší dej a detailnejšie prepracovaný charakter postáv a ich myslenie. Aké témy sú vhodné pre túto vekovú kategóriu čitateľov? Napríklad knihy o priateľstve, rodine, škole, nadprirodzených bytostiach, ale aj knihy, ktoré spracúvajú náročné témy, akými sú napríklad rodinné problémy, choroby, smrť či vojna. Nebojte sa dieťaťu kúpiť knihu, ktorá sa venuje náročnej, citlivej téme. Výbornou voľbou je kniha Chlapec, vtáčik & truhlár od Matildy Woodsovej. Alberto prišiel o celú rodinu v dôsledku morovej epidémie. Už roky žije sám a vyrába truhly pre obyvateľov mestečka Allora. Chlapec s menom Tito prišiel o matku a skrýva sa pred otcom tyranom. Medzi Albertom a Titom vznikne silné priateľstvo, ktoré im navrátilo do života radosť a nádej. Tento nadčasový, dojímavý a krásne ilustrovaný príbeh je vhodný aj pre dospelých čitateľov. Tí citlivejší sa možno neubránia slzám.
Citlivej téme sa venuje aj kniha Sedem minút po polnoci od Patricka Nessa. Hlavná postava, chlapec Conor má ťažko chorú mamu. Akoby to nestačilo, trápia ho desivé sny. No jeden sen bol iný... po prebudení sa Conor zoznámil s prastarým netvorom, ktorý mu porozprával tri príbehy o láske, strate a o nádeji a na oplátku sa chcel dozvedieť, z čoho má Conor najväčší strach. Aj tento krásny príbeh o strate, ranách osudu a sile potrebnej pre život po smrti najbližších má potenciál zaujať nielen deti, ale aj dospelých.
Ak hľadáte knihu pre nadšeného dvanásť (a viac)-ročného knihomoľa, porozmýšľajte nad titulom Strážcovia príbehov od Mechthild Gläserovej. Príbeh o strážcoch príbehov, ktorí sa púšťajú do pátrania po neznámej bytosti, vstupujúcej do kníh a meniacej ich dej, je ako stvorený pre milovníkov kníh.
Séria kníh o Warrenovi Trinástom od Tanie del Rio (Warren Trinásty a vševidiace oko a Warren Trinásty a šepkajúci les) je ideálnou voľbou pre tie deti, ktoré chcú pri čítaní zažiť napätie, zabaviť sa, riešiť záhady, ale zároveň majú veľké nároky aj na vizuálnu stránku knihy. Príbehy o Warrenovi, dedičovi rodinného hotela, ktorý rieši všemožné záhady, je čitateľsky atraktívny nielen pre deti od desiatich rokov, ale aj pre tínedžerov a dospelých.
Vybrať knihu, ktorá dieťa poteší a zaujme, je ťažšie, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Do hry totiž vstupuje viacero faktorov, napríklad čitateľský vkus dieťaťa a jeho obľúbené témy i obrovská ponuka detských kníh, v ktorej nie je jednoduché sa zorientovať.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: JANA KORČEKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 107
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 9 925
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 658
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 782
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 723
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 041
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 173
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 457
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 686
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 639
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 763
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 136
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 10 084
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 058
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu