Takmer hollywoodsky veľkolepý projekt nakrúcali na historicky verných miestach v nádherných kostýmoch a s viac ako dvetisícdvestočlenným komparzom spoločne slovenská, česká, rakúska a maďarská verejnoprávna televízia.
„Nebolo ľahké prispôsobiť predstavy o jednotlivých historických postavách uhlu pohľadu rôznych koproducentov,“ povedala pri prezentovaní filmu v impozantných priestoroch Bratislavského hradu česká scenáristka Mirka Zlatníková.
Nápad upriamiť sa na výnimočnú panovníčku vyšiel práve od nej, priznala, že Mária Terézia je jej hrdinkou. „Ako jedna z prvých žien v histórii musela riešiť konflikt medzi manželstvom, materstvom a kariérou. Ja sama som v tom zlyhávala každý deň. A ona so svojimi šestnástimi pôrodmi a dvanástimi deťmi bola jednou z najlepších vladárok, aké kedy Európa mala!“
Vo filme, ktorý sa sústredí na jej mladosť, lásku a začiatky panovania, môžeme sledovať, ako ešte aj uprostred pôrodu vydáva vladárske pokyny.
„Historické fakty tvoria len rámec, je to film o láske, moci, zrade, pokušení. A zodpovednosti. Nechceli sme točiť životopis a stavať ďalší pomník Márii Terézii. Zaujímala nás žena a jej príbeh. Príbeh dievčaťa, ktoré chcelo milovať a na pleciach mu pristála obrovská ríša v zúfalom stave s desiatkami tisíc nepriateľských vojakov na hraniciach.“
Babylon jazykov
Keďže do projektu investovali prostriedky štyri krajiny (RTVS spolu vyše päť miliónov eur), každý v ňom chcel mať svojich hercov.