Oskar Schindler zodvihne drobnú rúčku židovského dievčaťa k očiam nacistického dozorcu: „Tieto prsty leštia vnútro nábojníc do diel a tankov. Ako inak by som vyleštil 45 milimetrové nábojnice? Vy mi povedzte!“
Krik zámožného továrnika zaberá, esesák zaspätkuje, a to znamená, že transport Schindlerových židoviek v Osvienčime nezomrie.

Pre Liama Neesona bola hlavná rola vo veľkolepej Spielbergovej dráme Schindlerov zoznam (1993) skutočným rozjazdom kariéry. Priniesla mu prvú nomináciu na filmové ocenenie, a to rovno na Oscara za najlepšiu hlavnú rolu. Zlatú sošku mu vtedy vyfúkol Tom Hanks za Philadelphiu, ale Liam Neeson sa ukrivdený necítil.
Film o Schindlerovi, ktorý zachránil 1200 židov pred istou smrťou v koncentrákoch, Neeson hodnotí ako vynikajúci. Svoj výkon však posudzuje skôr opačne: „Nemal som tú úlohu pod kontrolou. Nevidím tam zo seba toľko, koľko by bolo treba,“ povedal pre CBS.
Pomohla mu Helen Mirren
V detstve na herectvo ani nepomýšľal. Sprvoti ho uchvátil box, ktorému sa ako študent amatérsky venoval a dodnes si zápasy rád pozrie ako divák.
Neeson začal študovať učiteľstvo, no po čase sa dostal na kurzy herectva, ktoré ho napokon úplne pohltilo, takže kariéru pedagóga hodil za hlavu. V roku 1981 ho na divadelných doskách objavil režisér John Boorman, ktorý z Neesona urobil Sira Gawaina vo svojom filme Excalibur. Herec mal vtedy už 28 rokov a na pľaci sa ocitol spolu s Helen Mirren.
„Dokážete si predstaviť, že jazdíte na koňoch v lesklej zbroji, šermujete mečmi a pri tom všetkom sa zamilujete do Helen Mirren? Lepšie to byť nemohlo,“ spomínal rodák zo Severného Írska.
Jeho skúsenejšia herecká kolegyňa mu potom pomohla nájsť agenta. Divákov si Liam Neeson získal sám, svojím šarmom a nekonvenčnou príťažlivosťou.
Bez ceny, ale s nevestou
V osemdesiatych rokoch sa talentovaný írsky herec objavil v desiatkach filmov, ale hlavné roly mu unikali. To zmenil až Sam Raimi, neskorší režisér Spider-mana, a jeho akčné sci-fi Temný muž (1990). Raimi z Neesona urobil vedca, ktorý pracuje na objave umelej kože a čelí pri tom gangu sadistov.

Kým si ho Spielberg vybral do drámy o holokauste, Neeson si ešte strihol hlavnú rolu vo filme V podozrení (1991) a objavil sa aj po boku Woodyho Allena v snímke Manželia a manželky (1992).
Film Schindlerov zoznam získal sedem Oscarov, tri Zlaté glóbusy a sedem cien BAFTA. Hlavného herca všetky ocenenia minuli, no Neeson v tom čase aj tak vyhral. V roku 1993 debutoval v hre Anna Christie na Broadwayi a pri nej spoznal svoju budúcu manželku Natashu Richardsonovú.
„Nikdy som na pľaci nezažil takú výbušnú chémiu so žiadnou herečkou. Natasha bola žiarivo krásna,“ spomínal Neeson na spoluprácu s láskou svojho života.