SME

Byť slušným je drina

Keď zázračné slovíčka nie sú abrakadabra či čáry-máry fuk.

Slušné správanie v mojej izbe (Jana Melišová, Marek Mertinko) - Archív SMESlušné správanie v mojej izbe (Jana Melišová, Marek Mertinko) - Archív SME

Naučiť dieťa slušne sa správať je veľmi dôležitou, ale aj náročnou úlohou. Nie je jednoduché vysvetliť mu používanie slov ako prosím, ďakujem alebo pravidlá stolovania tak, aby to nevnímalo ako nudné alebo čudné príkazy. Situáciu sťažuje aj to, že slušné správanie je veľmi rozsiahla téma. Od slušne vychovaných detí sa očakáva, že sa vedia slušne správať nielen doma, ale aj pri cestovaní verejnou dopravou, u lekára, v škôlke alebo v reštaurácii. Predpokladá sa, že slušne vychované dieťa vie slušne a adekvátne komunikovať s dospelými i s deťmi, s ktorými sa podelí o hračky. Slušne vychované dieťa sa nesmeje slabším, chorým či starým ľuďom, ale práve naopak, vždy im pomôže. Pre dieťa sú tieto informácie nové, často ťažko pochopiteľné, nelogické alebo neprirodzené. A je ich tak veľa! Ako dieťaťu sprostredkovať všetky potrebné informácie tak, aby ich vnímalo pozitívne a vedelo ich aplikovať v praxi? Odpoveď znie – pomocou správne vybraných detských kníh.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prosím a ďakujem – základ slovnej zásoby
Kedy začať dieťa zoznamovať s témou slušného správania? Ak má dieťa jeden rok, smelo do toho. Vhodnou knihou na začiatok je leporelo Krtko a zázračné slovíčka s kultovými postavičkami Zdeňka Milera a textom od Nataše Ďurinovej. V bohato ilustrovanom leporele sú krátke básničky, pričom každá z nich obsahuje zázračné slovíčko. Aké to sú? Prosím, prepáč, dobrú chuť, ďakujem ti, dobrý deň, ahoj, vďaka... Batoľa prostredníctvom básničiek zisťuje, kedy sa ktoré zázračné slovíčko používa. Zároveň možno predpokladať, že niektoré z nich zaradí do svojej slovnej zásoby a bude ich považovať za bežne používané slová.

O slušnom správaní bez slov
O slušnom správaní môžu dieťaťu veľa povedať aj knihy, ktoré neobsahujú žiadny text, iba ilustrácie. Takéto obrázkové knihy majú niekoľko výhod. Dieťaťu sa priamo nehovorí, čo je alebo nie je slušné správanie – má šancu na to prísť samo. Umožňujú mu aj z obrázkov čerpať viac, ako len samotnú informáciu ohľadom slušného správania. Napríklad vnímať také detaily, ako je mimika nakreslených postáv alebo ich oblečenie, okolité prostredie či vtipné, ale nenápadné detaily. Umožňujú mu tiež popustiť uzdu fantázii a vymyslieť si vlastné príbehy. Presne takéto knihy tvorí Jana Melišová s ilustrátorom Marekom Mertinkom. Jana Melišová plánuje vytvoriť sériu príručiek slušného správania pre malé deti (od dvoch do štyroch rokov), ktoré prostredníctvom originálnych ilustrácií dieťaťu ukazujú rôzne problémové situácie, pričom mnohé z nich sú súčasťou aj jeho života. Každá príručka je venovaná jednej téme. Ako je jasné z názvu Ja a môj pes, táto príručka sa venuje spolužitiu dieťaťa so psom. Každá dvojstrana leporela znázorňuje konkrétnu situáciu, interakciu medzi dieťaťom a psom, pričom ilustrácia na ľavej strane vždy znázorňuje nevhodné správanie dieťaťa k psovi a na pravej strane ilustrácia znázorňujúca správne správanie. Rovnaký štýl má aj druhá príručka, ktorá sa volá V mojej izbe a dieťaťu ukazuje rôzne známe, zažité situácie – dieťa trhajúce knihu, dieťa čarbajúce na stenu či dieťa ničiace hračky a naopak, správne správanie. Melišová plánuje vydať ešte príručky – Na ihrisku, V škôlke, V obchode, Na ulici, U lekára, V kuchyni a V kúpeľni.

SkryťVypnúť reklamu

Deduško, rozprávaj
Škôlkarov môžeme zoznámiť so slušným správaním prostredníctvom príbehov. Hlavní hrdinovia obvykle riešia rozmanité problémy a prežívajú rôzne situácie, ktoré deti v škôlkarskom veku môžu takisto zažiť. Takouto knihou je napríklad Deduško, rozprávaj od Ladislava Špačeka, českého spisovateľa, autora viacerých kníh o etikete pre dospelých (Velká kniha etikety, Malá kniha etikety pro rodinu, Komiksová etiketa atď.) i pre deti a mládež (Tereza – Etiketa pro dívky, Mistr E atď.).
V slovenčine vyšla Špačkova kniha Deduško, rozprávaj , etiketa pre chlapcov a dievčatká od troch rokov. V krátkych príbehoch deduško oboznamuje svoju malú vnučku, škôlkarku Viktorku so slušným správaním. Niektoré pravidlá slušného správania deduško vysvetľuje prostredníctvom vymyslených príbehov, iné na základe konkrétnych situácií zo života Viktorky. Láskavo a zároveň pútavo a výstižne Viktorke vysvetľuje, ako sa má správať v rôznych situáciách, ale aj, prečo bolo jej správanie v niektorých prípadoch nevhodné. Viktorka a s ňou i malí čitatelia sa vďaka múdremu deduškovi dozvedia množstvo rozmanitých informácií – o pravidlách stolovania, správnom správaní v divadle či v reštaurácii atď. Veľmi užitočné sú príbehy oboznamujúce dieťa so správnym správaním v prípade, že sa stratí (Na cestách) a pri prechádzaní cez cestu (Na ulici). Za pozornosť stojí aj príbeh Mobilný telefón, v ktorom Špaček prostredníctvom deduška poukazuje na prílišnú pripútanosť dospelých k mobilným telefónom.

SkryťVypnúť reklamu

Drzá ako opica... Škorica
Neslušné správanie nie je iba doménou detí. Aspoň podľa niektorých spisovateľov, ktorí pri písaní príbehov o (ne)slušnom správaní siahli po zvieracích postavách.
Peter Stoličný vo svojej knihe Dobrý deň, opica Škorica, veselé rozprávky o slušnom správaní, deti zoznamuje s pravidlami slušného správania prostredníctvom príbehov o opici Škorici, ktorá vyšla z rozprávkovej knihy do ľudského sveta a absolútne netuší, ako vyzerá správne spolužitie s ľuďmi. Je drzá (ako opica), utáraná, nevie sa slušne správať v škole ani v reštaurácii. Netuší, že sa nesmie vysmievať iným ľuďom a ohovárať ich. Má však kamarátov – deti, ktoré pravidlá slušného správania ovládajú a opici Škorici ich trpezlivo postupne vysvetľujú. Aj Peter Stoličný vo svojej knihe poukazuje na problém súčasnosti – pripútanosť k mobilným telefónom. Opica Škorica má v tomto smere jasno. Tvrdí totiž: „Skúste občas vypnúť mobily a vnímať ticho okolo vás.“ Veľmi aktuálnu tému Stoličný spracoval aj v príbehu Ako sa správať na internete. Opica Škorica zistila, že je nesprávne šíriť prostredníctvom internetu poplašné, nepravdivé správy, urážať či vysmievať sa iným ľuďom na sociálnych sieťach a že je nebezpečné písať si s ľuďmi, ktorých nepozná.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa Berta a Oskar nevedeli správať
Dana Hlavatá, autorka mnohých kníh pre deti i dospelých, deťom vysvetľuje pravidlá slušného správania v knihe Ako sa Berta a Oskar nezmestili do kože. Ako hlavné postavy si vybrala mačku Bertu von der Mňáááu a psa Oskara. Tieto zvieratá disponujú vlastnosťami, ktoré im mnohí ľudia pripisujú aj v reálnom svete. Berta von der Mňáááu (nie Mňauková, lebo ako vraví Berta, ona je šľachtičná, nie obyčajná mačka!) je namyslená, sebecká, drzá a arogantná. Oskar je starý, zle počujúci pes, vyznačujúci sa vernosťou a dobrým srdcom. Medzi Bertou, ktorá utiekla od rodiny, a Oskarom, ktorý musel utiecť, aby si zachránil život, vzniklo krehké priateľstvo. Zažívajú rôzne situácie a šlamastiky, do ktorých sa dostanú vlastným pričinením, zlým vyhodnotením situácie a nevhodným správaním. Každý príbeh je venovaný konkrétnej oblasti slušného správania (zoznamovanie, stolovanie, obliekanie, hygiena, zdravenie...). Berta a Oskar deťom ukážu, ako sa správať rozhodne nemajú, a autorka na konci každého príbehu v skratke vysvetlí, aké správanie je v danej situácii správne. Berta i Oskar sú napriek (alebo práve vďaka) svojim nedostatkom a nevhodnému správaniu sympatické postavy, ktoré pobavia deti rôznymi veselými dobrodružstvami.Vďaka správne vybraným knihám môže dieťa získať detailnú predstavu o slušnom správaní a príbehy mu poskytujú mnoho ukážkových situácií, kedy sa dané informácie majú aplikovať v praxi. Potom už stačí „len“ nadobudnuté poznatky využiť v každodennom živote. O príležitosti určite nebude núdza.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: JANA KORČEKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 406
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 086
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 046
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 777
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 089
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 922
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 606
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 526
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 689
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 009
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 659
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 625
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 861
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 731
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 818
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu