LONDÝN. BRATISLAVA. Napísať tú knihu bolo veľmi ťažké. Kanadská spisovateľka Margaret Atwoodová sa na jar v roku 1984 snažila zorientovať vo svojich chaotických poznámkach na žltých papieroch. Prepisovať ich mohla len na nemeckej klávesnici, žila vtedy totiž v Berlíne.
Mesto na ňu pôsobilo depresívne. „Každú nedeľu nám východonemecké letectvo pripomínalo svoju prítomnosť zvukovými výbuchmi,“ spomínala pre New York Times. Niekoľko rokov zvažovala, či sa vôbec do dystopického príbehu o zneužívaní žien pustiť.

Nakoniec z toho vznikol bestseller Príbeh služobnice, ktorý je s našou históriou úzko prepojený.
Atwoodová v osemdesiatych rokoch podnikla niekoľko výletov za železnú oponu, jeden z nich aj do Československa. „Neustále som tam musela byť ostražitá, stále som si myslela, že ma tam niekto sleduje. Fascinovalo ma ticho a opatrnosť, s akou o sebe ľudia prezrádzali informácie.“
V diele sa jej skvelo darí na čitateľa prenášať dusnú paranoju čias minulých. Atwoodová je práve preto najúspešnejšou spisovateľkou minulého roka vo Veľkej Británii, aj keď najnovšiu novelu vydala už dávno. Jej predaje dosiahli 2 milióny libier.
Slobodné myslenie je zakázané
Do zoznamu bestsellerov sa Atwoodovej Príbeh služobnice vrátil po desaťročiach v minulom januári. Spoločnosť jej v rebríčkoch hitov vtedy robili ďalšie knihy o totalite, ako sú 1984 alebo Pôvod totalitarizmu.