NEW YORK. Jubilejný 60. ročník udeľovania cien americkej hudobnej akadémie ovládol spevák Bruno Mars. Zvíťazil v celkovo šiestich kategóriách, pričom jeho album 24K Magic sa stal albumom roka, skladba s rovnakým názvom nahrávkou roka a That's What I Like najlepšou piesňou roka.
K svojim doterajším siedmim cenám Grammy pridal počas odovzdávania v newyorskej Madison Square Garden ďalších päť raper Kendrick Lamar.
Porazeným večera je naopak raper Jay-Z, ktorý nepremenil ani jednu zo svojich ôsmich nominácií. Naprázdno takisto vyšiel megahit Despacito portorického speváka Luisa Fonsiho, ktorý ovládol novembrové latinskoamerické ceny Grammy.
Objavom je mladá Kanaďanka
Slávnostný večer v New Yorku odštartoval práve Kendrick Lamar - a to dvomi piesňami zo svojho posledného albumu DAMN. Následne sa na pódiu predstavili Lady Gaga, U2, Elton John, Miley Cyrusová, Rihanna a ďalší.
Už pred zahájením hlavného programu mal Lamar isté tri ceny Grammy za víťazstvá v žánrových kategóriách rapu a v kategórii videoklipov. Potom pridal ešte dva, čím svoju celoživotnú zbierku rozšíril na 12.
Hlavné kategórie si ale podmanil rodák z havajských ostrovov Bruno Mars, ktorý je aktuálne držiteľom jedenástich ocenení hudobnej akadémie.
Cenu za najlepší album roka mu odovzdali Bono a The Edge z kapely U2, pričom mu zdôraznili, že ide o "veľmi veľkú vec".
“Prichádzame v mieri, ale myslíme to vážne.
„
"Pane bože, veľmi vám ďakujem, ľudia. Wow," reagoval Mars.
Objavom roka sa stala 21-ročná speváčka z Kanady Alessia Cara, ktorá má na konte hity Stay či Scars to Your Beautiful. O získaní Grammy vraj snívala celý život, pri preberaní ale bola nervózna a priznala sa, že prejav pripravený nemala.
"Už ako dieťa som predstierala, že vyhrávam Grammy, napríklad v sprche, takže človek by čakal, že prejav budem mať v malíčku, ale to ani zďaleka nemám," citovala speváčku agentúra AP.
Témou bolo opäť sexuálne zneužívanie
Do priebehu večera sa podobne ako pri iných ceremoniáloch prebiehajúceho obdobia udeľovania cien premietla vlna obvinení zo sexuálneho zneužívania, ktorá otriasa americkým šoubiznisom, hoci hudobného priemyslu sa zatiaľ nedotkla tak ako toho filmového.
Desiatky účastníkov vrátane speváčok Lady Gaga, Kelly Clarksonovej a raperky Cardi B dorazilo do Madison Square Garden s bielou ružou v ruke či na odeve na znak podpory hnutia proti sexuálnemu obťažovaniu Time's Up.

Najvýraznejším momentom bolo v tomto smere vystúpenie speváčky Keshi. Tá zaspievala pieseň Praying, ktorá je považovaná za jej vyrovnanie sa s údajným fyzickým a sexuálnym zneužívaním, ktorého sa voči nej dopúšťal jej producent Dr Luke.
Keshu na pódium uviedla speváčka Janelle Monáe prejavom, v ktorom vyzvala k ukončeniu diskriminácie, obťažovania a zneužívania moci.
"Prichádzame v mieri, ale myslíme to vážne," odkázala.
Ocenili aj princeznú Leiu z Hviezdnych vojen
Emotívne bolo tiež uctenie si pamiatky obetí vlaňajšieho masakru pri koncerte country hudby v Las Vegas, o ktoré sa postarala štvorica umelcov.
"Ich nádherné, umiernené prevedenie skladby Tears in Heaven od Erica Claptona je najdojemnejším, najviac bezprostredným momentom večera," napísal spravodajský web BBC.
Popoludní pred zahájením hlavného programu sa tradične pri menej okázalom ceremoniáli rozhodlo o víťazoch v 75 z celkovo 84 kategórií. In memoriam pri tom získali Grammy pesničkár a básnik Leonard Cohen či herečka Carrie Fisherová, ktorú preslávila úloha princeznej Lei vo filmovej sérii Hviezdny vojny.
Cohen bol ocenený v kategórii "najlepšie rockové vystúpenie" za titulnú skladbu svojho posledného albumu You Want It Darker, Fisherová v kategórii pre hovorené slovo za audioverziu svojich memoárov The Princess Diarist.
Stručný prehľad výsledkov:
Nahrávka roka: 24K Magic - Bruno Mars
Album roka: 24K Magic - Bruno Mars
Skladba roka: That's What I Like - Bruno Mars
Objav roka: Alessia Cara
Najlepší popový sólový výkon: Shape of You - Ed Sheeran
Najlepší popový vokálny album: Divide - Ed Sheeran
Najlepší tradičný popový vokálny album: Tony Bennett Celebrates 90
Najlepší tanečný/elektronický album: 3-D The Catalogue- Kraftwerk
Najlepší súčasný inštrumentálny album: Prototype - Jeff LorberFusion
Najlepší rockový výkon: You Want It Darker - Leonard Cohen
Najlepšia rocková skladba: Run - Foo Fighters
Najlepší rockový album: A Deeper Understanding - The War on Drugs
Najlepší alternatívny album: Sleep Well Beast - The National
Najlepší R&B výkon: That's What I Like - Bruno Mars
Najlepšia R&B skladba: That's What I Like - Bruno Mars
Najlepší R&B album: 24K Magic - Bruno Mars
Najlepší rapový výkon: Humble - Kendrick Lamar
Najlepšia rapovo-spevácka spolupráca: Loyalty - Kendrick Lamar a Rihanna
Najlepšia rapová skladba: Humble - Kendrick Lamar
Najlepší rapový album: Damn - Kendrick Lamar
Najlepší pop latino album: El Dorado - Shakira
Najlepší výkon amerického folku: Killer Diller Blues - Alabama Shakes
Najlepší folkový album: Mental Illness - Aimee Mann
Najlepší reggae album: Stony Hill - Damian "Jr. Gong" Marley
Najlepšia kompilácia pre vizuálne médiá: La La Land
Najlepší soundtrack: La La Land
Najlepší obal: Pure Comedy - Father John Misty
Producent roka v populárnej hudbe: Greg Kurstin
Producent roka v klasickej hudbe: David Frost