TRNAVA. Zívali prázdnotou, obyvatelia Trnavy hľadeli na štyri budovy v centre mesta s obavou. Mali narušenú statiku, mohli sa zrútiť, aj keď boli v minulosti vyhlásené za národné pamiatky.
V jednej je vzácna gotická klenba, v ďalšej výnimočná historická výzdoba, sú aj súčasťou mestskej zástavby. Zakladateľ ESET-u a rodák z Trnavy Miroslav Trnka sa rozhodol, že budovy na Trojičnom námestí kúpi. Najprv z nich chcel mať len akúsi "mestskú chatu."
Potom však v jednej z nich obnovil niekdajšiu kaviareň a v ostatných práve prebieha rekonštrukcia. Keď ich v apríli otvoria verejnosti, malo by medzi nimi vzniknúť nové kultúrne centrum Nádvorie.
Trnka doň investoval 15 miliónov eur. Bude to jedinečný projekt, ktorý sa dá prirovnať k bratislavskej Cvernovke alebo košickej Tabačke.
Budú tu skúšobne, priestory na koncerty s kapacitou sedemsto ľudí, divadlá, pekáreň, piváreň, reštaurácia, študentské ubytovanie.
Stopa času je vzácna
Autormi projektu sú architekti Matúš Vallo a Oliver Sadovský. Stav budov bol na začiatku prestavby taký zlý, že pri jednej im odporúčali, nech jej časti radšej zbúrajú.
„Zdalo sa nám však, že všetko staré má veľkú hodnotu v čase. Stopa času sa nedá vyrobiť ani vymyslieť,“ vysvetľuje Vallo.
V architektúre Nádvoria preto budú môcť návštevníci nájsť mnoho odkazov na vzhľad pôvodných priestorov. Na stenách môžete vidieť staré ornamenty, pivnice vyzerajú rovnako ako pred storočiami, gotické klenby zostali.