SME

Archanjel Gabriel (Allon)

Daniel Silva konečne predal práva na natočenie seriálu podľa svojich kníh štúdiu MGM.

Daniel Silva - Archív SMEDaniel Silva - Archív SME

Čitatelia milujú dlhodobé vzťahy. Série kníh, ktoré spája jeden alebo viacerí hlavní hrdinovia, sú pre nich dôverne známym paralelným vesmírom. Tam prežívajú dobrodružstvá, určitým spôsobom ritualizované a o to viac obľúbené, o čo presnejšie vedia, čo ich v každom dieli čaká. Mnohí autori vytvorili kultových detektívov a ich pomocníkov podľa tohto vzorca. Sherlock Holmes, Nero Wolfe, Phil Marlowe sú klasickými príkladmi. Iní majstri zasa oživili špiónov, hovorme rovno o tom najväčšom z nich, agentovi 007 Jamesovi Bondovi, ktorý neochvejne a brutálne chráni záujmy jej veličenstva a zvyškov britského impéria. Ešte viac príbehov než o ňom však vzniklo o mužovi, ktorý je vynikajúcim reštaurátorom starých obrazov. Okrem toho sa dokáže veľmi nenápadne pohybovať v teréne a zabíjať teroristov a iných záškodníkov mimoriadne presnou streľbou. Volá sa Gabriel Allon a pracuje pre Inštitút, ktorý je v reálnom svete známy pod menom Mosad.

Začiatok na olympiáde
Spisovateľ Daniel Silva napísal prvú knihu o Allonovi v roku 2000 (The Kill Artist – Umenie zabíjať), a vôbec nemal v pláne položiť ňou základy série. Vytvoril postavu mladého muža, ktorý sa narodil v Izraeli rodičom preživším holokaust. Obaja boli pôvodom nemeckí Židia, Allon preto plynulo hovorí touto rečou, okrem toho aj po anglicky, francúzsky, taliansky, samozrejme, po hebrejsky a pomerne slušne aj po arabsky a španielsky. Zdá sa to priveľa, ale byť polyglotom na rázcestí kultúr nie je nič nepravdepodobné.
Od starého otca, slávneho maliara, ktorý zahynul v koncentračnom tábore, cez matku, ktorá prežila, sa na syna preniesol výtvarný talent. To, že má aj iné danosti, zaregistroval Ari Šamron, riaditeľ Inštitútu a hľadač talentov vhodných na plnenie špeciálnych úloh. Študent výtvarného umenia Allon sa neochotne stáva súčasťou obranného kolosu svojej vlasti. Premiérka Golda Meirová v roku 1972 rozhodla, že všetci teroristi, ktorí zapríčinili smrť izraelských športovcov a trénerov na mníchovských olympijských hrách, musia na výstrahu zomrieť. Gabriel Allon strávi tri roky života naháňaním a eliminovaním príslušníkov hnutia Čierny september. Odtiaľ už niet cesty späť k maliarskej kariére. Namiesto toho odchádza žiť do zastrčeného kúta Cornwallu pod falošným menom a stáva sa špičkovým reštaurátorom obrazov. Ari Šamron si ho tam, samozrejme, nájde. Svet sa totiž nestáva bezpečnejším miestom, formy teroru a nebezpečenstva pre západnú civilizáciu sa neustále menia. Allon to pozná na vlastnej koži, keď nálož umiestnená pod jeho autom zabije jeho malého syna a fyzicky a psychicky zničí jeho prvú manželku. Gabriel Allon nakoniec nemá inú možnosť ako súhlasiť, že bude brániť krajinu, v ktorej sa narodil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Precízny kontext
Knihy o ňom pribúdajú so železnou pravidelnosťou, každé leto sa objaví originál v angličtine a pomerne rýchlo nasleduje preklad aj do slovenčiny. Preto je teraz k dispozícii zväzok číslo sedemnásť s názvom Dom špiónov. Špecifikom kníh o Allonovi je precízne vypracovanie pozadia príbehov a reálne udalosti, ktoré sme v priebehu týchto rokov prežili. Či to bol pád dvojičiek, vzostup a útlm al-Káidy, vojny v Iraku a Afganistane, teraz aj v Sýrii, hry ďalších tajných služieb v Európe, USA či v Rusku, až po súčasnosť, keď ISIL najprv ovládol územie na rozhraní niekoľkých štátov, aby z neho bol v súčasnosti vyháňaný. Toto všetko sa podáva z uhla pohľadu izraelských agentov, ktorí operujú prakticky po celej zemeguli, všade tam, kde sa vynorí najnovšia hlava hydry, kde hrozí alebo aj sa uskutoční závažný teroristický útok. Autor Daniel Silva dokáže pomerne nemilosrdne vytiahnuť na svetlo skryté strachy informovaného a sčítaného človeka dneška. Tým, ako sa posledné knihy série dostali do najaktuálnejšej súčasnosti, má čitateľ často pocit akéhosi prízračného sterea, keď veci, o ktorých ako o fikcii číta v románe, sa k nemu dostávajú zároveň z televízneho spravodajstva. Silva sa stáva akýmsi prorokom zlých správ a málokedy sa mýli.

SkryťVypnúť reklamu

Na čele Inštitútu
Zatiaľ posledný román sa nazýva Dom špiónov. Gabriel Allon, nový šéf Inštitútu, teda vo funkcii, ktorú roky odmietal, je na čele celosvetového pátrania po unikajúcom prízraku, Saladinovi. Tento Iračan bol vysokým dôstojníkom v rozprášenej armáde Saddáma Husajna. Je hlavou extrémne dobre utajenej siete bojovníkov ISIL, ktorí šíria hrôzu medzi obyvateľmi USA a Európy bezohľadnými a krvavými atentátmi v husto obývaných srdciach metropol. Treba podotknúť, že hoci je možné každé dobrodružstvo Gabriela Allona a jeho tímu čítať samostatne, Dom špiónov plynulo nadväzuje na predchádzajúci zväzok Čierna vdova. Tam sa Saladin objavil prvý raz, aby zosnoval zničujúci útok na hlavné mesto Spojených štátov. Dopodrobna je tam popísaný spôsob, ako ISIL regrutuje mladé a zraniteľné ženy do svojich radov, ako ich nemilosrdne využíva a robí z nich živé bomby. V Dome špiónov sa objaví veľa vedľajších postáv, ktoré vystupovali v predchádzajúcich dobrodružstvách. Šéfovia americkej, francúzskej a britskej tajnej služby, anglický zabijak, ktorý bol v jednej z kníh Allonovým súperom, aby prešiel metamorfózou v knihe Anglický špión. To, že pre čitateľov, ktorí nesledujú celú sériu, bolo nutné aspoň narýchlo načrtnúť genézu toho, ako a prečo sa do rozprávania dostali, pôsobilo ako spomaľovač. Ale pri tempe diania v Silvových knihách to neznamená nudu, naopak.

SkryťVypnúť reklamu

Gabriel Allon do kín
Daniel Silva vo viacerých rozhovoroch povedal, že žije v dvoch paralelných svetoch. Jeden z nich je ten skutočný, o ktorý sa delí s manželkou a dnes už dospelými dvojčatami. Druhý je svet izraelskej tajnej služby, realita zmiešaná s fantáziou, kde trávi minimálne osem hodín denne. Na knihách to vidieť, jednotlivé charaktery sú psychologicky dopodrobna vykreslené, ich motivácia je uveriteľná, to, prečo sa v love na teroristov menia na neľútostných dravcov, je zrejmé. Sú to obyvatelia krajiny, ktorá si nemôže dovoliť prehrať žiadnu vojnu. Rozhodne majú aj pocit, že bojujú za civilizovaný svet. Silva je dokonale oboznámený s dianím na Blízkom východe. Predtým, než sa stal spisovateľom, pôsobil v oblasti ako spravodajca pre satelitnú televíznu stanicu CNN. Kým napríklad v Čiernej vdove má kalifát ISIL ešte obsadené reálne územia v Sýrii a Iraku, v knihe Dom špiónov je už situácia zmenená, operatívci a riadiaci dôstojníci tohto hnutia utekajú do krajín, kde sa môžu spoľahnúť na ochranu. Tak sa Allonov tím dostane tentoraz v pätách Saladinovi až do Maroka, medzi veľkoobchodníkov s drogami. Skutočný kalifát sa mení v súčasnosti na virtuálny, verbovanie samovražedných atentátnikov prebieha na sociálnych sieťach, ciele sa presúvajú tam, kde to obyvateľov Európy bolí najviac. Nad hlavami európskych tajných služieb sa zbiehajú mračná. Osamelí vlci totiž môžu v batohu niesť aj špinavú bombu, ktorá môže na dlhý čas rádioaktivitou zamoriť rozsiahlu oblasť a môže stáť veľa životov. A presne o to v poslednej Silvovej knihe ide.
Zaujímavá je pomerne čerstvá informácia, že Silva konečne predal práva na natočenie seriálu podľa svojich kníh štúdiu MGM. Títo sú napríklad producentmi seriálov ako Fargo, Príbeh slúžky či spolupracujú na sérii filmov s Jamesom Bondom. Nepochybne sa tak príbeh anjela pomsty Gabriela Allona dostane k veľkým masám ľudí, ktorí sa na dianie vo svete budú môcť pozrieť izraelskými očami. To bude pre mnohých pomerne neobvyklý uhol pohľadu. Dovtedy majú k dispozícii 17 kníh, ak by chceli obrazovku sledovať pripravení.

SkryťVypnúť reklamu

Daniel Silva: Dom špiónov (séria o Gabrielovi Allonovi, preklad Alena Redlingerová, Slovenský spisovateľ 2017)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 901
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 918
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 999
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 869
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 819
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 3 623
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 577
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 742
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 528
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 297
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 501
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 186
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 424
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 176
  8. Dušan Koniar: Huliakov kotrmelce šuviks 4 537
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu