BRATISLAVA. V jeho knihách sa stretávajú tragédie bežného života s nadprirodzenými prvkami. Britský spisovateľ Patrick Ness dokáže citlivo písať o zložitých životných situáciách a zároveň dokáže zaujať mladých čitateľov. Na Slovensku patrí v tejto cieľovej skupine v súčasnosti k najúspešnejším autorom, jeho tituly sa predávajú po tisícoch.
Najznámejší sa volá Sedem minút po polnoci. Hlavný hrdina sa v ňom stretáva s desivou obludou, ktorá mu má pomôcť preniesť sa cez ťažké obdobie, keď umiera jeho mama.
Ness u nás teraz vydáva pohlcujúcu novinku s názvom Najdlhší deň Adama T. Odkazuje v nej na vlastné dospievanie a venoval ju tým, ktorí sa vyrovnávajú s rozdielnou sexuálnou orientáciou.
“Veľa mojich kníh hovorí o bezmocnosti. Keď ste tínedžer, často sa vám zdá, že nič vo svojom okolí neviete ovplyvniť
„
Kniha pripomína slávny román Virginie Woolfovej Pani Dallowayová. Aj v tomto príbehu sledujeme, ako sa počas jedného dňa hlavnému hrdinu postupne rozpadáva v rukách celý jeho život. Adam je gej, nevie, či je skutočne zamilovaný do svojho priateľa a jeho rodičia sa dozvedia pravdu, s ktorou sa nedokážu stotožniť.
Ness neskrýva, že rovnako ako jeho hrdina, aj on vyrastal v prísne náboženskej rodine a musel sa často pretvarovať.

„Veľa mojich kníh hovorí o bezmocnosti. Keď ste tínedžer, často sa vám zdá, že nič vo svojom okolí neviete ovplyvniť. Vidíte všetky možnosti dospelosti, no nezískali ste ešte všetky privilégiá a na vašich rozhodnutiach vôbec nezáleží,“ hovoril Ness pred rokom pre SME, keď navštívil Bratislavu.
Jeho novinka je svižne napísaná a má katarzný záver. Čitateľa môžu jedine vyrušovať dejové odbočky v podobe príbehu ducha jedného dievčaťa, ktoré straší po meste. Čitateľ bude mať problém sa na ne sústrediť, keďže ho viac bude zaujímať život Adama T.
Nessovi vraj často zvykli hovoriť, že jeho príbehy nie sú pre mladých. On si to nemyslí. O tabuizovaných témach by sme podľa neho mali viac rozprávať. Za pravdu mu dáva súčasná vlna kníh pre tínedžerov – tie najpopulárnejšie tematizujú rasizmus, psychické poruchy, samovraždu.
Tento rok sa na Slovensku ešte napríklad pripravuje preklad oceňovanej novely The Hate U Give od Angie Thomasovej, ktorá bola minulý rok hitom v Spojených štátoch. Je to príbeh afroamerického dievčaťa, ktoré vyrastá v štvrti plnej drog a násilia.