Slovenským čitateľom, najmä milovníkom severských detektívok, je Jørn Lier Horst určite dobre známy. V Horstovom rodnom Nórsku sa veľkej popularite teší aj jeho séria detektívnych príbehov Detektívna kancelária č. 2, ktorá je určená pre detského čitateľa. Vydavateľstvo Premedia nedávno vydalo prvé dva diely tejto série - Operácia Búrkové mračno a Operácia Muž v čiernom.

1047?
Záhady nie sú doménou iba väčších miest s veľkým počtom obyvateľov a ponurými uličkami. Niekedy sa vyskytnú aj v malých mestečkách, ktoré pôsobia pokojným, až trošku ospalým dojmom. Takým mestečkom sú aj Riečany s necelou tisíckou obyvateľov. V mestečku ležiacom pri ústí rieky Svenny cítiť vo vzduchu vôňu žemlí a koláčov, a keď sa vydáte na Borievčí vŕšok, ocitnete sa v parku plnom borievkových kríkov. Čím sú Riečany výnimočné? Napríklad tým, že tu nájdeme dve detektívne kancelárie. Jednu z nich založili deti – Tiril a jej kamarát Oliver. Tiril a Oliver sú zohratá dvojica. Tiril je nebojácne, vynaliezavé dievča. Oliver je bystrý, hĺbavý a technicky zameraný. Tretím, veľmi užitočným členom detektívnej kancelárie, je Osmo. Verný psí spoločník, ktorý má nos na záhady. A to doslova! V oboch príbehoch má významný podiel na ich vyriešení.
V prvom diele nazvanom Operácia Búrkové mračno sú Tiril a Oliver na stope zlodejov, ktorí sa dopustili viacerých krádeží. Na tom by nebolo nič nezvyčajné. Nezvyčajný, ba až priam nepochopiteľný je zoznam ukradnutých vecí. Dodávka plná cukru, 370 kíl kvasníc, 1047 prázdnych fliaš, 7 sudov, borievky a 300 kíl jačmeňa. Čo majú lupiči za lubom?
V druhom diele s názvom Operácia Muž v čiernom sú Tiril a Oliver na stope záhadnému mužovi v čiernom, ktorý po nociach kope na Lúke jednu dieru za druhou. Očividne niečo hľadá. Ale čo? A kde je naozaj tento tajomný poklad zakopaný? Kto je vlastne záhadný muž v čiernom? Tieto záhady sú ako stvorené pre Detektívnu kanceláriu č. 2!

Detaily sú dôležité
Vyšetrovanie prebieha na veľmi profesionálnej úrovni, pričom detektívi kladú dôraz na detaily. Tirilinej a Oliverovej pozornosti neuniknú škrabance na hrane dverí, odrené miesta na páčidle či stopy po pneumatikách. Dôkazy nielen preskúmajú, ale ich tiež odfotia a hľadajú medzi nimi súvislosti. Nezabúdajú ani na obhliadku miesta činu či tvorbu opisu páchateľa. Pri práci využívajú tradičné (ďalekohľad, lupa, mapa...) i moderné metódy a nástroje (fotenie dôkazov mobilom, hľadanie informácií cez Google).
Obidva príbehy sú vhodné pre deti vo veku od šiestich do deviatich rokov. Vďaka väčšiemu písmu a veľkému zastúpeniu ilustrácií sú ideálne pre začínajúcich čitateľov. Napriek prítomnosti pasáží, ktoré sa priamo netýkajú vyšetrovania, sa dej vyvíja rýchlo, takže sa ani netrpezlivejší čitateľ nezačne nudiť.
Prvé dva diely Detektívnej kancelárie č. 2 sa vyznačujú napínavými príbehmi, vydarenými ilustráciami, premysleným postupom vyšetrovania a napínavým záverom. Horstova Detektívna kancelária č. 2 je kvalitnou voľbou na zoznámenie dieťaťa so svetom detektívnych príbehov.