SME
Sobota, 30. september, 2023 | Meniny má Jarolím

Z chudobnej slovenskej dedinky do sídla českých kráľov

V komunite historikov bol Gustáv Husák (Vyšehrad 2017) Michala Macháčka jedným z najočakávanejších titulov minulého roku.

Publikácia Gustáv Husák (Michal Macháček) - Archív SMEPublikácia Gustáv Husák (Michal Macháček) - Archív SME

V komunite historikov bol Gustáv Husák (Vyšehrad 2017) Michala Macháčka jedným z najočakávanejších titulov minulého roku. Mladý český historik na nej pracoval takmer desať rokov a prvé drobné výstupy sľubovali naozaj výnimočný počin. Macháčkovi sa podarilo dostať pri výskume aj do ruských archívov strážených archivármi známymi svojou legendárnou neochotou kohokoľvek k čomukoľvek pustiť. Vďaka tomu mohol pracovať s dokumentmi, ktoré zatiaľ žiadny historik nevidel. Zároveň vyspovedal pamätníkov, ktorí dlho tvrdohlavo odmietali prezradiť čokoľvek zaujímavé z Husákovho súkromia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Splnené očakávania
Spojte to s fundovanosťou, neobvykle dôsledným výskumom a historickým kumštom poctivej historickej školy (Macháček je žiakom uznávaného a aj u nás známeho profesora Jana Rychlíka) a máte predstavu, prečo boli očakávania obrovské. A Macháček nesklamal. Na symbol skostnatenosti, šerosti a príšernej stagnácie normalizačných rokov sa pozrel tak podrobne a komplexne, ako žiadny historik pred ním.
Životný príbeh muža, ktorý sa prepracoval z chudobných pomerov malej slovenskej dedinky až do najvyššej funkcie v štáte a do sídla českých kráľov, rozdelil Macháček do siedmich kapitol. Kniha vychádza z jeho dizertačnej práce, v ktorej sa zameriaval predovšetkým na česko-slovenské vzťahy, a preto otázka postavenia Slovákov v Československu z knihy vystupuje ako kľúčová téma. Macháček pritom vďaka dohľadu jedného z najpoprednejších odborníkov na túto problematiku, profesora Rychlíka, a vďaka výskumu na Slovensku a diskusiám so slovenskými historikmi i pamätníkmi, ako jeden z mála českých historikov chápe odlišnosť a špecifiká slovenského vývoja a iný uhol pohľadu Slovákov na československé dejiny.

Extrémne aktívny už za mladi
Kapitoly sú zoradené chronologicky, kniha sa teda začína Husákovou mladosťou a štúdiom na štátnom reálnom gymnáziu na Grösslingovej ulici, neskôr na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Macháček čitateľa prevedie nielen skromnými študentskými začiatkami budúceho generálneho tajomníka ÚV KSČ, ale i atmosférou hlavného mesta. Husák bol pritom v tomto období extrémne aktívny – bol výborným študentom, písal do rôznych časopisov (predovšetkým do DAV-u, Svojete a Šípu, na ktorého založení sa i podieľal), zakladal rôzne študentské spolky, ale napríklad i športový klub v Dúbravke, hral na harmonike, bol vášnivým fotografom (snímky si sám vyvolával) a mnoho ďalšieho. Macháček svoju prácu osviežil mnohými „mikropríbehmi“, ktoré síce nemajú pre životné osudy či politický vývoj Husáka kľúčový význam, no napovedia veľa o jeho charaktere. Jedným z takýchto príbehov je napríklad Husákovo stretnutie s Andrejom Hlinkom v roku 1936, keď sa Hlinka privítal so študentskými funkcionármi podaním ruky a pokrižovaním. To sa týkalo aj ľavicových zástupcov vrátane Husáka, ktorý sa po potrasení ruky vodcovi ľudákov údajne ostentatívne utrel vreckovkou.
Neochvejné antifašistické presvedčenie priviedlo Husáka počas vojny do ilegálneho odboja. Niekoľkokrát sa dostal do väzenia, nikdy tam však nepobudol príliš dlho – najmä vďaka guvernérovi Slovenskej národnej banky Imrichovi Karvašovi – a prakticky od roku 1943 plánoval Povstanie. To sa neobišlo bez ťažkostí, úteku do hôr a tiež ohrozenia života.

SkryťVypnúť reklamu

Detailnejšie roky po vojne
Pomerne rozsiahlo a veľmi detailne spracoval Macháček obdobie troch rokov medzi koncom druhej svetovej vojny a komunistickým mocenským prevratom, ktorému venoval samostatnú kapitolu. Vnútropolitický vývoj v Československu pritom nepreceňuje a uvedomuje si, že „v krajinách oslobodených Červenou armádou, kde komunistické kandidátky výrazne neuspeli, komunisti nakoniec aj tak nastolili svoj mocenský monopol“ (s. 200). Zameral sa skôr na kľúčové otázky týchto rokov, predovšetkým na jeden z najvážnejších nedoriešených problémov – štátoprávne usporiadanie a postavenie Slovenska. Neobišiel pritom ani vzťah komunistov a najmä Husáka k cirkvi, ani jeho vplyv na súdne procesy s Tisom a Alexandrom Machom.
Podobne detailné sú i nasledujúce kapitoly pokrývajúce roky 1948 až 1968. Macháček ide do hĺbky pri opisovaní súdneho procesu s Husákom od roku 1950 do jeho definitívneho odsúdenia 24. apríla 1954, jeho väzenskej anabázy, rehabilitácie, pôsobenia v Historickom ústave SAV i návratu do politiky. Menej detailne je už opísaný Husákov súkromný život v tomto období – predovšetkým vzťah s manželkou Magdou a rozvod. Z knihy môže čitateľ ľahko nadobudnúť dojem, že Magda si jednoducho počas jeho väzenia našla milenca a manželstvo stroskotalo. Také jednoduché to však nebolo.
Obdobie sedemdesiatych a osemdesiatych rokov, predovšetkým záverečná kapitola 1977 - 1991, si bude vyžadovať hlbší výskum a podrobnejšie spracovanie, čo si, koniec koncov, uvedomuje i sám autor.
Napríklad zriadenie Trnavskej arcidiecézy v roku 1977, čo bol z hľadiska cirkevných dejín na Slovensku kľúčový počin, je spomenuté v jedinej vete (s. 466). Jedným z recenzentov knihy bol pritom Róbert Letz, ktorý sa cirkevným dejinám venuje väčšinu svojej kariéry historika.

SkryťVypnúť reklamu

Otvorené otázky
Macháček sa nevyhol ani niekoľkým – i keď drobným – faktografickým chybám. Napríklad na s. 351 uvádza, že prezident Antonín Novotný dal v šesťdesiatych rokoch sledovať Alexandra Dubčeka a „jeho partnerku, budúcu manželku Annu“. Alexander Dubček a Anna Borseková sa však vzali hneď po vojne v roku 1945. V čase, keď ich dal Novotný sledovať, už boli dávno manželmi, nie partnermi. I edičnej práci vydavateľstva by sa dalo vyčítať niekoľko drobností (napr. na s. 200 v poznámke 767 nájdeme „katolicizmu na Slovensko v rokoch“; alebo na s. 411 „proběhla konsolidaci Slovenska“, na s. 535 „od roku od roku 1980“ a podobne).
Mladý český historik dal vo svojej knihe dokopy ohromné množstvo informácií, ktoré usporiadal do prehľadného a veľmi pôsobivého textu. Vďaka svojej precíznosti opravil niekoľko chýb, ktoré historici píšuci o Husákovi robili a zároveň nekriticky preberali jeden od druhého, očistil Husáka od niekoľkých neprávd, fabulácií či poloprávd, zároveň však dokázal byť dostatočne objektívny a servírované fakty sú vyvážené. V tom väzí sila a obrovský prínos jeho práce.
Niekoľko kľúčových otázok o Husákovi však ostáva otvorených. Ako je možné, že človek, ktorého strana odsúdila a na deväť rokov uväznila za vymyslené obvinenie z „buržoázneho nacionalizmu“, jej ostal verný? Ako je možné, že človek, ktorému musela hospodárska i kultúrna stagnácia krajiny biť do očí, ostal do konca života presvedčeným komunistom? Ako je možné, že vzdelaný, rozhľadený, schopný a inteligentný človek so silnými názormi na tieto svoje názory rezignoval a ostal figúrkou v rukách cudzej veľmoci? Ako je možné, že človek, ktorý dokázal obhajovať slobodu a bojovať proti fašizmu, sa ani len nepokúsil požiadať predstaviteľov ZSSR o odchod okupačných vojsk z krajiny?
Napriek všetkým výhradám som presvedčený, že Mácháčkov Gustáv Husák sa zaradí medzi kľúčové práce „československej“ historiografie. Poctivosť, s akou autor pristúpil k písaniu, sa vymyká z bežného štandardu historických prác. Je rozhodne prvou knihou, po ktorej by mal záujemca o Husáka siahnuť. Niekoľko otázok o Husákovi stále čaká na svoje rozlúsknutie, Macháčkovu prácu však bude veľmi ťažké prekonať.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  6. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  8. Všetkým lepí pred voľbami
  1. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  2. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  3. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  4. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  5. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  6. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  7. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  8. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 20 150
  2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 12 591
  3. Všetkým lepí pred voľbami 11 937
  4. Hladinka smeruje do Košíc! 8 250
  5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 890
  6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 5 330
  7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 963
  8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 521
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dom s garážou, hospodárskou budovou aj s rozľahlým pozemkom v Revišskom Podzámčí kúpila Enter AD Michala Gučíka v roku 2020

Gučík tvrdí, že sa ku kauze tunelovania Vojenského spravodajstva nemôže vyjadriť.


6 h
Americká výskumná stanica McMurdo na Antarktíde.

Prípady sa dejú dlhodobo.


9 h
Peter Schutz

Na mastnú pokutu z Bruselu má Slovensko peňazí dosť.


8 h
Marián Pavla, predseda družstva Lovčica-Trubín

Bez dotácií nedokážu slovenskí farmári konkurovať Západu ani Ukrajine.


15 h

Blogy SME

  1. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  2. Katarína Chudá: Stredoveké rukopisy: pestrofarebné monštrá, pohromy a draky
  3. Milan Buno: Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí | 7 knižných tipov
  4. Martin Barto: Pozoruhodné kúsky z minulosti Eurovision Song Contest
  5. Rudolf Schütz: Erotika a horror po taliansky (4. časť) – La bambola di Satana (1969)
  6. Samuel Ivančák: Provisorium Deža Ursinyho má 50 rokov
  7. Milan Buno: Riskovala život, aby zachránila 2500 židovských detí | 7 knižných tipov
  8. Samuel Ivančák: The Dark Side of the Moon má 50 rokov
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 82 377
  2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 424
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 164
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 664
  5. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 31 328
  6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 29 158
  7. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 295
  8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 549
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťZatvoriť reklamu