ŠPANIA DOLINA. BRATISLAVA. Už dva roky sa snažili získať peniaze. V Kostole Premenenia Pána v Španej Doline chceli zreštaurovať vzácny organ, aby ešte dlho vydržal.
V roku 1751 ho postavil vychýrený majster Martin Podkonický. Teraz ho prihlásili do programu Poklady Slovenska.
Projekt sa každý rok venuje inému typu slovenského kultúrneho dedičstva. V minulosti to boli napríklad sochy alebo kostoly, tento rok sa zamerali na organy.
Dva týždne mohli ľudia na internete hlasovať, ktorý z deviatich hudobných nástrojov by si najviac zaslúžil zreštaurovať. Nominovaných bolo deväť. Ten v Španej Doline vyhral nad prešovským s náskokom viac ako štyritisíc hlasov. Mal ich 19 590.
„Poklady Slovenska nám, ako sa hovorí, zoslalo samo nebo. Budeme vytvárať príležitosti, aby cezeň znela autentická dobová hudba čo najčastejšie,“ povedal Matúš Kucbeľ z farnosti Uľanka v tlačovej správe, pod jeho správu Špania Dolina patrí.
Výskumom organov sa v Slovenskej akadémii vied zaoberá Andrej Štafura. Pomáhal ich vyberať do súťaže. Na Slovensku je v rôznom stave približne dvetisíc organov. Rozhodovala vraj veľkosť nástroja, podmienkou bolo, aby žiadali reštaurovanie, aby mali obmedzené financovanie a zaujímavý osud. Víťaz v Španej Doline získa od VÚB banky 30-tisíc eur.
Ani ostatné organy však podľa Štafuru teraz nezostanú zabudnuté. To bol cieľ iniciatívy. „Chceli sme na ne upozorniť. Ak o tieto organy prídeme, stratíme hudobnú pamäť. Predstavte si, že by ste si dnes vedeli pustiť platňu zo sedemnásteho storočia. Tie organy sú našimi platňami, dedičstvom.“
Dúfa, že vďaka tejto súťaži si budú vedieť nájsť aj iných sponzorov a verejnosť sa o ne postará lepšie.