Dvanásť rokov sme o tomto čase mohli spoznať desiatku finalistov prestížnej literárnej súťaže Anasoft litera. Tento rok to bude trochu inak. Finalistov bude menej.
Medzi desiatimi nejlepšími knihami, ktoré v tejto chvíli spoznávame, sa opäť ocitli viac aj menej overené mená slovenskej literatúry.
Svoje miesto v tohtoročnom výbere dostala napríklad vtipná literárna mystifikácia Daniela Majlinga, náročná utópia Alexandry Salmely, strašidelný zošit Richarda Pupalu či príbeh v príbehu Pavla Vilikovského.
Finalistov však bude napokon len päť a zatiaľ ich nepoznáme. Ich mená vyhlásia až v septembri, pár dní pred slávnostným ceremoniálom.
Produkcia hustne
K tomu kroku dospeli organizátori na čele s novou hlavnou organizátorkou ceny Simonou Fochlerovou. Tento krok vysvetľuje tým, že bolo treba reagovať na hustnúcu literárnu produkciu a jej hodnotovú premenlivosť.
Zmenu zároveň označuje ako krok, ktorým Anasoft litera reaguje na spätné väzby viacerých členov porôt. Tí v posledných ročníkoch začali hľadať vhodnejší model výberu toho najlepšieho. „Rozhodli sme sa teda pridať ešte jeden stupeň v hodnotení porotou, a tak poukázať aj na umelecko-hodnotové rozdiely v samotnej desiatke,“ hovorí Fochlerová.
Desiatim nejlepším sa bude venovať rovnaká pozornosť ako doteraz, laureát alebo laureátka však vzídu až z finálovej päťky dva týždne pred vyhlásením víťaza. Na podobnom modeli fungujú aj iné literárne ceny ako Man Booker, Prix Goncourt či poľská národná literárna cena Niké.
Ujíma sa príbeh
Tento rok sa na stole porotcov ocitlo presne 230 kníh. V porovnaní so stavom spred desiatich rokov je to dvojnásobok titulov, ktoré na Slovensku vyšli.
Jednoznačne sa vraj ujíma príbehová próza a oproti roku 2006, keď prevládal takzvaný ženský román a poľovnícke príbehy, bolo teraz nápadné skôr zastúpenie detektívneho žánru a kriminálne príbehy z mafiánskeho prostredia.
„Na pozadí toho potom o to viac vyniká charakter vybraných desiatich próz. Výber nebol jednoduchý, takmer všetky zastúpené tituly z desiatky majú svoje napadnuteľné slabiny,” hovorí jeden z porotcov, literárny vedec Zoltán Rédey.
Šéfka poroty a riaditeľka Literárneho informačního centra Miroslava Vallová je však s desiatkou veľmi spokojná. "Teší ma, že ňou môžeme demonštrovať vysokú mieru rozvíjania literárnej hry a štylizácie v slovenskej literatúre,” hovorí.
V intímnych polohách
Spolu s nimi sa množstvím kníh prehrýzali ešte literárny kritik a redaktor Derek Rebro, jazykovedkyňa a prekladateľka Lucia Satinská a publicista a prekladateľ Patrik Oriešek.
Okrem iného si všímajú, že súčasná slovenská literatúra nereflektuje vonkajšiu realitu a ak, tak len v malom stupni. Autori majú radšej intímne polohy, čo je podľa Oriešeka na škodu veci. Druhú porotkyňu zase prekvapuje, že chýba próza v nárečiach.
V spoločnom stanovisku však pätica porotcov potvrdzuje, že v mnohých menách, ktoré sa medzi nejlepších ocitli, sa zhodovala. Riadila sa predovšetkým literárnou hodnotou textu, pričom neprihliadala na predchádzajúcu tvorbu autorov. Desiatku považuje za žánrovo, generačne a rodovo pestrú.
„Ako feminista sa najviac teším z prirodzenej rodovej vyváženosti, ktorá vyplýva z kvality textov, ale aj zo silných ženských hlasov,” dopĺňa Derek Rebro.
Novú desiatku Anasoft litera 2018 organizátori predstavia najbližšie na podujatí od 23. do 28. apríla na Anasoft litera fest.