BRATISLAVA. Za pár dní zjednotili trinásť interpretov, z ktorých hudby vyskladali skvelý program. Aj keď počúvať by sa ich dalo oveľa dlhšie, v treskúcej zime bolo dobrou voľbou požiadať ich, aby každý priniesol najviac dve pesničky.
Michal Kaščák, Matia Lenická a tím Pohody pripravili na bratislavskom Hlavnom námestí v nedeľu večer pekné podujatie.
Bolo zároveň vkusnou spomienkou na nespravodlivú smrť dvoch mladých ľudí, o ktorej sme sa dozvedeli začiatkom týždňa a zároveň priestorom vyjadriť nespokojnosť s vedením našej krajiny.
„Ak umlčia novinárov, umlčia nás všetkých,“ otváral Koncert pre Jána a Martinu moderátor Martin Staňo. Silné myšlienky sa spojili so silnou hudbou, vybrali sme tie najpamätnejšie okamihy:
Korben Dallas
Spevák Juraj Benetin má jeden z najprenikavejších hlasov v našej hudbe. Dokázal to v piatok, keď spieval na Pochode pre Jána a Martinu národnú hymnu, dodal jej novú moc a clivotu. Smútok vyvolalo aj vystúpenie s jeho kapelou Korben Dallas.
Na pódium priniesli jednu z najlepších piesní na ich minuloročnom albume Stredovek. V texte 95 odkazovali na deväťdesiate roky a mečiarizmus.
„Veľký ujo v nahnevanom obleku kričí z telky, že samým nám je lepšie,“ stupňoval Benetin svoj prejav spolu s gradujúcim rytmom.
Vec
Väčšina hudobníkov na koncert priniesla piesne, ktoré môžeme považovať za spoločenské komentáre. Najviac priamy odkaz si však pripravil raper Vec. Pre túto príležitosť si totiž napísal úplne nový text.
„Zas je niekto iný na vine, len vy nie,“ začal. Hudobný sprievod k tomuto krátkemu rapu ešte nemal hotový, spoľahol sa len na agresivitu vlastného hlasu, stačilo to: „Len sprostý človek vo vás vidí Jánošíkov, vy ste lojálni len k vašim bratrancom a strýkom, to je vaša solidarita made in SK, jedna ruka hladí, kým druhá vyberá vrecká.“
Emotívny prejav ukončil Vec zopakovaním vety: „Vy všetci máte na rukách krv.“

Bez ladu a skladu
Na koncerte organizátor Kaščák zopakoval svoju myšlienku, že hudba a sloboda bez seba nemôžu existovať. „Preto sme tu, to, čo sa stalo, považujeme za útok za slobodu,“ povedal na začiatku vystúpenia jeho kapely, ktorá hráva len výnimočne.
Jeho vrcholom bola inštrumentálna skladba so zložitým názvom: Prajem si aby aj krysy dolu v prízemí utkali z hodvábu hojdaciu sieť. Vznikla počas Nežnej revolúcie a hlavné slovo v nej mali kvíliace dychy.
David Koller
Nad hlavami divákov sa rozsvietili zapaľovače a obrazovky mobilov. Pripomínali vyhasnuté životy v okamihu, keď bol na pódiu spevák českej kapely Lucie David Koller.
Text trpkej balady Chci zas v tobě spát poznali všetci, veď je aj výnimočná.
V tejto verzii síce trochu chýbali sláčiky, melódii však dávala dôraz hra Vladislava Šarišského na klávesoch.
Koller jediný porušil pravidlo dvoch piesní a hity od svojej populárnej skupiny (Chci zas v tobě spát a Sen) doplnil piesňou od osobnosti revolúcie Karla Kryla Píseň neznámeho vojína, poňal ju ako duet so slovenskou speváčkou Viki Olejárovou.