SME

Ako sa Indiáni stali najbohatšími ľuďmi na svete. A ako ich preto vraždili

Keď Spojené štáty americké vznikali a drali sa na západ, nesprávali sa k Indiánom vôbec ohľaduplne.

Indiáni z kmeňa Osage - FOTO Youtube.comIndiáni z kmeňa Osage - FOTO Youtube.com

Kniha amerického novinára Davida Granna s dlhým názvom Killers of the Flower Moon: The Osage Murders and The Birth of the FBI vyšla minulý rok v apríli a v Spojených štátoch sa okamžite stala bestsellerom. Pochopiteľne - dotýka sa citlivej stránky amerického podvedomia. Naozaj sa to dialo? Naozaj sme sa k nim správali takto?

Najmä však rozpráva fascinujúci príbeh, ktorý, ak by ho niekto vymyslel, neurobil by to lepšie. Je to zároveň príbeh neuveriteľný: vystupujú v ňom bohatí (naozaj bohatí) Indiáni a chudobní belosi. Vraždy a peniaze. Špehovia, dvojití aj trojití agenti. Kto je kto? A to všetko pred necelými sto rokmi? V tej Amerike?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dá sa čítať ako historická kniha, aj ako kriminálka, ale nech sa na ňu pozriete z ktorejkoľvek strany, je to skvelé čítanie.

Ako Indiáni k bohatstvu prišli

Keď Spojené štáty americké vznikali a drali sa na západ, nesprávali sa k Indiánom vôbec ohľaduplne. Ak s nimi nebojovali, tak ich aspoň presídľovali. Podpisovali zmluvy, aby ich vzápätí porušovali, hnali ich z miesta na miesto a príliš pri tom nedbali na slová ako ľudskosť a podobne.

O Indiánoch z kmeňa Osage kolovali legendy - boli hrdí, údajne najvyšší a najmocnejší ľudia na svete. Večné putovanie na čoraz menšom priestore ich prestalo baviť a namiesto toho, aby čakali, kam ich vláda pošle najbližšie, rozhodli sa kúpiť si územie, ktoré bude navždy ich.

Na prelome storočí si vybrali nehostinnú pôdu v Oklahome. Skaly a prinajlepšom préria. Nikdy tu nič poriadne nevyrastie, nikdy tu nikto nebude chcieť bývať. Belosi sa sem nepohrnú. S kúpou súhlasila aj americká vláda, ktorá peniaze za bezcenné územie uvítala. Osageovia do zmluvy presadili článok o tom, že akékoľvek minerálne zdroje, ktoré sa na území v budúcnosti možno nájdu, budú ich majetkom. A usadili sa.

SkryťVypnúť reklamu

A práve to sa stalo. Začiatkom 20. storočia práve na ich území objavili obrovské ložiská ropy. Najväčšie v celých Spojených štátoch. Stačilo doslova zapichnúť palicu do zeme a čierne zlato v gejzíroch striekalo do stometrovej výšky. Do rezervácie sa zrazu hrnuli zástupy belochov, každý ju chcel, okrem Indiánov. Tí ju neťažili, ale prenajímali pozemky.

Tak sa z nich stali najbohatší ľudia na svete. Naozaj a oficiálne. Parcely sa predávali aj za milión dolárov, milión dolárov bolo vtedy omnoho viac ako dnes a každý Indián (bolo ich asi tritisíc) takýchto parciel vlastnil niekoľko. Šialené, neuveriteľné bohatstvo.

Keď belosi robili sluhov

Ich hlavné sídlo Pawhuska sa zo stanového tábora za pár rokov zmenilo na prekvitajúce mesto. Stavali si nie domy, ale obrovské vily. Hovorilo sa, že zatiaľ čo každý desiaty Američan má auto, jeden Indián má áut desať. Mali súkromné lietadlá a súkromné vlaky. Svojich šoférov a komorníkov. Biele služobníctvo. Všetci členovia kmeňa boli takí bohatí, že tie peniaze nemohli ani minúť. Priženiť sa do indiánskej rodiny bol sen.

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme, nebolo to len tak. Poctiví bieli Američania pozerali trochu krivo na bohatých Indiánov, ktorí „bohatnú z ich práce“. Noviny písali o neandertálcoch, ktorí nevedia čo s peniazmi. Niečo s tým treba robiť! Indiáni sú bohatí!

Vláda zo zákona ustanovovala bielych poručníkov, ktorí im na financie dozerali. Na jednej strane chcela, aby sa čo najrýchlejšie asimilovali, aby ich deti navštevovali školy, ale keď ich na druhej strane rodičia do nich chceli poslať, poručníci im peniaze nechceli uvoľniť, lebo do škôl síce chodiť majú, ale do tých najlepších určite nie. Predsa len, ako by poctivý bohatý Američan prišiel k tomu, aby do školy chodil s bohatým Indiánom. Skrátka, ani tak, ani tak.

No a potom ich niekto začal postupne vraždiť.

Vitajte na divokom západe

Z príbehu na čitateľa dýcha divoký západ. Kovboji, pištoľníci, ľahké ženy a ťažké zločiny. Vandráci, zločinci, chudáci, ktorí zbohatli, a boháči, ktorí zo dňa na deň vyšli na mizinu. Platia jasné pravidlá a zároveň žiadne pravidlá neplatia. Akurát sa nechce veriť, že sa to všetko odohrávalo okolo roku 1920. Winnetou už vtedy bol predsa dávno mŕtvy.

SkryťVypnúť reklamu

Indiáni umierajú a prosia o pomoc. S belochmi nažívali v mieri a pokoji (belosi im predávali predražený tovar a oni ho kupovali) a teraz im pomáhajú. Teda, ako sa to vezme. Polícia nič nevyšetrí, lekári nikoho nezachránia, šerif je bývalý vrah a celé územie je plné podivných existencií. Indiáni sa cítia bezmocní.

Akoby sa okolo nich zlietali supy. Ich bohatstvo je zároveň aj ich prekliatím a Washington je ďaleko. Umierajú: na otravy jedom, na otravy alkoholom, na zvláštne choroby, alebo ich len tak zastrelia. Vybuchne dom. Belocha, ktorý sa vybral do Washingtonu, aby povedal, čo sa deje, zastrelia. Ďalší ani nedorazí, vyhodia ho z vlaku.

Vtedy sa do prípadu vkladá FBI, ktorá práve pod vedením vtedy ešte sympatického a mladého Edgara J. Hoovera vzniká. Je ešte len voľným a trochu amatérskym zborom narýchlo naverbovaných a občas pochybných existencií, ale konečne môže dokázať, že si zaslúži existovať. Do nepriateľského prostredia prichádza mladý a ambiciózny vyšetrovateľ, zostavuje tím. Občas naozaj zvláštny, čiara medzi dobrom a zlom je na divokom západe nejasná. A zistí… áno, zistí, ale čo, to nemôžem povedať.

SkryťVypnúť reklamu

Takto sa píše kriminálka

Nemanželské deti, porušené sľuby, súboje a hroby hrdinov, ktorí boli skôr len mladí a vôbec nie hrdinovia. Falošné motívy, falošné úsmevy. Keď si myslíte, že je koniec - už viete, kto a prečo - David Grann prichádza so šokujúcim odhalením: vraždenie trvalo omnoho dlhšie a bolo oveľa horšie, len si ho v ďalekej Oklahome nikto nevšimol.

Táto kniha je okrem iného aj naozaj výborným kriminálnym príbehom. Okrem toho, že v sebe má všetky ingrediencie, navyše sa aj naozaj odohral. Otázkou ostáva, či ju niekto preloží do slovenčiny - v poriadku, Indiáni nás okrem Winnetoua veľmi nezaujímajú, ale kniha bez problémov obstojí aj ako samostatný príbeh bez ohľadu na to, kto je jeho protagonistom.

No a kým sa prekladateľ nájde, určite si ju prečítajte. Môže sa totiž stať, že slovenského prekladu sa nakoniec nedočkáte. A to by bola škoda. Vaša.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: SAMO MAREC

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 28 117
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 474
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 919
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 296
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 156
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 863
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 726
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 114
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 648
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 774
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 456
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 368
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 272
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu