SME

Dôstojný a zmysluplný život bez konzumného pohodlia

Cez Vianoce na mojom nočnom stolíku k stohu novín a časopisov pribudne už tradične aj kôpka kníh. O čo išlo tentoraz?

Mikuláš Huba - Archív SMEMikuláš Huba - Archív SME


Nočný stolík Mikuláša Maňa Hubu

Autor je vysokoškolský pedagóg a ochranár

Cez Vianoce na mojom nočnom stolíku k stohu novín a časopisov pribudne už tradične aj kôpka kníh. O čo išlo tentoraz? O všetko možné. A jedno lepšie ako druhé.

Chuťovky

Niektoré z tých knižiek sa dali zvládnuť na jeden dúšok, ako napríklad Medzi Slovákmi Martina M. Šimečku. Táto kritická i úsmevná knižná esej príznačne česko-slovenského autora sa objavila v pravý čas. Akoby predznamenávala sté výročie vzniku nášho spoločného štátu. Šimečka nastavuje originálne zrkadlo Slovákom i Čechom. Zamýšľa sa nad ich dušou i dušou krajiny, v ktorej sa narodili a žijú. Počas niekoľkých rokov, ktoré strávil za riekou Moravou, sme my Slováci v jeho očiach vyrástli. Možno nás lepšie vidí aj preto, že na Slovensku medzičasom zmizli lesy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Medzi čitateľské chuťovky možno zaradiť aj ďalší krok vydavateľstva Artforum na ceste za jeho cieľom: sprístupniť kompletné dielo Dominika Tatarku. Tentoraz Artforum prichádza so slovenskou premiérou jeho autobiografických textov s názvom Sám proti noci so zasväteným doslovom Petra Zajaca.

Do tejto kategórie lahôdok na jedno posedenie patrí aj spomienková knižka na sociológa, undergroundového umelca a hrabalovského pábitela, príležitostného ochranára, kuriča, herca z Hanákových filmov a pastiera kôz tam hore na Brízgalkách, hlásateľa slobodného života v neslobodných časoch, ale aj insitného básnika, muzikanta a organizátora alternatívneho kultúrneho života Gusta Dobrovodského. Má výstižný názov: Kurič v letnom kine.

Kultúra dialógu

Náročnejšie čítanie predstavuje Retrotópia nedávno zosnulého renomovaného sociológa a mysliteľa Zygmunda Baumana. Kým pre Šimečku je kľúčovou hrozbou, ktorej čelíme, naša ľahostajnosť, pre Baumana podobne vážnu výzvu predstavuje akási nová vlna nostalgie, nebezpečná idealizáciou „starej dobrej“ minulosti, ktorá v skutočnosti vôbec nebola dobrá. Práve naopak, v mnohom bola taká zlá, že je to nad rámec predstavivosti bežného našinca, a aj preto sa tak ochotne a s obdivom vracia k rôznym nebezpečným izmom nie takej dávnej minulosti. Za jedinú možnosť, ako predísť katastrofe globálneho konfliktu a vzájomne sa nenávidiacich entít, považuje Bauman spolu s pápežom Františkom kultúru dialógu. Jej výučba by sa podľa nich mala stať povinnou a nadradenou či predradenou iným predmetom a to na všetkých školách sveta. Posledná veta Baumanovej knihy znie veľmi naliehavo: „Viac než kedykoľvek inokedy sa my ľudia, obyvatelia Zeme, ocitáme v situácii buď - alebo: buď spojíme sily, alebo skončíme v spoločnom hrobe.“ Tento apel môžeme považovať aj za akýsi testament tohto výnimočného spoločenského vedca, plodného autora a veľkého humanistu.

SkryťVypnúť reklamu

Na čas trochu náročnejšie čítanie predstavuje posledný diel voľnej trilógie z pera ekologicky a eticky orientovaného praktizujúceho nemeckého lesníka Petra Wohllebena s názvom Sprievodca lesom. Táto kniha napísaná pútavým jazykom prináša množstvo rád, postrehov a moderných názorov na les, jeho udržateľné obhospodarovanie a ochranu. Ide o názory podložené skúsenosťou citlivého pozorovateľa. Ako výstižne napísal recenzent zo Süddeutche Zeitung, „Wohlleben vrátil lesom dušu“. Táto kniha by nemala chýbať v žiadnej školskej knižnici (a to vôbec nehovorím iba o školách lesníckeho zamerania). Spolu s predchádzajúcimi publikáciami autora (Tajný život stromov a Duševný život zvierat), ktoré sa rýchlo stali bestsellermi, ju veľmi odporúčam do pozornosti aj pani ministerke pôdohospodárstva a rozvoja vidieka i celému jej tímu.

SkryťVypnúť reklamu

Na dlhé večery

A zároveň sa na mojom vianočnom nočnom stolíku objavili aj dve knihy, ktoré sa nedajú prečítať za večer či za noc.

Začnem zásadnou publikáciou známej brnianskej sociologičky a environmentalistky Hany Librovej s výstižným názvom Věrní a rozumní a s podtitulom Kapitoly o ekologické zpozdilosti. Ide o zatiaľ tretiu časť monumentálnej časozbernej sociologickej sondy, skúmajúcej a plasticky zobrazujúcej životy dobrovoľne skromných či alternatívne žijúcich rodín v rôznych častiach Českej republiky a to v rozpätí 23 rokov (1992 - 2015).Túto knihu by si mal prečítať každý, koho zaujíma odpoveď na otázku, či a ako je možné prežiť dôstojný a zmysluplný život bez toho, aby sme „plávali v hlavnom prúde“ konzumného pohodlia, malomeštiactva a banality. Tohto 327-stranového diela, decentne graficky stvárneného, sa nemusia báť ani tí, ktorí nemajú radi náročnejšiu teóriu. V krajnom prípade môžu prvú polovicu knihy preskočiť, a napriek tomu tú druhú pochopia. Autorka im pritom vychádza v ústrety výkladovým kľúčom, ktorý má podobu záložky s vtipným názvom Ťahák. A nemusia sa báť ani tí, ktorí nečítali predchádzajúce dve knihy autorky: Pestří a zelení a Vlažní a váhaví. To podstatné z oboch z nich sa totiž objavilo aj v knihe Věrní a rozumní. Čím je táto tretia kniha nová okrem toho, že informuje o zmenách v sledovaných rodinách za uplynulých 23 rokov? V prvom rade tým, že tentoraz si pani profesorka prizvala na pomoc svojich bývalých študentov a tí/tie sa zamerali viac než na pôvodných pestrých, na ich deti. Nechcem prezrádzať priveľa, aby som vám nepokazil čitateľský zážitok, ale nedopadá to s tým plávaním proti prúdu u našich západných susedov až tak zle. A to ani po 23 rokoch.

SkryťVypnúť reklamu

Návrat do konca komunizmu

A na záver som si nechal tú najnáročnejšiu „büchlu“, pozostávajúcu zo 413 strán textu (+ obrazovej prílohy, plnej kópií dobových pohľadníc, korešpondenčných lístkov, fotografií a iných unikátnych dokumentov). Tá kniha je dôsledne česko-slovenská. Taký je už jej dvojjazyčný názov: Ale snad i pro toto jsme žili, ne? Výber z korešpondencie Milana Petruska a Aleny Miltovej s Martinom Bútorom a Zorou Bútorovou – 1985 – 1989. Autori a autorky - poprední československí pre režim nepohodlní sociológovia a zároveň angažovaní občania a bystrí komentátori spoločenského diania nám umožňujú nahliadnuť nielen do svojich vtedajších súkromných životov, ale akoby nás tým aj vracali v čase o tri desaťročia dozadu, do čias vrcholiacej normalizácie a začínajúceho sa konca komunizmu v našej bývalej spoločnej vlasti. Pre mňa a mojich priateľov, rovesníkov, je to čítanie o to zaujímavejšie, že sa v tej korešpondencii podchvíľou priamo či nepriamo vyskytujeme. Ale toto všetko by asi nebolo dosť na to, aby som túto publikáciu odporúčal širšej verejnosti, najmä keď v osobnej korešpondencii sa často vyjadrujeme tak, že tomu rozumie iba ten, komu je bezprostredne určená.
Toto riziko obmedzenej zrozumiteľnosti a tým aj limitovaného okruhu čitateľov si zjavne uvedomili aj autori a prišli na skvelý nápad: vybavili svoju knihu podrobným poznámkovým aparátom. Podarilo sa im tak skĺbiť subjektívny obraz doby s jej objektívnou až vedeckou interpretáciou. Vďaka tomu vzniklo čítanie priam ideálne pre každého, kto chce nahliadnuť za oponu školského dejepisu a bližšie spoznať to, čo hýbalo našimi životmi v bývalom Československu druhej polovice osemdesiatych rokov minulého storočia.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 239
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 874
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 190
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 026
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 785
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 888
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 970
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 620
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 420
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 138
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 431
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 360
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 214
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu