SME

Dôstojný a zmysluplný život bez konzumného pohodlia

Cez Vianoce na mojom nočnom stolíku k stohu novín a časopisov pribudne už tradične aj kôpka kníh. O čo išlo tentoraz?

Mikuláš Huba - Archív SMEMikuláš Huba - Archív SME


Nočný stolík Mikuláša Maňa Hubu

Autor je vysokoškolský pedagóg a ochranár

Cez Vianoce na mojom nočnom stolíku k stohu novín a časopisov pribudne už tradične aj kôpka kníh. O čo išlo tentoraz? O všetko možné. A jedno lepšie ako druhé.

Chuťovky

Niektoré z tých knižiek sa dali zvládnuť na jeden dúšok, ako napríklad Medzi Slovákmi Martina M. Šimečku. Táto kritická i úsmevná knižná esej príznačne česko-slovenského autora sa objavila v pravý čas. Akoby predznamenávala sté výročie vzniku nášho spoločného štátu. Šimečka nastavuje originálne zrkadlo Slovákom i Čechom. Zamýšľa sa nad ich dušou i dušou krajiny, v ktorej sa narodili a žijú. Počas niekoľkých rokov, ktoré strávil za riekou Moravou, sme my Slováci v jeho očiach vyrástli. Možno nás lepšie vidí aj preto, že na Slovensku medzičasom zmizli lesy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Medzi čitateľské chuťovky možno zaradiť aj ďalší krok vydavateľstva Artforum na ceste za jeho cieľom: sprístupniť kompletné dielo Dominika Tatarku. Tentoraz Artforum prichádza so slovenskou premiérou jeho autobiografických textov s názvom Sám proti noci so zasväteným doslovom Petra Zajaca.

Do tejto kategórie lahôdok na jedno posedenie patrí aj spomienková knižka na sociológa, undergroundového umelca a hrabalovského pábitela, príležitostného ochranára, kuriča, herca z Hanákových filmov a pastiera kôz tam hore na Brízgalkách, hlásateľa slobodného života v neslobodných časoch, ale aj insitného básnika, muzikanta a organizátora alternatívneho kultúrneho života Gusta Dobrovodského. Má výstižný názov: Kurič v letnom kine.

Kultúra dialógu

Náročnejšie čítanie predstavuje Retrotópia nedávno zosnulého renomovaného sociológa a mysliteľa Zygmunda Baumana. Kým pre Šimečku je kľúčovou hrozbou, ktorej čelíme, naša ľahostajnosť, pre Baumana podobne vážnu výzvu predstavuje akási nová vlna nostalgie, nebezpečná idealizáciou „starej dobrej“ minulosti, ktorá v skutočnosti vôbec nebola dobrá. Práve naopak, v mnohom bola taká zlá, že je to nad rámec predstavivosti bežného našinca, a aj preto sa tak ochotne a s obdivom vracia k rôznym nebezpečným izmom nie takej dávnej minulosti. Za jedinú možnosť, ako predísť katastrofe globálneho konfliktu a vzájomne sa nenávidiacich entít, považuje Bauman spolu s pápežom Františkom kultúru dialógu. Jej výučba by sa podľa nich mala stať povinnou a nadradenou či predradenou iným predmetom a to na všetkých školách sveta. Posledná veta Baumanovej knihy znie veľmi naliehavo: „Viac než kedykoľvek inokedy sa my ľudia, obyvatelia Zeme, ocitáme v situácii buď - alebo: buď spojíme sily, alebo skončíme v spoločnom hrobe.“ Tento apel môžeme považovať aj za akýsi testament tohto výnimočného spoločenského vedca, plodného autora a veľkého humanistu.

SkryťVypnúť reklamu

Na čas trochu náročnejšie čítanie predstavuje posledný diel voľnej trilógie z pera ekologicky a eticky orientovaného praktizujúceho nemeckého lesníka Petra Wohllebena s názvom Sprievodca lesom. Táto kniha napísaná pútavým jazykom prináša množstvo rád, postrehov a moderných názorov na les, jeho udržateľné obhospodarovanie a ochranu. Ide o názory podložené skúsenosťou citlivého pozorovateľa. Ako výstižne napísal recenzent zo Süddeutche Zeitung, „Wohlleben vrátil lesom dušu“. Táto kniha by nemala chýbať v žiadnej školskej knižnici (a to vôbec nehovorím iba o školách lesníckeho zamerania). Spolu s predchádzajúcimi publikáciami autora (Tajný život stromov a Duševný život zvierat), ktoré sa rýchlo stali bestsellermi, ju veľmi odporúčam do pozornosti aj pani ministerke pôdohospodárstva a rozvoja vidieka i celému jej tímu.

SkryťVypnúť reklamu

Na dlhé večery

A zároveň sa na mojom vianočnom nočnom stolíku objavili aj dve knihy, ktoré sa nedajú prečítať za večer či za noc.

Začnem zásadnou publikáciou známej brnianskej sociologičky a environmentalistky Hany Librovej s výstižným názvom Věrní a rozumní a s podtitulom Kapitoly o ekologické zpozdilosti. Ide o zatiaľ tretiu časť monumentálnej časozbernej sociologickej sondy, skúmajúcej a plasticky zobrazujúcej životy dobrovoľne skromných či alternatívne žijúcich rodín v rôznych častiach Českej republiky a to v rozpätí 23 rokov (1992 - 2015).Túto knihu by si mal prečítať každý, koho zaujíma odpoveď na otázku, či a ako je možné prežiť dôstojný a zmysluplný život bez toho, aby sme „plávali v hlavnom prúde“ konzumného pohodlia, malomeštiactva a banality. Tohto 327-stranového diela, decentne graficky stvárneného, sa nemusia báť ani tí, ktorí nemajú radi náročnejšiu teóriu. V krajnom prípade môžu prvú polovicu knihy preskočiť, a napriek tomu tú druhú pochopia. Autorka im pritom vychádza v ústrety výkladovým kľúčom, ktorý má podobu záložky s vtipným názvom Ťahák. A nemusia sa báť ani tí, ktorí nečítali predchádzajúce dve knihy autorky: Pestří a zelení a Vlažní a váhaví. To podstatné z oboch z nich sa totiž objavilo aj v knihe Věrní a rozumní. Čím je táto tretia kniha nová okrem toho, že informuje o zmenách v sledovaných rodinách za uplynulých 23 rokov? V prvom rade tým, že tentoraz si pani profesorka prizvala na pomoc svojich bývalých študentov a tí/tie sa zamerali viac než na pôvodných pestrých, na ich deti. Nechcem prezrádzať priveľa, aby som vám nepokazil čitateľský zážitok, ale nedopadá to s tým plávaním proti prúdu u našich západných susedov až tak zle. A to ani po 23 rokoch.

SkryťVypnúť reklamu

Návrat do konca komunizmu

A na záver som si nechal tú najnáročnejšiu „büchlu“, pozostávajúcu zo 413 strán textu (+ obrazovej prílohy, plnej kópií dobových pohľadníc, korešpondenčných lístkov, fotografií a iných unikátnych dokumentov). Tá kniha je dôsledne česko-slovenská. Taký je už jej dvojjazyčný názov: Ale snad i pro toto jsme žili, ne? Výber z korešpondencie Milana Petruska a Aleny Miltovej s Martinom Bútorom a Zorou Bútorovou – 1985 – 1989. Autori a autorky - poprední československí pre režim nepohodlní sociológovia a zároveň angažovaní občania a bystrí komentátori spoločenského diania nám umožňujú nahliadnuť nielen do svojich vtedajších súkromných životov, ale akoby nás tým aj vracali v čase o tri desaťročia dozadu, do čias vrcholiacej normalizácie a začínajúceho sa konca komunizmu v našej bývalej spoločnej vlasti. Pre mňa a mojich priateľov, rovesníkov, je to čítanie o to zaujímavejšie, že sa v tej korešpondencii podchvíľou priamo či nepriamo vyskytujeme. Ale toto všetko by asi nebolo dosť na to, aby som túto publikáciu odporúčal širšej verejnosti, najmä keď v osobnej korešpondencii sa často vyjadrujeme tak, že tomu rozumie iba ten, komu je bezprostredne určená.
Toto riziko obmedzenej zrozumiteľnosti a tým aj limitovaného okruhu čitateľov si zjavne uvedomili aj autori a prišli na skvelý nápad: vybavili svoju knihu podrobným poznámkovým aparátom. Podarilo sa im tak skĺbiť subjektívny obraz doby s jej objektívnou až vedeckou interpretáciou. Vďaka tomu vzniklo čítanie priam ideálne pre každého, kto chce nahliadnuť za oponu školského dejepisu a bližšie spoznať to, čo hýbalo našimi životmi v bývalom Československu druhej polovice osemdesiatych rokov minulého storočia.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  1. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  2. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  3. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  5. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  6. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  7. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  8. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 738
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 17 684
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 13 077
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 296
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 340
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 063
  7. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 791
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 565
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 64 605
  2. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 32 398
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 18 355
  4. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 660
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 12 298
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 495
  7. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 10 312
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 066
  1. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  2. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  3. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  4. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  5. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  6. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  7. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  8. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
SkryťZatvoriť reklamu