SME

Anna Olejárová: Najviac ohlasov zatiaľ zožal Sherlock Holmes

Vo vydavateľstve SnowMouse Publishing oživujeme klasické literárne diela, pretože chceme, aby boli tieto poklady dostupné

Anna Olejárová - Archív SMEAnna Olejárová - Archív SME

Pôvodný plán vydávať lacné knihy pre študentov po dvoch rokoch opustili a pustili sa do overenej slovenskej a svetovej klasiky. Majiteľka a konateľka vydavateľstva SnowMouse Publishing Anna Olejárová, známa aj ako autorka poviedok žánru sci-fi a fantasy, si myslí, že po nej bude dopyt vždy.

Na vašej stránke píšete: „Vo vydavateľstve SnowMouse Publishing oživujeme klasické literárne diela, pretože chceme, aby boli tieto poklady dostupné a príťažlivé aj pre dnešného čitateľa. Nové preklady, dizajn a ilustrácie, ktoré pripravujeme, ladia s duchom príbehu a pridávajú mu na hodnote. Tešíme sa, ak sú naše knihy príjemným zážitkom.“ Je to dobrá stratégia?
Na slovenské pomery je asi trochu neštandardná. Po období skúšania a hľadania som však zistila, že je najlepšia pre mňa, takto ma to najviac baví a najviac tomu verím. Veľa vecí sme testovali, niečo nám vyšlo menej, niečo vôbec, ale hlavne sme si overili, čo robiť nechceme. Nechceme vyrobiť niečo, čo po dvoch-troch rokoch skončí vo výpredajoch alebo v zberni, nechceme recyklovať polstoročné preklady, lebo je to lacnejšie, vykašľať sa na korektúry, lebo ľudia už aj tak nevedia gramatiku. Či to bola dobrá stratégia, sa ma môžete spýtať o päť rokov znovu. Dobrý dizajn, ilustrácie a preklad sú drahé položky, ale pri dlhom behu sa splatia a cena knihy nemusí byť vysoká.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo vás najviac zaskočilo pri vydávaní kníh? Čo ste vôbec, ale vôbec nevedeli?
Vôbec, ale vôbec som nevedela desivú kopu vecí. Išla som do toho úplne najviac srdcom, a mozog, ten to musel nejako dobiehať. Stále dobieha. S vydávaním sme začali, lebo niektoré knihy nám na trhu vyslovene chýbali. Povinná literatúra do škôl, ktorú žiaci zháňajú po antikvariátoch, pretože inde jednoducho nie je, staré dobré klasiky, ktoré nikdy nebudú trhať rebríčky, ale sú nadčasové a vždy budú mať svojich čitateľov. Ja som veľkým fanúšikom týchto kníh, je to podľa mňa základný kameň každej poriadnej knižnice.

Urobili ste si pred založením vydavateľstva edičný projekt, alebo to bola intuícia, aké knihy chcete vydávať?
Urobili sme si, samozrejme, edičný plán. Po dvoch rokoch sme ho hodili do smetí... Hlavnej idey sa stále držíme, len sme na základe skúseností upravili smerovanie. To je výhoda malého vydavateľstva, môžeme si meniť plány, ako sa nám zachce. Pôvodný nápad bol robiť edície pre študentov, lacné paperbackové knižky, ale nebolo to dobré. Ak dáte bežnému študentovi na výber medzi škatuľkou cigariet, pivom, vínom a knihou v porovnateľnej cene, kniha nevyhrá. Takže študentské edície u nás evolučne vyhynuli... nesprávna cieľovka. Na druhej strane, učiť sa na lacných knižkách je oveľa menej bolestivé, ako robiť chyby na nákladnejších vydaniach.

SkryťVypnúť reklamu

Vydávate teda také knihy, aké by ste chceli čítať a nikto ich nevydáva?
No presne! My sa zaoberáme dielami, ktoré sú už také staré, že sú ako keby nové, len im treba dodať šmrnc.

SnowMouse vydáva knihy, ktoré znamenajú návrat k slovenským a svetovým klasikom a povinnej literatúre – bol po nich dopyt?
Nie sú to bestsellery, ale dopyt po nich vždy bude. Možno neveľký, ale stabilný. Sú to korene, z ktorých čerpá a inšpiruje sa mnoho ďalších autorov až do dnešných čias.

Chcete vydať celého Sherlocka Holmesa? Čím vás upútal?
Áno, celý kánon, teda originálneho Sherlocka od Arthura Conana Doyla. Prečo? Lebo Sherlock. Keď som si robila prieskum, nemohla som uveriť, že v slovenčine nemáme žiadne kompletné vydanie tejto série. Hlavne teraz, keď Sherlock frčí vo filmoch, seriáloch, komiksoch... Hneď som vedela, že do toho chcem ísť. Bola som si istá, že neexistuje, aby toto niekto neobjavil a nepredbehol nás. No, našťastie, nepredbehol. Tri zväzky sú na svete a čaká nás ešte päť.

SkryťVypnúť reklamu

Čítate dnešnú krimi? Nie je prekombinovaná a priveľmi psycho namiesto analýzy? Keď v úvode knihy vrah zostaví rébus z piatich tiel, prestávam čítať… a vy?
Nie som veľkým fanúšikom detektívok, respektíve nevyčleňujem si tento žáner nejako programovo. Z tých novodobých mám rada Stiega Larssona, Raymonda Chandlera, mačacie detektívky Lilian Jackson Brownovej, úplne ma uchvátil Cit slečny Smilly pre sneh od Petera Høega... no je to veľmi nesystematické, jednoducho, čo sa ku mne dostane a čo ma zaujme. Ak v knihe pre mňa nie je zaujímavé nič iné, len rébus samotný, urobím rýchly proces. Nalistujem si koniec, prečítam si čo a ako a knihu spokojne dám preč. Toto vlastne robím pri všetkých knihách. Ak ma čítanie drží, aj keď poznám koniec, stojí to za to.

SkryťVypnúť reklamu

Vydávate aj takých autorov, ako sú Poe, Hawthorne, Puškin, Čechov… Akú máte reakciu čitateľov?
Pozitívnu. Niektorí sú asi aj prekvapení, že toto ešte niekto vydáva. Najviac ohlasov zatiaľ zožal Sherlock Holmes. Ľudia sa pýtajú na ďalšie diely, a keďže pripraviť nové preklady a hlavne ilustrácie trvá dosť dlho, sú nedočkaví. Chápem ich, aj ja som.

Na vašich knihách vidieť, že venujete veľkú starostlivosť ich dizajnu. Ich výroba nie je zrejme lacná. Nie je táto vlastnosť malého vydavateľa z hľadiska ziskovosti kontraproduktívna?
Ak vydávate bestseller, ktorý sa bude predávať rok-dva a potom môže ísť na šrot, kontraproduktívne to iste je. Ale naše knihy nepodliehajú módnym vlnám, odolávajú času, svoje kvality už dávno dokázali a stále sú tu, udržiavané v čitateľskom povedomí. Na trhu ich chceme držať naozaj dlho, preto tá starostlivosť, výber titulov, z dlhodobého hľadiska by sa nám to malo vyplatiť. Dúfam.

SkryťVypnúť reklamu

Čo bol z vášho pohľadu úspešný titul a s čím ste sa popálili?
Najúspešnejší je zatiaľ rozhodne Sherlock. A popáliť sa, ťažko povedať. Iste, spätne by som veľa vecí robila ináč, ale po boji je každý generál. Každá kniha ma niečo naučila, niekam posunula, aj keď to bolo len poznanie, že toto už takto nikdy robiť nebudem.

Okrem vydávania kníh aj píšete. Prečo?
Písanie je moje hobby, dáva mi to veľa. Najviac ma to ťahá k fantastike, čiže sci-fi, fantasy alebo horor. Keď som s tým začala a konečne som našla odvahu niekomu svoju prvotinu ukázať, bola som veľmi prekvapená, že som sa nestretla s úplným zavrhnutím. Niektorým sa to dokonca aj páčilo, to je veľmi motivujúce, ešte viac občasné úspechy v súťažiach. Momentálne som týmto smerom namotivovaná až-až, okrem toho je to veľká zábava.

SkryťVypnúť reklamu

Máte v pláne vydať aj vlastnú knihu?
Určite nie, hoci mám ambíciu dať dokopy jeden väčší príbeh, niečo ako román v poviedkach. Jeho prvá časť vyšla predminulý rok v zborníku súťaže Martinus Cena Fantázie - Fantázia 2016, druhá časť vyjde v priebehu tohto roka v XB-1, českom časopise, ktorý sa venuje fantastike. Tretiu časť nemám dopísanú. No nevydala by som si to sama už len pre to, že moja tvorba sa vôbec nehodí do našej vydavateľskej línie a edičného plánu. Okrem toho som veľmi zvedavá, ako to funguje v iných vydavateľstvách. Ako komunikujú s autormi, ako prebiehajú korektúry a podobne. Bola by to cenná skúsenosť. Aj keď by ma asi škrelo, že nemám všetko pod palcom, ale to prežijem.

Kedy dopíšete ten príbeh? Je to sci-fi o biologickom konštruktérovi Talbotovi, ktorého vynález začne žiť vlastným životom. Pracujete na ňom?
No, veľmi silno naňho myslím. A snažím sa zorganizovať si život tak, aby som mala viac času na písanie. Momentálne sa mi do toho priplietlo pár poviedok, ktoré treba dokončiť, plus vydavateľstvo má u mňa pred písaním prioritu, ale k Talbotovi sa chcem určite vrátiť čo najskôr. Nechala som ho, chudáka, trčať na smetisku uprostred mora s podivnými indivíduami potulujúcimi sa po okolí... ktovie, čo všetko sa mu tam môže prihodiť.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  2. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  3. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  4. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  8. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  1. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  2. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  3. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  6. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  7. Zlatý sen vo vzduchu
  8. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 8 185
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 7 402
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 818
  4. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 823
  5. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 3 573
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 3 245
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 923
  8. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 390
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  2. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  3. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  4. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  5. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  6. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  7. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  8. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 778
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 709
  3. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 15 082
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 328
  5. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 648
  6. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 092
  7. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 654
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 593
  1. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  2. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  3. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  4. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  5. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  7. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  8. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
SkryťZatvoriť reklamu