Mali priam šľachtický status nemeckej rodiny, reprezentovali nemeckú spoločnosť. Potom sa však postavili protižidovskej politike a museli žiť v exile. V rodine Mannovcov bol bohom spisovateľ Thomas Mann, veľký talent mali viacerí jeho príbuzní. Ako skončili, o tom píše vo svojej knihe Storočie Mannovcov MANFRED FLÜGGE.
Rozprávali sme sa s ním po tom, ako tento svetový bestseller predstavil na Slovensku.
Čím je príbeh rodiny Mannovcov taký výnimočný?
"V prípade Mannovcov nejde o jedného spisovateľa, ale o literárny klan: bratia Heinrich a Thomas, šesť detí Thomasa a Katie a dokonca aj generácia vnúčat – všetci literárne tvorili. To je bežné skôr v hereckej alebo v hudobnej ako spisovateľskej brandži. Osudy členov klanu boli viackrát literárne spracované, takže ich život a tvorba sa prelínajú. Mannovci sa stali mýtom a Thomas Mann ho románmi a esejami spoluvytváral.
Priam šľachtický štatút famílie však pôsobil aj ako uzatváranie sa do zlatej klietky. Mannovci zosobňovali významné okamihy nemeckej histórie a stali sa reprezentantmi spoločnosti. Ich diela a osudy sa spájajú s viacerými krajinami, aj s USA a Československom. Mannovci boli svetoví Nemci. Mann si v novembri 1936 prevzal v Zürichu doklady o československom občianstve a zložil prísahu vernosti."
Pri písaní knihy ste pracovali s korešpondenciou a denníkovými zápiskami Thomasa Manna. Vďaka nim sa svet dozvedel o jeho utajovanej homosexualite aj o tom, že viacerí členovia rodiny trpeli depresiami, spáchali samovraždu, siahali po drogách či alkohole. Čo bolo príčinou rozorvanosti detí Thomasa Manna?