Predaj nahranej hudby na Slovensku výrazne klesol, keď vydavatelia obmedzili ponuku titulov za nižšie ceny. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR/EPA |
BRATISLAVA - Zhruba 1,2 milióna magnetofónových kaziet, kompaktných diskov, videokaziet a DVD s hudbou predalo vlani 16 najväčších slovenských výrobcov a distribútorov, združených v národnej skupine Medzinárodnej federácie fonografického priemyslu. Počet predaných nosičov sa tak medziročne znížil asi o 19 percent. Vyplýva to z údajov, ktoré poskytla slovenská pobočka federácie.
Tržby z predaja hudobných nosičov klesli medziročne zhruba o 11 percent na 200 miliónov korún. Najväčší, až 90-percentný podiel na predaji mali CD nahrávky.
Pokles v počte predaných nosičov bol spôsobený hlavne zníženým podielom tzv. prémiového predaja, teda zlacneného tovaru, a to až o 90 percent. Výraznejší pokles zaznamenal aj predaj zahraničného repertoáru. V počte predaných kusov sa znížil o 16 percent a v tržbách asi o 17 percent.
Mieru pirátstva na Slovensku odhaduje fonografická federácia na 45 percent. Ide predovšetkým o nelegálne napaľovanie a internetové pirátstvo. Prevláda aj filozofia malej spoločenskej nebezpečnosti a pomerne zložité dokazovanie trestnej činnosti. Slovenskí a nadnárodní vydavatelia prichádzajú ročne minimálne o 70 miliónov korún, píše sa v správe federácie.
Firmy združené v slovenskej skupine Medzinárodnej federácie fonografického priemyslu majú v krajine takmer 90-percentný podiel na celkovom predaji médií s hudbou. Počet predaných hudobných nosičov v Českej republike bol vlani nižší o 9,2 percenta a dosiahol 3,98 milióna kusov. Českým gramofónovým firmám poklesli tržby o štyri percentá na 684,6 milióna českých korún (asi 870 miliónov slovenských korún). (čtk)