SME

Robert Kirchhoff: Videl som policajtov, čo majú tituly za zásluhy. Sú ako sekta

Režisér Kauzy Cervanová reaguje na vraždu novinára. Zločiny prekrývame dobrým skutkom, vraví.

Režisér Robert Kirchhoff. (Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Keď nakrúcal film Kauza Cervanová spojený s vraždou mladej medičky, skonštatoval: "Ľudia sa boja hovoriť aj v demokratickej spoločnosti, sudcovia odmietajú zdôvodniť svoje rozhodnutie a policajti, ktorí by mali byť pyšní na to, že našli zločincov, predo mnou zabuchli dvere."

Režisér ROBERT KIRCHHOFF sa počas ôsmich rokov filmovania nestretol s nijakou nádejou, vravel, že v tomto prípade nebolo nič, čo by bolo pekné a ľudsky príjemné, aj sa ho pokúšali z rôznych strán zastrašiť. Zistil, že naša spoločnosť sa od roku 1989 veľmi nezmenila a naučil sa byť väčším skeptikom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Udalosti, ktoré nastali po vražde novinára Jána Kuciaka, mu kauzu Cervanová v mnohom pripomínajú, pretože aj pri nej sa zahladzovali stopy a jeden zločin prekrýval druhý.

Už pomaly prešli dva mesiace od vtedy, ako sme sa dozvedeli, že Jána Kuciaka zabili, ale stále nevieme nič o jeho vrahoch. Možno tomu rozumieť, je to v poriadku?

"Vieme, že na políciu a prokuratúru je teraz veľký tlak, ale v poriadku sa mi to nezdá. Nitky sa rozplietajú k strane Smer.

Čo sa stalo, keď prokurátor Špirko upozornil na podvody na najvyšších politických priečkach? Čelí nepríjemnostiam. To je to peklo, ktorým sa vyhrážal generálny prokurátor Čižnár?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čo sa stalo, keď sa zistilo, že policajný prezident Gašpar trestá aktívnych policajtov a je sluhom vládnej strany? Odniesol si to prezident štátu a odstupujúci minister venoval policajtom a hasičom z našich daní po 400 eur, aby si ho pamätali v dobrom. Nezdá sa mi to v poriadku. A mám pocit, že práve toto je impulzom pre neutíchajúce protesty.“

Ako vidíte šance, že sa niečo dozvieme?

„V tejto krajine sa dlho nič nedialo s veľkými kauzami, v ktorých boli zapletení politici s oligarchami. Vždy bolo všetko zametené pod koberec a keď sa niečo vysvetlilo, tak iba formálne, aby sme si príliš nepohnevali našich západných partnerov.

Chcem veriť, že s týmto prípadom to tak nedopadne. Aj keď som presvedčený, že ľudia, ktorí za tým stoja, majú dosť času na to, aby po sebe upratali."

Sú vám podozrivé nejaké veci, ktoré sa v procese vyšetrovania udiali?

"Nevidím do vyšetrovania. Od začiatku mi je ako divákovi podozrivých plno vecí. Akoby sa prokuratúra a polícia váhali pustiť do nedotknuteľných.

Nálada je skoro až hysterická. Fico, Kaliňák, Čižnár a Gašpar nedokázali ochrániť dvoch mladých ľudí. Namiesto toho bagatelizujú ich obeť a nedokážu si priznať, že zlyhali. Odchádzajú preto s hanbou."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pred časom ste sa pustili do kazdy Cervanová. Prečo ste nadobudli pocit, že vražda mladej medičky nebola nikdy poriadne vyšetrená?

"Je zaujímavé, že ste nepriamo porovnali tieto prípady, pretože naozaj majú niečo spoločné. Aj keď sa to nezdá. V oboch kauzách je prítomný vyšší záujem štátu vraždu nejako vysvetliť, uspokojiť verejnosť.

V prípade kauzy Cervanová sa verejnosti podhodili siedmi údajní páchatelia vraždy, ktorých prezentovali ako nenávidené deti papalášov a až budúcnosť neskôr ukázala, že prípad bol oveľa zložitejší a odsúdení siedmi muži a jedna žena s ním pravdepodobne nemajú nič spoločné.

Aj samotný priebeh bol zrejme úplne iný, ako tvrdí oficiálna verzia. Vyšetroval sa ale v čase, keď mohla byť vyslovená iba jedna pravda. V Rusku sa ututlalo alebo odviedlo do stratena niekoľko vrážd novinárov a politikov. Snažím sa robiť všetko preto, aby som v takej krajine nemusel žiť. "

Pri filme Kauza Cervanová ste vyhľadali viacerých policajtov, vyšetrovateľov aj sudcov. Aké prostredie ste medzi nimi našli?

"Prostredie komunistickej polície poznáme všetci, dnes je už pomerne dobre známe. Títo ľudia väčšinou prichádzali z „triedne uvedomelého“, robotníckeho prostredia, vychodili policajné školy, ktoré boli na úrovni učňoviek.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5AVW na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marketér Pavol Minár.

Pavol Minár hovorí o kampaniach.


Ilustračné foto.

Za deti a rodičov bojujú petíciami.


Americké systémy protivzdušnej obrany Patriot (vľavo) a NASAMS.

Odchod talianskeho systému reálne neznamená veľkú zmenu.


Jaroslav Haščák.

Finančníka prvýkrát obvinili v novembri 2022.


TASR a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu