SME

Nová Cvernovka: Umelci založili svoj majetok, stali sa z nich manažéri

Šymon Kliman komentuje spoluprácu s vedením župy a kam sa chcú posunúť.

Vedúce osobnosti Nadácie Cvernovka: Braňo Čavoj, Vilo Csino a Šymon Kliman. Na fotke chýba ešte dizajnér Boris Meluš. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ani nevedeli, ako nereálne ich plán vyzerá. Umelci sa s developermi nedohodli a v Cvernovke zostať nemohli. Museli sa presťahovať a Bratislavská župa im ponúkla na prenájom priestor bývalej chemickej školy na Račianskej ulici. Sami ju prerobili a museli sa vyškoliť, ako priestor manažovať ekonomicky a byrokraticky. Od otvorenia Novej Cvernovky už prešiel jeden rok. Skutočne ťažké obdobie však kultúrne centrum ešte len čaká, hovorí jeden z iniciátorov projektu ŠYMON KLIMAN.

Stará Cvernovka nebola špeciálne organizovaná. Teraz ste sa spojili štyria umelci a sú z vás manažéri. Cítite väčšiu zodpovednosť?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Obrovskú. Hoci sa o tom málo hovorí, ja s Braňom Čavojom sme založili svoj majetok, aby sme si mohli zobrať úver na rekonštrukciu budovy. Hnevá ma, keď si mnohí myslia, že sme ju dostali zadarmo. Sociálna banka nám veľmi pomohla, v počiatku nás úplne vyškolila. Prišli sme so svojím naivným biznis plánom, ako keď dôjde fotograf, režisér, grafický dizajnér a account si pýtať úver do banky.

Niekoľko mesiacov nás školili, na čo si dávať pozor, ako všetko nastaviť. Hoci je budova stále majetkom Bratislavského samosprávneho kraja, my riadne platíme nájom a investície, čo vrazíme do budovy, sa nám odrátajú z nájomného. Hoci chcel kraj najprv budovu predať, štyri roky sa mu to nedarilo. Keď sme sem prišli, tiekla tu voda, niektoré časti boli zatopené, splesnivené.“

Keď ste budovu videli v takomto stave, boli ste šokovaní?

„V tom tkvela krása našej naivity. Mysleli sme, že sem len napochodujeme a všetko sa jednoducho spraví. Po budove sa prechádzal šéf stavebnej firmy Strabag a hovorí: Chlapci, nebojte sa, stačí, keď zoženiete štyri milióny a bude to v pohode. Prišiel, lebo sme si od neho pýtali podporu. My na to: Štyri? Musíme to vybaviť za polovicu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Podarilo sa nám to. Z dvoch úverov sme si požičali 550-tisíc, za ktoré sme sa osobne zaručili a aj založili naše byty. Ďalší úver sme si vzali na rekonštrukciu kúrenia, je to skôr leasing. Druhým zásadným zdrojom bola podpora Nadácie VÚB. Zvyšok je dobrovoľnícka práca, dostali sme nejaké zľavy na materiály. Odhad minuloročnej investície bol 980-tisíc, teraz sme už za miliónom.“

V Starej Cvernovke ste dlho nevedeli, dokedy tam môžete zostať. Zostali vám takéto obavy?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5B65 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu