SME

Najlepší na pultoch kníhkupectiev Panta Rhei

Výkonný riaditeľ Miloš Božek hovorí, že „Panta Rhei Awards reflektuje obľúbenosť kníh a spisovateľov u slovenských čitateľov“.

Veronika Homolová TóthováVeronika Homolová Tóthová (Zdroj: FOTO TASR )

Knihy nie sú preteky, aj keď niektoré ukazovatele môžu slúžiť ako porovnateľné parametre. Vo štvrtok 5. apríla 2018 sieť kníhkupectiev Panta Rhei odovzdávala svoje výročné ceny za uplynulý rok.

Najväčšia sieť kamenných kníhkupectiev na Slovensku Panta Rhei prirodzene odovzdáva ceny, ktoré sú spojené nielen s krásnou literatúrou, ale aj s knihami ako takými. Výkonný riaditeľ Miloš Božek hovorí, že „Panta Rhei Awards reflektuje obľúbenosť kníh a spisovateľov u slovenských čitateľov“.

Vyberajú čitatelia

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvým princípom kníhkupectva je čitateľ. To je človek, ktorý si knihy vyberá a kupuje. Takže prirodzene sa medzi cenami objavuje aj najpredávanejšia kniha roka. Ďalšie ceny vyberajú čitatelia pomocou ankety, ktorá má jednoduché internetové pravidlá.

„Hlasovanie prebieha v šiestich kategóriách, a teda každý spisovateľ alebo knižný titul súťaží iba s ‚konkurentmi‘ vo svojej kategórii,“ hovorí Miloš Božek. „Dávame možnosť získať ocenenie aj jednému z debutantov, ktorí by sa pri dlhoročných spisovateľoch pravdepodobne neprebojovali do užšieho výberu.“

Dokopy za február, keď prebiehal výber nominácií, a následne marec sa do súťaže zapojilo viac ako 23-tisíc hlasujúcich, čo je o tretinu viac, ako to bolo v minulom roku.

A čo novinky v tohtoročnom hodnotení? „Tento rok sme pridali ocenenie Kniha roka v kategórii Životný štýl, keďže sú na Slovensku čoraz obľúbenejšie motivačné či kuchárske knihy,“ hovorí Miloš Božek.

SkryťVypnúť reklamu

Vyberajú kritici

Už druhý rok pribudli do cien Panta Rhei aj hlasy literárnych odborníkov. „Okrem čitateľskej obľúbenosti chceme vzdať hold aj titulom, ktoré nemusia patriť k najčítanejším, no zaslúžia si špeciálne ocenenie,“ hovorí Lukáš Bonk. „Tak vznikla Cena Literárnej akadémie, kde o víťazovi rozhoduje odborná porota. Rovnako už tradične oceňujeme niektorého zo slovenských spisovateľov za celoživotný prínos do literatúry, prostredníctvom uvedenia do Siene slávy Panta Rhei.“

Akademikov, ktorí Cenu Literárnej akadémie Panta Rhei udeľujú, ste mohli stretnúť v diskusii nad knihami na kávičke či čaji v zložení riaditeľka Literárneho informačného centra Miroslava Vallová, literárny kritik Dado Nagy, publicista a šéfredaktor Magazínu o knihách Martin Kasarda, publicista a komentátor Róbert Kotian, šéfredaktor Knižnej revue Matúš Mikšík. V kategórii Sieň slávy Panta Rhei sa k členom poroty pridal aj výkonný riaditeľ Panta Rhei Miloš Božek.

SkryťVypnúť reklamu

Zo zákulisia môžeme prezradiť, že tento rok sme sa demokraticky nevedeli dohodnúť na jednom titule, a tak sme sa rozhodli pre udelenie dvoch Cien Literárnej akadémie. A do siene slávy sme bez okolkov uviedli človeka, ktorý dokáže pár slovami napísať dokonalý komentár dneška – Tomáša Janovica: „Dostojevskij dnes? Zločin bez trestu.“

Ocenení

Slovenský spisovateľ roka

Dominik Dán

Dominik Dán je pseudonym autora najúspešnejších slovenských detektívnych románov. Ide o kriminalistu, ktorého identitu poznajú len najbližší. Jeho román Červený kapitán bol aj sfilmovaný a Dán spolupracoval aj na scenári seriálu Kriminálka Staré Mesto. Je niekoľkonásobným výhercom Panta Rhei Awards. V roku 2017 vyšli vo vydavateľstve Slovart jeho detektívne romány Cigaretka na dva ťahy a Korene zla.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenská spisovateľka roka

Veronika Homolová Tóthová

Veronika Homolová Tóthová (1980) vlastne nie je povolaním spisovateľka, pretože pracuje ako televízna a rozhlasová reportérka už viac ako osemnásť rokov. Za sériu reportáží získala v rokoch 2008 - 2012 niekoľko novinárskych ocenení. Minulý rok sa stala víťazkou v kategórii Slovenský knižný debutant za knihu Mengeleho dievča, ktorá patrí od svojho vydania k najpredávanejším knihám vôbec.

Slovenský knižný debutant roka

Andrea Kováčová a Diana Lokšová: Moji ovocní kamaráti, Moji zeleninkoví kamaráti

Na začiatku bol nápad: ako naučiť deti rozumieť tomu, čo je zelenina a prečo je dobré ju jesť. Andrea Kováčová (1985), zakladateľka projektu a vydavateľstva Čo dokáže mama, a Diana Lokšová (1982), povolaním architektka, sú spoluautorkami ich prvotiny Moji zeleninkoví kamaráti a čerstvej novinky Moji ovocní kamaráti. Inšpiráciou k napísaniu boli ich vlastné deti počas rodičovskej dovolenky.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenská detská kniha

Miro Jaroš: Tešíme sa na Ježiška (Ikar 2017)

Spevák, detský zabávač, herec a moderátor Miro Jaroš sa v knihe Tešíme sa na Ježiška vyberá na cestu za najväčším vianočným darom. Desať dojímavých, vianočných príbehov plných lásky a dobrodružstiev zavedie čitateľa do malej dedinky, v ktorej bývajú súrodenci Lujza a Max. Príbehy v knižke sú inšpirované pesničkami z CD Mira Jaroša Tešíme sa na Ježiška a autorovým detstvom. Knihu ilustroval Adrián Macho.

Slovenská mládežnícka kniha roka

Miroslava Varáčková: Drž ma, keď padám (Slovart 2017)

Miroslava Varáčková (1981) je skúsená autorka beletrie určenej primárne pre mládež. Príbeh románu Drž ma, keď padám nás zavedie do rodiny, kde Kaťa, Zuzka a Ondro majú už iba otca, no toho v lotérii isto nevyhrali. Pre pijana, gamblera a klamára sú jeho deti na najposlednejšom mieste. Tento román je kruto realistickou výpoveďou o životoch tínedžerov a ich súrodencoch.

SkryťVypnúť reklamu

Životný štýl

Dušan Kadlec: 100 spôsobov, ktorými si zbytočne komplikujeme život (Kadlec Dušan 2017)

Motivačná literatúra, to sú vhodné návody na použitie toho, na čo návod nie je: života. Dušan Kadlec sa rozhodol venovať motivačným tréningom, on-line poradenstvu a ďalším cestám, ktoré vedú k rozvoju osobnosti. Jeho kniha je knihou o kvalitnom živote, o tom, ako byť šťastnejším a spokojnejším. Je o akceptovaní zodpovednosti za svoj život. A o dôvere v seba samého.

Najpredávanejšia kniha v kníhkupectvách Panta Rhei

Veronika Homolová Tóthová: Mengeleho dievča (Ikar 2016)

Mengeleho dievča je neuveriteľný knižný fenomén. Veronika Homolová Tóthová spracovala životný príbeh Violy Fischerovej, ženy, ktorá prežila Mengeleho pokusy, štyri koncentračné tábory a nakoniec nacistom utiekla. Je to príbeh o odvahe, statočnosti, láskavosti a obetovaní sa, ale aj o zlobe, podlosti a obludnom ponižovaní iných ľudských bytostí. Táto kniha zaznamenáva jej osud i osudy iných ľudí, ktoré by nemali upadnúť do zabudnutia.

SkryťVypnúť reklamu

Cena Literárnej akadémie

Kornel Földvári (a Peter Krištúfek): O sebe (Literárne informačné centrum 2017)

Biografiu Kornela Földváriho editorsky pripravil a zostavil spisovateľ Peter Krištúfek podľa záznamu spoločných rozhovorov, ktoré vznikli v rokoch 2007 – 2011. Kornel Földvári v sebe skrýval viacero osobností. Bol spisovateľ, publicista, novinár, teoretik humoru, literárny kritik, riaditeľ divadla a milovník poklesnutej literatúry. Knižná biografia je emotívnou, dramatickou, ale zároveň ironickou a vtipnou výpoveďou o živote človeka zasiahnutého krutosťou fašizmu, päťdesiatych rokov aj normalizácie.

Andrea Bokníková: Potopené duše (Aspekt 2017)

Literárna vedkyňa Andrea Bokníková povyberala roztratené publikované i nepublikované básnické texty dvanástich slovenských poetiek prvej polovice 20. storočia a pripravila ich do čitateľsky atraktívnej podoby. Výsledkom je literárny materiál, ktorý svojou atraktivitou, umeleckou úrovňou aj skúsenostno-myšlienkovým bohatstvom právom patrí k dôležitým príspevkom do mapy našej modernej poézie.

SkryťVypnúť reklamu

Sieň slávy

Tomáš Janovic

Humorista, aforista, scenárista, básnik, divadelník, človek, ktorý nikdy nemal ďaleko k tomu, aby úsečne, krátko a s britkým vtipom pomenoval veci, ktoré nás pália. Ale hasiť ich nechceme. Tomáš Janovic sa narodil v roku 1937, na svojom konte má vyše 40 kníh pre dospelých aj deti, množstvo scenárov či rozhlasových hier. Majster slova, ktoré zamrazí: „Lup sa najlepšie odnáša v národnej zástave.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 099
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 536
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 591
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 777
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 084
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 154
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 674
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 632
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 758
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 122
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 10 904
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 7 791
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu