SME

Režisér Šulík: Je smiešne, ako SNS uvažuje. V televízii sú už iní novinári ako v roku 1994

Marek Šulík vraví, že vláda stratila úsudok aj kontrolu.

Marek Šulík. (Zdroj: FOTO SME - JOZEF JAKUBČO)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Každého, kto má otázku, výhradu, kritiku, odbijú ponižovaním. Relevantní ľudia, ktorí z vládnej koalície odišli, sa k ničomu nevyjadrujú.

Režisér MAREK ŠULÍK hovorí o úplnej skaze na Slovensku. Je podpísaný pod Kultúrny reparát, ale vie, že ľudia ani netušia, prečo by ich stav na ministerstve kultúry a politické nominácie v RTVS mali znepokojovať.

Umelci v poslednej dobe reagujú na viacero vecí naraz. Vyšetrovanie vraždy, ktoré sa nehýbe, zmeny v RTVS, vymenovanie Ľubice Laššákovej za ministerku kultúry. Ktorý problém treba vnímať a riešiť skôr?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Zaujímavé je práve to, ako je to spojené. To, čo sa deje v televízii, priamo súvisí s kauzami, o ktorých písal Ján Kuciak.

Namiesto toho, aby sa vyšetrila vražda a ostatné kauzy, ktoré Kuciak odhalil, sa vládna moc snaží udržať kontrolu aspoň nad jedným médiom, na ktoré má dosah. To je šialené.

Pritom nástup tohto trendu bol pomalý, veď reláciu Reportéri zrušili skôr, ako Kuciaka zabili.

Snaha oklieštiť prácu novinárov vo verejnoprávnej televízii je teda už dlhodobá, uľahčila sa zvolením riaditeľa, ktorý je povoľný Slovenskej národnej strane. On nemá problém do jej nezávislosti zasahovať."

Zrušenie Reportérov je jedna z tých konkrétnych, povedzme hmatateľných vecí. Badáte nejaké zmeny už aj vo vysielaní, najmä v spravodajských reláciách?

"Vnímam ich najmä cez výpovede novinárov, ktorí v RTVS pracujú. Ak naozaj dochádza k takému zasahovaniu do práce, ako hovoria, je to absolútne nemiestne a neprijateľné. A áno, je to podobné obdobiu plazivej normalizácie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neviem, či si to niekto uvedomuje, ale v RTVS pracuje množstvo ľudí, ktorým ide aj o každodenný chlieb a napríklad vyhodenie z dôvodu kritiky vedenia by pre nich bolo existenčné ohrozenie. O to väčšiu váhu majú slová tých novinárov, ktorí praktiky v RTVS kritizujú."

Akú úlohu v tom má Ľubica Laššáková?

"Verejnoprávnosť spočíva práve v tom, že televízia má byť oddelená od vládnej moci. Takže ministerka kultúry by nemala mať priame možnosti do nej zasahovať, ale má možnosť prejaviť názor alebo predstavu o verejnoprávnosti a slobode novinárov. Mala by vyjadriť svoj postoj, je to dôležité. My máme kontrolný orgán - Radu RTVS, ktorá je však obsadená politickými nomináciami. Takže to je začarovaný kruh."

Zatiaľ ministerka nestihla veľa urobiť. Čo môže pokaziť, ak nebude konať?

"To neviem. Vedenie televízie obsadili ľudia, ktorí teraz testujú, kam môžu v okliešťovaní slobody prejavu zájsť. To isté sa stalo za Mečiara, v tomto zmysle je to rovnaké.

No časy sa zmenili, internet priniesol spektrum informácií, nikto nie je odkázaný na vysielanie Slovenskej televízie ako v roku 1994.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

A je smiešne, že si to neuvedomuje ani ministerka kultúry, ani predseda vlády, ani riaditeľ RTVS. Je smiešne, ako uvažuje SNS - pretože to je ich maslo na hlave."

Prečo v tom vidíte najmä SNS?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5BTH na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu