SME

Obratník Raka a sex pod Eiffelovkou

Keď táto legendárna kniha v roku 1970 konečne vyšla, slovenskí čitatelia sa dočkali nielen množstva sexu a zopár vulgarizmov, ale aj...

Spisovateľ Henry Miller Spisovateľ Henry Miller (Zdroj: FOTO WIKIMÉDIA)

Zabudnuté bestsellery

Keď táto legendárna kniha v roku 1970 konečne vyšla, slovenskí čitatelia sa dočkali nielen množstva sexu a zopár vulgarizmov, ale aj neskutočného surrealistického humoru.

V cykle o zabudnutých bestselleroch sme už písali o dvoch knihách, ktoré koncom šesťdesiatych rokov prelomili spoločenské tabu na Slovensku a pobláznili tisícky čitateľov: Kámasútra spôsobila ošiaľ tým, že Slovákom ponúkla 64 sexuálnych polôh. Náučná osvetová kniha Sex a vydatá žena od britského autora Eustacea Chessera zas vysvetľovala ženám, čo je to predohra a orgazmus, čo bolo dovtedy nevídané a neslýchané. Vďaka tomu ľudia brali kníhkupectvá útokom a čítali ich aj ľudia, ktorí naposledy slabikovali možno šlabikár.
K týmto dvom knihám treba pridať ešte tretiu, možno najlegendárnejšiu a najškandalóznejšiu a triáda slovenských sexuálnych bestsellerov tak bude uzavretá. Tou knihou je Obratník Raka od amerického autora Henryho Millera (1891 – 1980). Generácia dnešných päťdesiatnikov dobre vie, o čom je reč. Stovky či možno tisíce mladých ľudí vtedy (aj neskôr) túto knihu čítali potajme s baterkou pod paplónom a snažili sa porozumieť, o čom vlastne je. Vedeli, že je v nej plno neprístupných a „zakázaných“ slov, že je v nej plno sexu a podobných vecí, treba však povedať, že len málokto ju dočítal až do konca.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Preškolení miništranti

Hoci komunisti počas svojej diktatúry nenávideli cirkev a potláčali jej pôsobenie, ako len mohli, jedno s ňou mali spoločné: hlboko zakorenené puritánstvo, strach zo žien a odsúvanie sexu ako niečoho, o čom sa nahlas nerozpráva. V tomto si mohli dedinskí farári a komunistickí funkcionári podať ruky. Koniec koncov, tí najväčší komunisti boli len preškolení miništranti, preto sa netreba čudovať, že po príchode k moci zakázali všetko čo i len v náznakoch spojené so sexom a erotikou. Označili to ako „pornografiu“ a zúrivo škrtali pasáže, v ktorých sa napríklad vášnivo bozkávalo alebo sa spomenuli ženské prsia.
Dvadsať rokov od komunistického prevratu v roku 1948 v celom Československu neexistovala kniha, v ktorej by sa otvorene hovorilo o sexe. Generácia, ktorá sa narodila po druhej svetovej vojne, v podstate ani netušila, že čosi také existuje a slovo „sex“ bolo len abstraktným výrazom pre čosi neprístupné. Keď sa s nástupom liberalizácie v roku 1968 uvoľnila či úplne zrušila cenzúra, vydavatelia s radosťou ponúkli čitateľom prvé sexuálne literárne ochutnávky. Vedeli, že na tom určite neprerobia, pretože dvadsaťročná abstinencia spôsobila, že ľudia vďačne kúpia čokoľvek, čo nieslo opatrnú nálepku sex či erotika.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo ho nezakázali

Aj dnes je vydanie prekladovej knihy dlhodobá práca. Niekto musí vybrať text, niekto ho musí preložiť, niekto zredigovať a niekto dať do výroby. Pri všetkej snahe to v šesťdesiatych rokoch trvalo dva roky, kým sa kniha dostala na pulty, takže keď v roku 1970 Obratník Raka konečne vyšiel, bolo po liberalizácii, opäť fungovala cenzúra a pri moci boli komunistickí konzervatívci. Lenže tí nemohli z edičných plánov vydavateľstiev vyhodiť všetko, čo tam podľa nich nepatrilo, pretože by takmer nič nevyšlo a vznikla by aj hospodárska škoda, ktorú by musel ktosi zaplatiť. Zmluvy boli totiž podpísané, honoráre povyplácané, mnohé knihy vysádzané, iné čakali na distribúciu.
Obratník Raka cez normalizačné cenzúrne sito prešiel, pretože vydavatelia očakávali veľký zisk. Okrem toho, v tejto knihe nebolo žiadne politikum, nebola to žiadna oslava kapitalizmu, takže funkcionári mohli nad ňou mávnuť rukou. Nech si pracujúci prečítajú o tom, ako sa súložilo v medzivojnovom Paríži s prostitútkami, také čosi im u nás v socialistickom Československu nehrozilo. Neviem si ináč vysvetliť dôvod, prečo práve táto kniha vyšla a iné, menej provokatívne a bez „zakázaných“ slov dali komunisti zošrotovať.

SkryťVypnúť reklamu

Hanopis a ohováranie

„Bývam vo Ville Borghese. Nikde niet ani smietky, každá stolička stojí na svojom mieste. Všetci sme tu osamelí, všetci sme mŕtvi. Včera večer Boris zistil, že má filcky. Musel som ho vyholiť pod pazuchami, lenže ani potom svrbenie neprestalo. Ako môže niekto dostať filcky v takom krásnom prostredí?“ Týmito vetami sa začína Obratník Raka a neskúsený mladý slovenský čitateľ (akým som bol napríklad ja) okamžite narazil na dva problémy: čo je to Villa Borghese a čo sú to filcky? Nedalo sa ináč, len pokračovať v čítaní a zmätok v hlave rástol. O čom vlastne táto kniha je?

Nuž áno. O čom je Obratník Raka? Dnes sa už na to môžeme pozerať len s úsmevom, vydavateľstvo Tatran však čitateľov v podstate podviedlo. Za nálepkou „škandalózna kniha“ a „erotika a sex“ sa totiž skrýval text, ktorý nemal príbeh a bol plný surrealistických obrazov. Je chvályhodné, že vôbec v slovenčine vyšiel, pretože patrí k základným knihám 20. storočia. Úbohí čitatelia však márne čakali „bežný“ román, v ktorom o čosi pôjde a bude sa v ňom aj súložiť, možno priamo pod Eiffelovkou. Namiesto toho čítali zmes autobiografie, filozofických reflexií, surrealistických voľných asociácií a sociálnej kritiky. Už na strane 8 autor varuje: „Toto nie je kniha v bežnom zmysle slova... Je to hanopis, ohováranie, urážka na cti, pľuvanec do tváre osudu, kopanec do zadku Boha, Človeka, Osudu, Času, Lásky, Krásy... ráčte si vybrať.“
Samozrejme, v knihe je aj plno sexu, veď o ten šlo vari najviac. Príbeh tam však nebol. Keď to veľmi pritiahnem za vlasy, Obratník Raka sú zápisky zo života kaviarenského povaľača, ktorý sa priživoval na každom, kto mu zaplatil za jedlo a pitie, a všetkým rozprával o tom, že práve píše geniálnu knihu. Zväčša však písal o svojich kamarátoch a nakydal na nich, koľko len mohol, alebo o prostitútkach, s ktorými si trocha užil v nejakom bordeli.

SkryťVypnúť reklamu

To slovo

Keby to však bolo len takto, Obratník Raka nikdy nevstúpi do dejín literatúry a Henry Miller skončí zabudnutý a chudobný ako tisícky iných autorov, ktorí začiatkom tridsiatych rokov minulého storočia prišli do Paríža hľadať svätý grál úspechu. Miller napísal vskutku živelný text plný silných obrazov, provokujúcich myšlienok a neskutočného humoru. Vulgarizmy a sex možno sprvu pôsobia šokujúco, ale nie sú samoúčelné. Celá táto záplava slov je vlastne oslavou života prežívaného zo dňa na deň. Do slovenčiny tento text vynikajúco a tvorivo preložil Jozef Kot a preslávil Obratník Raka tým, že v ňom na jednom mieste použil vulgárne pomenovanie mužského pohlavného orgánu. Bolo to prvýkrát v dejinách slovenskej literatúry a konkrétne ho nájdete na strane 53.
V dnešných časoch, keď používanie vulgarizmov v literatúre už dávno nie je tabu, to nie je nič zvláštne. Ja si však pamätám, ako raz ktosi v sedemdesiatych rokoch priniesol Obratník Raka do školy (strednej) a ukazoval tú stranu, s konkrétnou vetou a slovíčkom, všetkým záujemcom, pričom niektoré spolužiačky takmer omdleli. Nuž, také to boli časy. Mládež bola rovnaká ako dnes, pila, fajčila a súložila, len literatúra bola trocha iná.

SkryťVypnúť reklamu

Čitatelia aj v Česku

Obratník Raka vyšiel v roku 1970 v náklade úžasných 55-tisíc kusov a pomerne rýchlo sa rozpredal. Jeho úspech čiastočne podporil aj fakt, že v roku 1969 vychádzal na pokračovanie v dvojmesačníku Revue svetovej literatúry, takže čitatelia naň už vlastne čakali. Tiež bolo dôležité, že v češtine Obratník Raka vtedy nevyšiel, takže kniha sa dobre predávala aj v Česku. Tamojším čitateľom museli niektoré slovenské vulgarizmy znieť naozaj ľubozvučne a exkluzívne. Treba však povedať, že Obratník Raka v češtine vyšiel už v roku 1938 (prel. Quido Palička) a bol to vôbec prvý preklad tejto knihy do iného jazyka. Náklad sa vypredal ešte skôr, ako ho stihla zhabať cenzúra a kniha vraj zásadne ovplyvnila mnohých budúcich českých autorov, napríklad Bohumila Hrabala.

SkryťVypnúť reklamu

Henry Miller: Obratník Raka

Vydal Tatran 1970

Preklad: Jozef Kot, doslov Dušan Slobodník

Náklad: 55 000 kusov, cena 26 Kčs

Ukážka z knihy

Kedykoľvek som pozrel na inú ženu, vždy som si pomyslel na Germaine, na ten ohnivý krík, ktorý mala medzi nohami a na ktorý sa nedalo zabudnúť. Spôsobovalo mi rozkoš, keď som sedel na terase malého tabacu a díval sa na ňu, ako vykonáva svoju živnosť, sledoval, ako sa aj v prípade iných uchyľuje k tým istým grimasám a trikom ako voči mne. Germaine bola lovkyňa. Nečakala, kým za ňou niekto príde – vyšla do ulice a uchmatla si vás. Hádam nebolo veľmi príjemné, ak ste zacítili jej opitý dych, ktorý sa skladal zo slabej kávy, koňaku, apéritifs, pernodov a podobných svinstiev, lenže skrz-naskrz ju prenikal oheň, žiaril jej medzi nohami, tam, kde ženy majú žiariť, a tak ste sa napokon ocitli tam, odkiaľ ste vyšli, znova ste zacítili pod nohami zem. (s. 48)

SkryťVypnúť reklamu

Magazín o knihách

Zbigniew Rokita

V knihe Kráľ strelcov sa pozrel na udalosti v ktorých sa šport a politika stretli.


Kolaboranti, konfidenti, arizátori a iní naši roduverní.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 468
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 244
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 042
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 856
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 475
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 168
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 944
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 122
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  2. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  3. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  4. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  5. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  6. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  7. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  8. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 077
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 046
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 109
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 061
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 623
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 235
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 874
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 394
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
SkryťZatvoriť reklamu