Už pomerne dlho jestvuje vo sfére psychologických drám samostatný priečinok filmov „coming out“ o priznaní si homosexuálnej orientácie a zmierení sa s ňou. Prinajmenšom od čias východonemeckej drámy režiséra Heinera Carowa Coming Out z roku 1989.
Iste, homosexuáli sa v hlavnom prúde svetovej kinematografie objavovali už predtým, ale na filmy o hľadaní a spoznávaní vlastnej sexuality gayov a lesieb mainstream dozrieval len pomaly a Carowov film bol lastovičkou, ktorá nepriniesla veľké oteplenie.
Segment je preplnený
No ak sa prizrieme repertoáru nie festivalov a špecializovaných prehliadok, ale bežných slovenských kín za posledný rok, nájdeme v ňom aj diela ako Na konci sveta, Daj mi tvoje meno a či oscarový Moonlight. Všetky formou komornej psychologickej drámy zachytávajú hrdinov spoznávajúcich svoju sexualitu.
Nebolo ich málo.

Napodiv, 39-ročná nezávislá scenáristka a režisérka zo štvrte Flatbush v newyorskom Brooklyne sa rozhodla, že neprekročí hranice vymedzené vyššie spomenutými filmami. Jej debut Skoro ako láska v roku 2014 citlivo, decentne a presvedčivo zobrazil zložité dospievanie dievčaťa v súčasnom Brooklyne a stal sa desiatkami ocenení venčenou festivalovou senzáciou.
Vo svojom druhom celovečernom hranom filme sa sústredila na tínedžera Frankieho a partiu chlapcov z Brooklynu, ktorí zabíjajú čas na plážach Conney Islandu. Najčastejšie v opojení z marihuany, chemických drog či aspoň tabletiek proti bolesti, ukradnutých Frankieho zomierajúcemu otcovi.
Mimo festivalovej bubliny
Hoci snímke nechýba sociálny podtón, nedozvieme sa nič o spoločenskom postavení Frankieho rodiny ani o tom, či študuje, pracuje, je nezamestnaný, alebo sa necháva vydržiavať matkou. Ponorený do svojho vnútorného zmätku akoby si ani naplno neuvedomoval otcovu chorobu a smrť.
Flákači
USA, 2017, Beach Rats, 98 minút.
Scenár a réžia: Eliza Hittman. Kamera: Hélène Louvart. Hudba: Nicholas Leone.
Účinkujú: Harris Dickinson, Kate Hodge, Madeline Weinstein, Harris Dickinson, Kate Hodge, Madeline Weinstein
Slovenská premiéra 10. mája 2018
Dni trávi s kamarátmi na pláži, po nociach chatuje na internetových zoznamkách pre homosexuálov, postupne sa začne s chlapmi aj stretávať a poskytovať im sex. Popri tom sa však zoznámi s pôvabnou dominantnou Donnou, čo jeho zmätok prehĺbi ešte viac.
Tak ako na spoločenské otázky rezignuje film aj na príbeh. V podstate sa navonok nedej vôbec nič, tobôž nejaká dráma. Chlapcovo vnútro sa však otriasa v základoch. Sám si začína uvedomovať márnosť úsilia správať sa heterosexuálne, ale nenachádza odvahu priznať si pravdu o sebe samom, tobôž vyjaviť ju verejne. Aj kamarátom nahovorí, že sex s chlapmi má len pre peniaze a drogy.
S britským hercom Harrisom Dickinsonom a skúsenou francúzskou kameramankou Hélène Louvartovou sa Hittmanovej bez akýchkoľvek povrchných atrakcií, dokonca i bez klasickej dramatickej štruktúry a bez pointy darí stvárniť Frankieho vnútorný svet presvedčivo i pútavo zároveň.
Vlani si snímka z festivalu Sundance odniesla cenu za réžiu, ku ktorej pribudli viaceré ďalšie ocenenia. S oslovením publika mimo festivalovej bubliny je to horšie. Od uvedenia do kín v auguste lanského roka diváci ešte nepriniesli do pokladníc za vstupné ani pol milióna dolárov.
Hodnotenie redakcie 3 hviezdičky z 5