BRATISLAVA. „Nerozumiem, ako nás má ticho ochrániť?“ pýta sa nahnevane hlavný hrdina seriálu 13 Reasons Why, neurotický chlapec Clay Jensen.
Nové časti seriálu zverejnil Netflix pred pár dňami. Clay v jednej z nich sedí v riaditeľni a má vypätý rozhovor s vedúcim školy.

Inštitúciou otriasla samovražda a žiakom teraz odporúča, aby sa o tej téme radšej vôbec nehovorilo, nech sa tvária, akoby sa nič nestalo, akoby ani neexistovala.
Clay nesúhlasí, trvá na tom, že ticho ničomu nepomôže a o ťažkých témach treba hovoriť.
Tento dialóg dobre znázorňuje problém, ktorému tvorcovia posledných pár mesiacov čelili.
Keď pred rokom zverejnili výbornú prvú sériu 13 Reasons Why, mnohí psychológovia im vyčítali, že tému samovrážd podcenili.
Scénu, kde si hlavná hrdinka vezme život vo vani, nemali vraj nakrútiť tak drasticky a smelo. Mladistvým divákom to mohlo spôsobiť traumu.
Mnohé výskumy navyše potvrdili, že hoci psychickou chorobou sa nedá nakaziť, samovražda je výnimkou.
Odvaha tvorcov bola vážne otrasená
Pojem Wertherov efekt opisuje situáciu, keď sa v spoločnosti po zverejnení správy o samovražde v médiách zvýši pravdepodobnosť ďalších samovrážd. Ich počet napríklad takto stúpol o 12 percent krátko po tom, ako sa v roku 1962 špekulovalo o tom, že aj Marilyn Monroe si siahla na život dobrovoľne.
Wertherov efekt sa seriálu 13 Reasons Why ťažko dotkol. Na Netflixe patril minulý rok k najsledovanejším a štúdia vedeckého časopisu JAMA dokázala, že v dňoch po jeho zverejnení sa pojem „samovražda“ v internetových vyhľadávaniach ukazoval o 20 percent častejšie.
Objavili sa aj správy o mladistvých, ktorí si vzali život a rovnako ako hrdinka seriálu Hannah aj oni zanechali nahrávky, v ktorých dôvody svojho činu vysvetľujú.