Môžu ľudia a dinosaury žiť spolu na jednej planéte? Táto otázka poháňala vpred knihu Michaela Crichtona z roku 1990 a následne legendárny film Stevena Spielberga Jurský park. Režisér našiel odpoveď počas dvoch hodín: Jednoducho, nie!
Ľudia postavili zábavný park, kde ste mohli vidieť živé dinosaury vytvorené v skúmavke. Ich chamtivosť bola potrestaná, keď sa monštrá oslobodili a stvoriteľov zjedli.
Okrem filozofického motívu ponúkal film skvelú zábavu a peniaze boli nepochybne otcom myšlienky nakrútiť jeho ďalšie štyri pokračovania. Pôvodný koncept nikam neposunuli.
Zúfalú neoriginalitu každého ďalšieho pokusu vrátiť sa do rovnakého parku ospravedlňovali vysoké tržby z lístkov a diváci sa mohli zakaždým tešiť aspoň na zábavnú akčnú jazdu. Najnovšie pokračovanie s názvom Jurský svet: Zánik ríše prišlo do kín vo štvrtok.
Nič prelomové neprináša, no jeho záver má aspoň náznak nádeje, že by to najbližšie mohlo byť inak.
Jedna scéna pripomína Nosferata
Zánik ríše vlastne úplne vykradol príbeh Spielbergovho filmu Stratený svet. Známi hrdinovia sa vracajú do voľakedy prosperujúceho zábavného parku. Ten je teraz opustený, pripomína nebezpečnú divočinu a zvieratá by mali dostať prírodnú rezerváciu. V závere filmu však všetko pokazia, tradične, chamtivé úmysly.