BRATISLAVA. Asi sme smútočný orchester, pousmeje sa dirigent Ewald Danel. Vedie Slovenský komorný orchester, ktorý patrí pod Slovenskú filharmóniu. Ešte v roku 1960 ho založil legendárny huslista Bohdan Warchal.

Danel bol jeho žiakom. Teleso často vystupuje v kostoloch, no teraz výnimočne prijalo pozvanie na letný festival, na Pohodu. Je to symbolický okamih.
Naposledy Slovenský komorný orchester otváral trenčiansky festival v roku 2010 cyklom Štyri ročné obdobia od Vivaldiho.
Bolo to v čase veľkej neistoty pre Kaščákov tím, rok predtým totiž v areáli počas búrky spadol stan.
Dvaja ľudia zomreli a desiatky mali zranenia. Dlho nebolo jasné, či sa z toho organizátori spamätajú a budú schopní pokračovať.
Slovenský komorný orchester vtedy hral pre obete tragédie. Tentoraz sa na Pohodu vrátil v ďalších neistých časoch.
Otvárací koncert vo štvrtok o siedmej večer venovali spomienke na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú.
Ešte pred vystúpením nám Danel vysvetlil zmysel jednotlivých skladieb v programe.
Dvořák si tieto piesne vysoko cenil
„Hudba je po prírode a tichu najzrozumiteľnejšia reč Boha,“ tvrdí. Dnešné rýchle časy sa ju snažia prehlušiť, no so Slovenským komorným orchestrom pripravil koncert, pri ktorom je dôležité vedieť ticho počúvať a rozjímať.
Kaščák teleso zavolal už na cyklus Koncertov pre Jána a Martinu, ktoré organizoval v rôznych mestách. Dať dokopy všetkých pätnásť členov orchestra však počas víkendov nebolo jednoduché a dokázali sa časovo zladiť až teraz.
Polovicu jeho programu zložili z cyklu Biblických piesní od Antonína Dvořáka. Vybral ich Danel, na túto príležitosť sa hodia dokonale, myslí si.
„V prvom rade boli výnimočné v jeho tvorbe. Vysoko si ich cenil, hovoril, že patria k najlepšiemu, čo vytvoril.“
Vedel, že nestihne prísť domov
Bola práve Veľká noc 1894 a Dvořák vtedy prežíval veľký smútok. Už druhý rok žil v odlúčení od svojich blízkych v Spojených štátoch.