Dve knižky, ktoré sa venujú slovenským dejinám, majú svojou formou pritiahnuť pozornosť žiakov druhého stupňa základných škôl či stredoškolákov. Obidve zároveň ukazujú, že tvoriť dejepisné populárno-náučné texty pre deti je vec náročná.

S vážnou tvárou
Stručné dejiny Slovenska pre mladých čitateľov (Slovart 2018) Denisy Gaálovej odkazujú už svojím názvom ku knihe Ernsta Gombricha Stručné dejiny sveta pre mladých čitateľov. Napodobniť Gombrichov elegantný rozprávačský štýl nie je ľahké, ale autorka sa aspoň pokúsila prerozprávať dejiny nášho územia s istou mierou príťažlivosti a zaujímavosti.
Kniha o dejinách Slovenska pre mladých čitateľov je obsahovo vyčerpávajúca a je veľmi dobre, že podáva ucelený príbeh našich dejín. Autorka (sama skúsená učiteľka dejepisu) vie prerozprávať dejinné udalosti tak, aby boli pútavé a vyzdvihujúce tie momenty histórie, ktoré môžeme považovať za zlomové a zasadzuje ich do kontextu širších dejín.
Na druhej strane (keď vidím, ako vnímajú študenti rozsiahlejšie texty aj na vysokých školách), škoda, že sa autorka nevrhla aj do prehľadnejších foriem, tabuliek, grafov či odkazov na boku textu. Autorka musí, prirodzene, pracovať s istou historickou skratkou a zjednodušovaním, preto by aj infografiky boli nápomocné.
A – ale to nie je výčitka knihe, lež vnímaniu histórie u nás - možno by neuškodilo zamyslieť sa v prípade koncipovania „rozprávačského príbehu“ našich dejín nad tým, že dejiny nie sú len panovníci a vojny, ale najmä kultúrne bohatstvo, umelci a ich prínos, myslitelia.
So smiechom
Naše hrôzyplné dejiny je vtipná séria, ktorá sa snaží na jednotlivé historické obdobia pozerať „záškoláckym“ spôsobom, teda ironizujúc a zosmiešňujúc veľké rozprávania. Isto, nie každému to musí byť po chuti, ale komiksový spôsob pohľadu na vážne témy konvenuje detskému čitateľovi viac ako seriózne rozprávanie.
Novinka Róberta BeutelhauseraZa všetko (ne)môže Štúr (Slovart 2018) s ilustráciami Kataríny Slaninkovej nás uvádza do obľúbených zákrut slovenských bojov o národnú slobodu. Toto obdobie je u nás často legendarizované, preto „nactiutŕhačské“ prístupy bývajú občas považované za znesväcovanie slovenského národa a jeho obrodenia. Na druhej strane, tá pýcha, s akou sa pozeráme na zrod nášho spisovného jazyka či ustanovovanie rôznych národných spolkov a inštitúcií, dáva dosť priestoru aj na paródiu, ktorej si v tejto knižke užijete.
Za všetko (ne)môže Štúr ponúka, ako to je v tejto edícii už zvykom, aj zábavné testy a kvízy, ktoré pracujú aj s vtipnými odpoveďami, uťahujú si z veľkosti našich dejateľov, ale zároveň ukazujú dejiny ako ľudský príbeh aj s omylmi a prehreškami.
Edícia Naše hrôzyplné dejiny nenahradí štandardné učebnice dejepisu, ale je výborným hravým doplnkom štúdia tém.

Na dejiny!
Dejepis nie je predmet v škole, ale súčasť ulíc, domov, krajiny, kultúry. Každá kniha, ktorá prináša dejiny bližšie k čitateľom najmä školského veku, sa snaží o veľmi záslužnú činnosť.
A ktorá časť dejín je vlastne tá dôležitá? Našu národnú identitu utvárajú príbehy, ku ktorým sa vraciame, a vytvárajú sieť našej mentálnej výbavy. A najmä posledné storočie by sme mali vnímať ako stále otvorený priestor na diskusiu, spoznávanie a odhaľovanie súvislostí. A to súvislostí nielen politických, lež aj kultúrnych a spoločenských.
Minulosť nezmeníme, ale lepšie spoznať ju môžeme. Aj vďaka takýmto knihám – serióznym i zábavným.