Aféra v opere Slovenského národného divadla dokazuje, že väčšina oblastí štátom spravovanej kultúry sa u nás nezreformovala. Pri súčasnom vedení rezortu nádej na strategickú nápravu neexistuje. A to napriek tomu, že na ministerstve stále pracuje vyše tisíc zamestnancov.
Na Kaliňákov vtip o zásadnej reforme verejnej správy a veľkom znižovaní byrokracie si ešte pamätáte?
“Najlepšie osobnosti utekajú do zahraničia a v lepšom prípade občas za štedrý honorár hosťujú. Pokiaľ ide o repertoár, niet v Európe opery, kde by uvádzali inscenácie s takou priepastne rozdielnou úrovňou.
„
I keď aj na kultúre sa už rodí pobočka útvaru Hodnota za peniaze a nájdu sa schopní, hodnotovo orientovaní úradníci, ktorí zisťujú, čo všetko úrad spravuje, v akom stave sa to nachádza a čo sa s tým dá robiť, pretože za štvrťstoročia sa to nestihlo.
Bývalý minister Marek Maďarič sa teraz hrá na dobrého smeráka, čo je súťaž v mizernej konkurencii, ale za súčasný stav na prvej scéne môže predovšetkým on.
A výrazne prispel aj k tomu, čo desivé sa deje v spoločnosti.
Vďačný riaditeľ vystihol éru
Maďarič šíril z pozície šéfa rezortu kultúry (!) také falošné správy, že ešte aj pseudoalternatívci zízali. Dnes sa už bludy o oponentoch, vycucané z prsta, stali mainstreamom. Kiska scientológom? Je to lož, tak to nazveme alternatívna pravda.