SME

O snehu, lietadlách a letuškách

Arthur Hailey vymyslel svoj vlastný literárny žáner a stal sa jedným z najpredávanejších autorov sedemdesiatych rokov

spisovateľ Arthur Haileyspisovateľ Arthur Hailey

Zabudnuté bestsellery

Kde mu ubrali na talente, tam dostal na pracovitosti. Arthur Hailey vymyslel svoj vlastný literárny žáner a stal sa jedným z najpredávanejších autorov sedemdesiatych rokov.

Na medzinárodnom letisku v USA už tri dni zúri snehová búrka a situácia sa stáva nezvládnuteľnou. Jedno zo štartujúcich lietadiel zapadne v snehu a zablokuje najdôležitejšiu dráhu. Z inej dráhy odštartuje lietadlo do Ríma plné pasažierov. Krátko nato však na jeho palube vybuchne bomba a poškodený stroj, stále schopný letu, sa obráti, aby sa pokúsil pristáť na zasneženom letisku. Šéf letiska zvláda napätú situáciu z posledných síl, navyše sa mu rozpadá manželstvo, podarí sa však nemožné a všetko sa napokon skončí dobre.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tak toto je v skratke dej románu Letisko. Jeho 470 strán detailne zachytáva dramatické udalosti, ktoré sa prihodili počas siedmich hodín a v roku 1968 sa z neho stal najprv americký a potom aj medzinárodný bestseller. Tridsať týždňov bol v rebríčku New York Times najpredávanejšou knihou a stal sa tak najúspešnejším románom roka. Hoci knihu seriózni kritici strhali pod čiernu zem a slávna novinárka Martha Gellhornová sa vyjadrila, „že román by bol čitateľnejší v islandštine alebo v jazyku kmeňa Uru“, Letisko inšpirovalo množstvo ďalších autorov a dokonca aj filmový priemysel.

Cesta k písaniu

Vždy oblečený v dokonale padnúcom obleku, so žiarivým úsmevom a optimistickým výrazom – spisovateľ Arthur Hailey (1920 – 2004) sa začiatkom sedemdesiatych rokov stal prototypom úspešného výrobcu bestsellerov a invázii jeho románov sa neubránilo ani socialistické Československo. Haileyho druhá manželka dokonca napísala spomienkovú knihu, ktorú nazvalaI Married a Best Seller: My Life with Arthur Hailey (1978), ktorú do češtiny výstižne preložili ako Vzala jsem si bestsellera (1993). Hailey naozaj pripomínal skôr úspešného manažéra reklamnej agentúry než utrápeného spisovateľa, ktorý inšpiráciu hľadá v nadmernom pití, fajčení a promiskuite. V istých čitateľských kruhoch sa jeho meno dokonca stalo odpudzujúcim symbolom pásovej (strojovej) výroby románov, keď sa podľa jedného vzoru produkujú ďalšie a ďalšie.
Nuž áno, je to pravda – všetky Haileyho romány sú rovnaké, mení sa v nich len kulisa. Ale aby som trocha poopravil jeho manažérsky obraz, Hailey je Angličan, ktorý počas celej druhej svetovej vojny bojoval v stíhačke a dosiahol hodnosť leteckého poručíka. Po demobilizácii ho rozladil politický vývoj vo Veľkej Británii, ktorý podľa neho smeroval príliš doľava, a „emigroval“ do Kanady. Až tam začal robiť „biznisovú“ kariéru a jeho pozornosť sa začala orientovať na písanie, kam ho ťahalo najmä srdce a spomienky na mladosť, keď ako tínedžer písal básničky a hral v amatérskom divadle.

SkryťVypnúť reklamu

Let do nebezpečenstva

Hailey mal 35 rokov, keď sa mu konečne podarilo predať televízny scenár nazvanýFlight Into Danger. Vznikol podľa neho úspešný televízny film a Hailey s pomocou dvojice editorov prepísal scenár do románovej podoby, ktorá pod názvom Runway Zero-Eight vyšla v roku 1959 a v roku 1966 s pôvodným názvom Let do nebezpečenstva dokonca aj v slovenčine, v legendárnej edícii Stopy. Ak ste túto knihu nečítali, jej príbeh vám bude určite povedomý: odohráva sa v dopravnom lietadle, v ktorom časť posádky aj cestujúcich zje pokazenú potravu. Všetci sa otrávia, piloti tiež, hrozí havária, keď sa medzi zdravými cestujúcimi vynorí bývalý vojenský pilot a ten s lietadlom šťastne pristane. V roku 1980 sa témy opäť zmocnili filmári a natočili podľa nej vari najlepšiu paródiu na „letecké“ katastrofické filmy. U nás sa premietala pod názvom Pripútajte sa, prosím! (Airplane, 1980) a je to film taký nekorektný a premrštený, že mnohí odporcovia (napríklad násilia na ženách) z neho omdlievali.

SkryťVypnúť reklamu

Po úspechu Letu do nebezpečenstva Hailey neváhal a tentoraz už samostatne napísal ďalšiu knihu:Konečná diagnóza (The Final Diagnosis, 1959). Odohráva sa v nemocnici a jej hrdinami sú lekári a patológovia. Čitateľom sa to zapáčilo a Hailey tak mal prvý kanadský bestseller. Prvý medzinárodný bestseller mu vyšiel v roku 1965. Volal sa Hotel a odvtedy sa stalo pravidlom, že každá Haileyho kniha sa stala bestsellerom a nazývala sa podľa prostredia, kde sa odohrávala.

Profesijný román

Na čom teda stál úspech Arthura Haileyho? U nás sa píše, že je predstaviteľom a zakladateľom žánru, ktorý sa nazýva „profesijný román“. V podstate ide o to, že Hailey príbehy ľudí dramatizoval v konkrétnom profesnom prostredí. V prípade Hotela to bol, pochopiteľne, veľký hotel, Letisko sa odohrávalo na letisku, román Kolesá v prostredí továrne na výrobu áut a podobne. Čitateľ tak mal jedinečnú možnosť spoznať zaujímavé prostredia a zároveň mohol prežívať príbehy množstva ľudí, ktorí tu pracovali. Haileyho metóda bola nemenná: rok venoval štúdiu prostredia, pol roka triedeniu poznámok a príprave, dva roky písaniu románu. Tvrdí sa, že keď písal Hotel, prečítal 27 kníh venovaných hotelovému manažmentu. Pri príprave románu Kolesá strávil celé mesiace v Detroite, aby prenikol do problematiky automobilového priemyslu. Všetko, čo sa čitateľ dočíta v jeho knihách, je autentické, všetky čísla a fakty sedia. Vymyslené sú len príbehy ľudí, ale aj tie sú inšpirované skutočnými ľuďmi na konkrétnych pracovných pozíciách, ktorých Hailey stretol v danom prostredí.

SkryťVypnúť reklamu

Lenže to, čo je na jednej strane výhrou a zárukou úspechu, je často aj slabinou. Haileyho romány sú naozaj plné detailov a faktov, lenže tých je tak veľa, že sú až únavné. Keď konečne dočítate Letisko, získate síce pocit, že by ste ho dokázali v prípade potreby riadiť aj vy sami, lenže po tých 470 stranách budete takí unavení, akoby ste sneh z pristávacej dráhy odhŕňali vlastnoručne. Naproti tomu sú príbehy ľudí umelé, dialógy schematické, všetko je to vykalkulované tak, aby sa v správny čas niečo udialo, aby tam bolo napätie i láska, kde-tu sex. Nemožno sa teda čudovať, že kritici hľadeli na Haileyho cez prsty a on sám si svoje spisovateľské limity veľmi dobre uvedomoval.

Výrobný román

Je zaujímavé, že termín „profesijný román“ sa používa len u nás. V zahraničí Haileyho a jemu podobných označujú ako autorov podžánru „faction“, čo je spojenie od „fact“ a „fiction“ čiže zmiešanina faktov a fikcie. „Profesijný román“ zaujal aj takých autorov, ako je Frederick Forsyth a jeden z najpredávanejších amerických autorov Tom Clancy (1947 – 2013) napísal sériu románov, detailne sa zaoberajúcich armádou, špionážou a politikou.
Profesijný román sa však výborne uchytil aj v Československu. Komunisti dlho vyžadovali, aby autori šli do výroby a písali romány, odohrávajúce sa vo fabrikách či na stavbách. Tento žáner nazývali „výrobný román“ a to, ako by mal vyzerať, im splnil Hailey: hrdinami jeho kníh sú obyčajní ľudia, žiadni supermani či nadľudia. Sú to profesionáli, ktorí si skromne plnia svoje pracovné úlohy, a v krízovej situácii len ďalej robia svoju prácu, prinajhoršom pre ňu aj obetujú svoj život. Jeho diela sú vlastne americkou obdobou Ženy za pultom, Muža na radnici a podobných hlúpostí, ktoré istý čas produkovala komunistická televízia.
U nás Anton Hykisch napísal výrobný román o elektrárni v Mochovciach, ďalší sa inšpirovali Oravskou priehradou, v Česku výrobný román spracúvali Vladimír Páral či Zdena Frýbová. Dnes sú už iné časy a niektorí spisovatelia sa venujú žánru „firemný román“, odohrávajúcemu sa v kanceláriách a ofisoch veľkých firiem.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenské vydanie

Vydať Letisko v slovenčine nebolo zrejme jednoduché. Začiatkom sedemdesiatych rokov komunisti vyraďovali z edičných plánov (a knižníc) množstvá kníh, omnoho menej „škodlivých“ ako Letisko, ktoré poskytovalo lákavý obraz amerického spôsobu života. Súdruhovia napokon na knihe nezistili nič „závadné“, sexu v nej bolo málo a to, že nejaké letisko zavalil sneh, bolo v podstate smiešne. U nás a v Sovietskom zväze by taký problém vyriešili ľavou zadnou, to len Američania robia zo sneženia drámu!

Letisko vyšlo v roku 1972 v náklade 20-tisíc výtlačkov a preložil ho Dušan Slobodník. Samozrejme, že kniha sa aj u nás stala bestsellerom a najmä povinným čítaním všetkých dievčat, ktoré chceli byť letuškami. Krátko po jej vyjdení sa aj do našich kín dostal filmový blockbuster Letisko, nominovaný na osem Oscarov. V plnej nahote sa vtedy ukázalo, čo sa stane, ak z príbehu vyhodíte všetky profesijné detaily a podrobnosti, ktoré ho robili zaujímavým: schematický vykonštruovaný príbeh unudil všetkých divákov a zároveň položil základy vlny katastrofických filmov, ktoré sa valili kinami v sedemdesiatych rokoch.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 540
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 969
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 580
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 726
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 660
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 131
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 591
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 228
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 673
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 352
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 178
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 170
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 12 580
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 329
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 964
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 825
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťZatvoriť reklamu