SME

Príroda, ako ju nepoznáte

Knihy pre deti o prírode majú potenciál vyvolať záujem o prírodu, ale aj viesť k väčšej ohľaduplnosti k nej

Kateryna Mikhalitsyna & Oksana Bula: Kto rastie v sade (Ikar – Stonožka 2018)Kateryna Mikhalitsyna & Oksana Bula: Kto rastie v sade (Ikar – Stonožka 2018)

Leto je ideálnym obdobím na trávenie voľného času v prírode. Lesy, hory, parky... Tieto miesta sú domovom rôznych zvierat, rastlín a hmyzu. Aj keď sa nám pošťastí vidieť ich na vlastné oči, nedozvieme sa o nich všetko, čo nás zaujíma. Rovnako ako v mnohých iných situáciách, aj teraz môžu pomôcť vhodne vybrané knihy. Knihy svedčiace o ich fascinujúcom živote, tajomstvách a výnimočnosti.

Počuješ rozprávať stromy?
Kniha Počuješ rozprávať stromy? od Petra Wohllebena, autora niekoľkých bestsellerov, je kvalitným a výnimočným zdrojom informácií o lese a živote v ňom. Napriek tomu, že je primárne určená pre deti, čerpať z nej môže celá rodina. Veľký priestor autor venoval stromom. Informácie, ktoré o nich uvádza, niekedy pôsobia priam neuveriteľne, ale stačí čítať ďalej, aby sa z neuveriteľného stalo uveriteľné. Stromy medzi sebou komunikujú a dokonca používajú lesný internet.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jeho cena je však poriadne vysoká. Huby zaň vyžadujú od stromov až tretinu celkovej ich produkcie cukru! Wohlleben uvádza veľa dôkazov potvrdzujúcich, že stromy majú život v mnohom podobný nášmu. Sú schopné cítiť strach. V rámci svojho druhu sa vedia podporiť a pomôcť chorým členom rodiny. V noci spia a malé stromčeky sa rovnako ako deti musia učiť. Ich najdôležitejším predmetom je „rovno rásť“. Wohlleben tvrdí, že stromy v lese sa nesprávajú rovnako a každý strom má osobité vlastnosti. Existujú samotárske stromy, odvážne či opatrné stromy.
Wohlleben nepíše fascinujúco iba o stromoch, ale aj o ďalších lesných obyvateľoch. Podozrievavých sojkách, zábudlivých veveričkách, maznavých a rodinne založených diviakoch či múdrych havranoch. Čitatelia sa dozvedia, ako vyzerá diviačia posteľ a kam chodia diviaky na záchod. Prečo sú vlky pre stromy osožné a pre človeka nepredstavujú hrozbu. Wohlleben lesu nielen rozumie, ale prechováva k nemu aj hlbokú náklonnosť. Existuje veľa detských kníh o lese a jeho obyvateľoch. Máloktorá z nich sa však môže vyrovnať knihe Počuješ rozprávať stromy?.

SkryťVypnúť reklamu

Kto rastie v sade a Kto rastie v parku
Spoznať rôzne stromy (nielen) deťom umožnia aj knihy Kateryny Mikhalitsyny a Oksany Buly Kto rastie v sade a Kto rastie v parku. Obidva príbehy obsahujú okrem zaujímavých informácií o stromoch a kríkoch aj očarujúce ilustrácie.
Hlavnou postavou knihy Kto rastie v sade je slávik, ktorý doletel z ďalekej Afriky až do starého ovocného sadu. Slávik si hľadal domov. Rozprávkovo pôsobiaci ovocný sad, nachádzajúci sa v blízkosti riečky a lesíka, vnímal slávik ako miesto, ktoré by sa mohlo stať jeho domovom. Lenže v sade rástlo veľa stromov a kríkov. Na ktorom z nich postaviť hniezdo? Višňa, čerešňa, hruška, slivky a jabloň. Mirabelka, egreš, čierna a červená ríbezľa, orgován a dula. Každý z nich o sebe slávikovi porozprával. O kôre, listoch, plodoch alebo vtákoch, ktoré si na ňom stavajú hniezda. Užitočnú radu slávikovi, smerujúcu k nájdeniu vhodného miesta na postavenie hniezda, prezradil múdry strom zvaný mirabelka. Prostredníctvom knihy Kto rastie v parku sa čitateľ ocitne v malom parku, v ktorom rastie jedenásť veľkých stromov a jeden malý klíček. A práve tento malý klíček hrá v príbehu kľúčovú úlohu. Klíček by rád vedel, kým bude, až vyrastie. Pýta sa sám seba, na koho sa podobám? Jedenásť stromov, jedenásť možností. Breza, dub, jarabina, lipa... Čitateľ sa s nimi postupne zoznamuje, ale odpoveď na otázku, ktorá klíček trápi, dlho neprichádza. Dojímavý príbeh o klíčku, ktorý sa túži dozvedieť o svojom pôvode, prináša nielen pútavé informácie o stromoch, ale predstavuje aj ďalších obyvateľov parku a autorka poukazuje na ich jedinečnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Vtáky našich lesov


Zvukové leporelo Vtáky našich lesov naplní ľudské domovy zvukmi vtákov. Obsahuje dvanásť vydarených zvukových ukážok, pričom každá z nich je venovaná jednému operencovi. Mlynárka dlhochvostá, ďateľ veľký, kukučka obyčajná, brhlík obyčajný či sýkorka uhliarka. Každá dvojstrana leporela je venovaná jednému z dvanástich vtákov. Čitateľ sa dozvie, ako vyzerajú, kde sa vyskytujú, čím sa živia a na akých miestach sa nachádzajú ich hniezda. Spoznať tieto vtáky v prírode môžeme nielen vďaka realistickým zvukovým ukážkam, ale aj nádherným fotografiám.

Veľká kniha o malých tvoroch
Chrobáky, mušky alebo iných zástupcov bezstavovcov nájdeme nielen v prírode, ale aj v našich domácnostiach. Lepšie sa s nimi zoznámiť a získať odpovede na otázky, ktoré mnohí rodičia nevedia zodpovedať, deťom umožní Veľká kniha o malých tvoroch. Čitateľ sa najprv dozvie rôzne všeobecné informácie o bezstavovcoch a až potom prejde k jednotlivým druhom. Ktorý hmyz označujú prírodovedci ako chrobáky? Aké druhy bezstavovcov existujú, čo majú spoločné a čím sa odlišujú? Lienky, muchy, pavúky či dážďovky. Vážky, pakobylky, modlivky a vodné bezstavovce. Yuval Zommer pútavo opisuje jednotlivé druhy a otázky, na ktoré odpovedá, zaujmú nápaditosťou. Koľko bodiek je na krídlach lienky? Prečo mravce pochodujú v rade? Prečo včely bzučia? Majú stonôžky naozaj sto nôh? Prečo muchy lietajú okolo jedla? Kniha očarí roztomilými, prepracovanými ilustráciami a vďaka vynikajúcemu spracovaniu témy je úžasným zdrojom informácií o bezstavovcoch nielen pre deti. Zommer poukazuje na ich výnimočnosť, krásu a užitočnosť a vďaka tomu má potenciál zmeniť ich negatívne vnímanie u ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

365 aktivít v prírode


Ak hľadáte knihu, ktorá súvisí s prírodou a ponúka originálne nápady ako dieťa zabaviť, kniha 365 aktivít v prírode by mohla byť správnou voľbou. Obsahuje bohatú a rozmanitú ponuku aktivít. Rôzne materiály, potrebné na vykonanie aktivity, miesta a náročnosť realizácie i možnosti využitia výsledného produktu. Mnohé aktivity nielen zabavia, ale umožnia dozvedieť sa niečo nové, napríklad o lietaní vtákov či rôznych pavúčích sieťach. Okrem zábavných, poučných a tvorivých činností kniha ponúka aj aktivity, ktorých výsledok ocenia obyvatelia prírody, napríklad vtáčí kúpeľ, hotel pre hmyz alebo stolček pre vtáky. Táto kniha vďaka svojej rozmanitosti a praktickosti znižuje riziko nudy nielen počas letných prázdnin na minimum.

Od poznania k ochrane prírody
Uvádzané knihy sa vyznačujú zaujímavým spracovaním témy a nádhernými ilustráciami alebo fotografiami. Ich autori píšu o prírode s láskou, porozumením a rešpektom. Tieto knihy pre deti majú potenciál vyvolať u čitateľa záujem o prírodu, ale tiež ovplyvniť jeho postoj a správanie k nej. Viesť k väčšej ohľaduplnosti a snahe o jej ochranu.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: JANA KORČEKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 163
  2. Každý piaty zomrie 8 940
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 777
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 603
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 801
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 835
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 214
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 21 913
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 716
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 665
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 774
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 159
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 295
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 663
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu