BRATISLAVA. Alexova mama dostala infarkt tesne pred pádom Berlínskeho múru. Kým sa prebudila z osemmesačného spánku v kóme, za oknami nemocnice sa udiala zmena ohromných rozmerov.
Socializmus nahradil kapitalizmus, Nemecká demokratická republika sa stala súčasťou zjednoteného Nemecka a červené zástavy s kosákom a kladivom vystriedali červené reklamy na kokakolu.
Mnohí východní Nemci sa vtedy tešili. No Alexova mama bola presvedčená komunistka. A tak keď lekár povedal, že sa musí za každú cenu vyhnúť šoku, bolo neprípustné, aby sa o novej situácii dozvedela.
Alex preto robil všetko možné, aby ďalej žila vo svojom bezpečnom svete. Zakrýval pred ňou neodškriepiteľné znaky pokroku a zháňal jej obľúbenú socialistickú kávu a socialistické zavárané uhorky, hoci sa už nevyrábali.

Demencia praje socializmu
Príbeh oddaného syna, ktorý sa snažil šanovať zdravie svojej mamy, bol donedávna len fiktívnym príbehom z filmu Good bye Lenin! Keď ho režisér Wolfgang Becker v roku 2003 nakrútil, v Nemecku vznikla menšia senzácia.
Svet zaradil rýchlosť, na ktorú ľudia nedokázali reagovať, životy sa im menili bez toho, že by ich dokázali celkom kontrolovať. Boli vďační, že filmári pochopili a zhmotnili ich krehkosť a nostalgiu.
Je však jedno miesto, kde sa film Good bye Lenin stal realitou.