Jesennú filmovú sezónu možno odštartovať aj na festivale Cinematik v Piešťanoch. V programe má tri filmy zo slovenskej koprodukcie: Domestik, Pivnica a Kapela. Napriek jednoduchému názvu sú to filmy rozdielne. O čom budú?
Domestik
V slovenskej premiére uvedie Cinematik debutovú snímku Adama Sedláka - Domestik.
Domestik je v cestnej cyklistike označenie pretekára, ktorý sa obetuje v prospech tímu. Je to cyklista, ktorý ostatným členom tímu donáša občerstvenie, súčiastky a trénerské pokyny zo sprievodného vozidla, alebo v prípade defektu poskytne svoj bicykel hlavnej jednotke. Pre niekoho to môže byť otrokárska práca.
Hlavný hrdina Roman (Jiří Konvalinka) toho už má tiež dosť. Rozhodne sa zamerať na svoj vlastný úspech. Spôsoby, ktorými chce úspech dosiahnuť, sú však polemické poburujúce. V noci spáva v kyslíkovom stane, berie rôzne suplementy na zlepšenie výkonu.
Jeho manželka Šarlota (Tereza Hofová) s podobným posadnutím túži po dieťati. Obaja sa teda až nezdravo snažia splniť sny, ničia sa pritom fyzicky aj psychicky.
“Domestik je originálne filmové dielo o posadnutosti, neschopnosti komunikovať i o samodeštrukcii,” hovorí Štric. Keďže film analyzuje intímny vzťah dvoch osôb medzi sebou a k sebe samému, sú zobrazené bez akýchkolvek vonkajších interakcií.
Portál Variety píše, že americkí diváci nedokážu oceniť filmy východnej Európy pre rozdiely medzi charakterovými vlastnosťami amerického hlavného hrdinu a toho európskeho. Americký protagonista je ambiciózny, má jasný cieľ.
Zaujímavé môže byť, že hrdina filmu Domestik je taký tiež. Popritom inom, čo všetko je schopný pre svoj cieľ spraviť. Aj nad hranice fyziologických možností.
Kapela
Film je výsekom zo života v rómskej osade Lomnické Čháve, režisér Ladislav Káboš zaznamenáva zrod kapely Gypsy Band Lomnické Čháve a dokumentuje jej stretnutie so svetom za hranicami osady.
V roku 2017 odohrala koncert na festivale Pohoda bez toho, aby mala oficiálne meno. Tento rok ho už mali a zahrali si pri vítaní slnka v posledné ráno festivalu.
Ladislav Káboš sleduje prostredie rómskej komunity už dlhšie. Umelecký riaditeľ Cinematiku Vladimír Štric pripisuje hodnotu jeho filmom preto, že "má ku svojim postavám veľa empatie, nemoralizuje, ani sa nenecháva strhnúť predsudkami". Oceňuje humor a pozitívny tón. A filmársky sú dobre nakrútené.”
Pivnica
Už názov evokuje temnú atmosféru a tým predurčuje žáner a tému. Režisér filmu Pivnica Ivan Vološin rozpráva o rozpadávajúcom sa manželstve. Jediný dôvod prečo pretrváva, je dieťa.
Psychologická analýza postáv nastáva, keď sa dcéra jedného dňa stratí.

Ruského režiséra , ktorý má za sebeou snímky Nirvana alebo Bedouin, doplnil kameraman Martin Žiarian, podpísaný pod filmami Čiara alebo Učiteľka. Herecké obsadenie dotvára medzinárodoný charakter filmového tímu.
V hlavných úlohách sa predstaví francúzko-americký herec Jean-Marc Barr známy spoluprácou s Luccom Bessonom alebo Larsom von Trierom. Slovenské obsadenie zastúpi raper Dalyb (založil košickú skupinu Haha Crew), Milan Ondrík alebo herečka Jana Oľhová.
Vladimír Štric hovorí, že aj Pivnica aj Domestik sú arthousové filmy. Komerčný úspech v takých prípadoch nie je zaručený. “Festival Cinematik funguje v poslednom čase tiež ako testovací priestor pre nové filmy, autori a producenti si na ňom môžu odskúšať, ako bude reagovať publikum. Takže uvidíme, uzatvára Štric.
Okrem slovenskej sekcie Čo dom dal, bude na Cinematiku tradične aj súťažná sekcia Cinematik.doc. Predpremiéru bude mať dokument o Karpatských Nemcoch Anny Gruskovej Smutné jazyky, dokument o výtvarníkovi Petrovi Kalmusovi Prípad Kalmus (r. Adam Hanuljak) a o dievčati s Downovým syndrómom Niečo
navyše (r. Palo Kadlečík, Martin Šenc).
Festival Cinematik sa v Piešťanoch začína 11. septembra, potrvá do 16. septembra.
Autor: Karolína Krajčíková