BENÁTKY. „Áno, povedal som síce, že film je súčasťou šoubiznisu, ale tento môj film rozhodne nevznikol pre zábavu!“ vyhlásil rázne britský režisér Paul Greengrass po premiére svojej drámy 22 July, ktorá vznikla v americkej produkcii v Nórsku podľa tragických udalostí v Osle a na ostrove Utoya v roku 2011.
Do slovenských kín práve prichádza nórsky film Utoya 22. júla režiséra Erika Poppeho s rovnakou témou, ktorý mal premiéru na jar na berlínskom festivale. Benátky teraz ponúkli konkurenčný projekt. Vlastne nie až taký konkurenčný, lebo vznikol podľa knižnej predlohy nórskej reportérky Åsne Seierstadovej, ktorá spolupracovala aj s Poppem.
Kto čakal iný pohľad, či nedajbože komerčnejšiu podobu, nedočkal sa.
To, čo prišlo po tragédii
„Už dlhšie som hľadal námet pre film, ktorý by odzrkadlil, ako sa v Európe, Rusku, Amerike, vlastne na celom svete pod vplyvom imigračnej krízy presadzujú populistické názory, strany a osobnosti po tragédii na ostrove Utoya," hovorí Greengrass. "

Preto som sa veľmi usiloval o spoluprácu s Åsne. Lenže najskôr do toho vstúpila kríza a potom dlhé hľadanie investorov, preto prichádzame až teraz, v produkcii Netflixu.“
Vznikol 143-minútový film, ktorý na rozdiel od skoršieho nórskeho projektu kladie ťažisko na to, čo nasledovalo po tragédii a podrobne mapuje proces s páchateľom Andersom Behringom Breivikom.