Biela noc
Multižánrový festival Biela noc sa v Bratislave uskutoční 29. septembra. Aktuálny 4. ročník prinesie tridsiatku diel, ktoré budete môcť objavovať na dvoch trasách, povedie aj cez Nábrežie Dunaja a prepojí sa s pešou trasou v historickom centre.
Ťahákom tohtoročnej Bielej noci bude veľký nafukovací oblak. Ak doň vojdete, ocitnete sa v zaujímavom priestore, ktorý vymyslela umelecká skupina NUMEN/FOR USE.
Tvorí ju trojica priemyselných dizajnérov z Rakúska a Chorvátska Sven Jonke, Christoph Katzler a Nikola Radeljković.
Projekt prezentovali už vo viacerých mestách, na Slovensku však bude trochu inakší. "A bude ho treba neustále strážiť," hovorí CHRISTOPH KATZLER pre SME.
Nájdete ho celý víkend v podhradí pri Zuckermandeli (od piatka do nedele od 10.00 do 22.00 a v sobotu až 02.00 v noci)
Často rozmýšľate nad tým, ako ľudí ovplyvňuje priestor, v ktorom sa pohybujú?
„Nie veľmi často. K navrhovaniu nových priestorov sme sa vlastne dostali tak trochu náhodou. Raz našu skupinu oslovili, aby sme pripravili kulisy k jednej inscenácii v Chorvátsku.
Veľmi nás to bavilo a potom sme sa začali venovať vytváraniu inštalácií rôznych zvláštnych tvarov z elastických a ľahkých materiálov, do ktorých môžu ľudia vojsť, zabaviť sa a mať skvelý zážitok.“

Ako pri tom postupujete?
„Naše parametre sú jednoduché: Vieme, že sa musíme vyhýbať tvrdým materiálom. Nepoužívame žiadne drevo a kovy, jednoducho sme sa ich vzdali, pretože inak by sme museli počítať s tým, že naša práca bude zhodnocovaná radou statikov.
Začnú vypočítavať, na ktorom mieste inštalácie ešte môže naraz sedieť desať ľudí a kde už nie. Preto pracujeme radšej s nafukovačkami, páskami a sieťami. Je to menej zložité.
Oproti architektom máme výhodu aj v tom, že nemusíme rozmýšľať nad funkciou priestoru, ktorý si vymyslíme.“
Ste vlastne chorvátsko-rakúska skupina, ako ste sa spoznali?
„Sven (Jonke) začal študovať priemyselný dizajn naraz v Chorvátsku a vo Viedni. Potreboval niekde bývať a ja som mal voľnú izbu na prenájom, tak sme sa spoznali.
V Chorvátsku začal Sven pracovať s Nikolom (Radeljkovićom). Neskôr sme sa dali dokopy.“
Projekt so sieťou Net Blow up ste už mali v iných mestách, napríklad v Litzi alebo v Yokohame. Čím ho odlíšite v Bratislave?
„Väčšinou tvoríme inštalácie pre konkrétne miesta, umiestňujeme ich do existujúcich priestorov s danými podmienkami. Ak pracujeme so sieťou, musíme v každom meste rozmýšľať, ako ju zavesíme, občas pri tom riešime aj statické problémy.