SME

Žijeme v období „druhej renesancie“

Dokážeme sa poučiť z chýb tej prvej?

(Zdroj: Archív SME)

Žijeme v období nových objavov, ktoré menia naše nazeranie na svet, v období tvorivosti a inovácií. Podobnú situáciu sme už zažili – počas renesancie. Okrem progresu nám však priniesla i mnoho útrap a strádania. Dokážeme sa tomu dnes, v ére „druhej renesancie“ vyhnúť?

V roku 1450 Európa ďaleko zaostávala za Čínou a arabským svetom v mnohých meradlách pokroku, ako bola veda, výskum, navigácia, výroba železa, ocele a zbraní, poľnohospodárstvo, textil a podobne. Do roku 1550 však Európa preskočila obrovským skokom ostatných v každom rozmere a mohla sa pýšiť organizovanejšími a väčšími zdrojmi než ktorákoľvek z predchádzajúcich pozemských civilizácií. Bol to nepochybne najväčší, najrýchlejší rozkvet ľudského ducha v histórii. Až dodnes.
Ian Goldin a Chris Kutarna, obaja z Oxfordskej univerzity, tvrdia, že približne od roku 1990 prežívame podobný rapídny vzostup ako pred päťsto rokmi. Svet sa zlepšuje, filozofia, veda, technológie i umenie zaznamenali v poslednom období radikálne nové objavy, ktoré ich zásadne zmenili. Autori však varujú pred prílišným optimizmom. Obdobie renesancie bolo obdobím neuveriteľnej tvorivosti a inovácií. Zároveň však spôsobila utrpenie a deštrukciu. Dnes, o päťsto rokov neskôr, sa nachádzame v podobnej situácii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obdobie pokroku?
V roku 1346 obliehala mongolská armáda prístavné mesto Kaffa (na území dnešného Krymu). Priniesla so sebou novú strašidelnú chorobu – mor. Telá svojich mŕtvych pripevňovali na katapulty a strieľali za hradby mesta. Tak sa nákaza dostala medzi obrancov, ktorí ďalej nedokázali vzdorovať. Niektorí z mesta ušli a pravdepodobne rozšírili mor po stredomorskom pobreží. Európu čakala jedna z najsmrteľnejších pandémií v dejinách. „Čierna smrť“, ako túto novú chorobu nazývali, vykynožila tretinu až polovicu Európanov. Počet obyvateľov Florencie klesol zo 120-tisíc na 40-tisíc. Mor a následné vojnové konflikty (storočná vojna a osmanské výboje) oslabili hospodárstvo, znížil sa počet roľníkov, kráľovské dvory sa borili v nekonečných dlhoch. Bola to nebezpečná a úbohá éra. Okolo roku 1450 sa však Európa odrazila od dna. Mocnosti na chvíľu odložili svoje spory, medzi zrednutým obyvateľstvom sa zvýšila prirodzená imunita proti chorobe, panovníci snažiaci sa prilákať na množstvo voľnej pôdy roľníkov ponúkali rôzne výhody, čím postupne začalo poľavovať feudálne nevoľníctvo. Život sa začal rapídne meniť k lepšiemu. Vďaka reformám súdnictva a lepším možnostiam na vzdelanie sa dopredu drali schopní jednotlivci, zvyšovala sa aj úloha štátu, čo znamenalo viac lepšie platených miest. V mestách začala vznikať silná stredná vrstva. Vďaka zámorským objavom a silnejúcemu obchodu sa zlepšilo stravovanie. Objavili sa myslitelia ako Thomas Moore, ktorí tvrdili, že chudoba nemusí byť večným prekliatím ľudstva.
Približne v roku 1439 postavil Johannes Gutenberg revolučnú kníhtlač. Fungovala na inom princípe než dovtedajšie kníhtlače, čo celú tlač podstatne zlacnilo a urýchlilo. Gutenbergova tlačiareň zmenila spôsob, akým sa šírili informácie a vzdelanosť – zrazu to bolo rýchlejšie a dostupnejšie pre všetkých. Dovtedy mala monopol na vzdelanie a vedomosti katolícka cirkev vďaka ručne prepisovaným latinským textom zamknutým v kláštoroch. Gutenbergov vynález demokratizoval tok informácií, ľudia sa začali masívne učiť čítať a cirkev svoj monopol stratila. Na prepisovanie v kláštoroch pri svetle sviečky sa čoskoro zabudlo.
Gutenberg nebol jediným priekopníkom. Mikuláš Kopernik dokázal, že Zem sa točí okolo Slnka, nie naopak, a spolu s Vascom da Gama a Fernãom de Magalhães zlikvidovali všetko, čo sme si dovtedy mysleli o našej planéte. Obchod po mori i po súši sa enormne zvýšil, mestá ako Benátky alebo Florencia nabrali na sile a vznikla nová, rozprávkovo bohatá trieda obchodníkov. Vlny emigrantov sa sťahovali z miesta na miesto, bohatí mecenáši podporovali umenie a vedu a umožnili presadiť sa ľuďom ako Leonardo da Vinci.

SkryťVypnúť reklamu

Druhá renesancia
Podľa autorov Epochy objavov sme v podobnej situácii ako pred päťsto rokmi. Dnes médiá a internet znova výrazne demokratizovali výmenu informácií, objavy posledných rokov znova radikálne menia naše nazeranie na svet okolo nás – nanotechnológie, superinteligentné stroje, umelá inteligencia, organická energia, genetika a umelé ľudské chromozómy, ktoré nás zmenia podľa nášho želania. Ľudské zdravie, vzdelanosť a životná úroveň rastú závratným spôsobom. Napriek mnohým trápeniam, ktoré sužujú náš svet, je stav zdravia, vzdelania a bohatstva ľudstva najlepší, aký sme v histórii zaznamenali. Šanca uniknúť chudobe a žiť zdravo je vyššia než v kedykoľvek v minulosti. Podobne ako v renesancii. A podobne ako vtedy, ani dnes sa s týmito zmenami nevedia naši lídri, ale ani obyčajní ľudia dosť dobre vyrovnať. Éra objavov, šírenia vzdelania a vedomostí, rozvoja kultúry a vedy neprináša len pozitíva. Starý svet sa otriasa v základoch a nie každému to vyhovuje. Pred päťsto rokmi to prinieslo dekády náboženských vojen, nenávisti, inkvizície, nepokojov, vzbúr a neistoty. Čaká nás dnes podobný scenár?

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad život chudobných na úplnom spodku spoločenskej pyramídy sa za posledných päťsto rokov zmenil prekvapivo málo. I keď sa podiel obyvateľstva žijúceho v extrémnej chudobe znížil o takmer polovicu, tí najchudobnejší žijú podobne ako pred pol tisícročím: najviac míňajú na jedlo, žijú v preplnených obydliach a vlastnia prinajlepšom zopár starých handier. Demokratizované médiá a sociálne siete pritom zosilňujú hlasy tých, ktorí sú so zmenami nespokojní alebo z nich neťažia – a zároveň tých, ktorých by bez týchto výdobytkov nebolo počuť.
Šíria sa extrémizmus, xenofóbia, náboženský fundamentalizmus, protekcionizmus. Pritom to nie je prvýkrát, čo globalizácia rozdelila spoločnosti, ani prvýkrát, čo nové technologické objavy extrémne zvýšili rozdiel v príjmoch, spoločenské napätie a ideologický extrémizmus. Podľa Goldina a Kutarnu prežívame približne od roku 1990 podobnú éru, mali by sme ju preto nazvať „Druhá renesancia“. Možno by preto nebolo zlé ohliadnuť sa späť a poučiť sa z chýb, ktoré sme už raz urobili.

SkryťVypnúť reklamu

Boj o našu budúcnosť
Profesionálni historici budú pravdepodobne pri niektorých paralelách škrípať zubami (porovnávať Donalda Trumpa s Girolamom Savonarolom?). Robiť dnešné rozhodnutia na základe našej historickej skúsenosti z obdobia renesancie je takisto prinajlepšom diskutabilné. História sa neopakuje. Ekonomické, sociálne i kultúrne podmienky nikdy nebudú úplne rovnaké, ako boli niekedy v minulosti. Ale o to v tejto knihe ani nejde. Goldin a Kutarna priniesli pomerne unikátny pohľad, ktorý nemusí vždy byť nevyhnutne stopercentne presný, no prinúti čitateľa premýšľať, dá mu iný pohľad na svet i na dejiny. Pri záplave kníh s katastrofickým scenárom či historických kníh o vojnách a nekonečnom ľudskom utrpení navyše z tejto knihy srší optimizmus a viera v človeka a humanitu.
Autori uzatvárajú knihu kapitolou s niekoľkými radami, čo robiť, aby sme napredovali, a ako sa správať, aby sme rozvíjali seba, ale i spoločnosť okolo nás. Majte odvahu zlyhať, buďte otvorení novým nápadom, podporujte umenie, nebojte sa prisťahovalcov, snažte sa vyťažiť z veľkých dynamických miest – centier vzdelania, umenia a nápadov (nájdite svoju Florenciu!), nebojte sa prijať géniov, zároveň však tvorte záchytné sociálne siete pre nemajetných a tých, ktorým „nová renesancia“ nepriniesla len pozitíva. Jednotliví ľudia i celé spoločnosti musia byť múdri a dobre organizovaní, aby z nich boli „víťazi“ novej renesancie. Po prečítaní ich knihy budete na tieto úlohy o trochu lepšie pripravení.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 497
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 969
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 574
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 720
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 643
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 131
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 584
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 242
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 663
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 350
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 175
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 154
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 12 106
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 324
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 952
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 824
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťZatvoriť reklamu