BRATISLAVA. Ľudia v chlade čakali na zmenu, spievali hymnu, štrngali kľúčmi a chceli si pripomenúť pamiatku dvoch ľudí, ktorí koncom februára prišli o život.
V čase, keď je Slovensko blízko k tomu, aby zistilo, kto si vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej objednal, cena novinárskej fotografie Slovak Press Photo pripomína okamihy, keď sa kvôli spravodlivosti protestovalo na uliciach.
Jej organizátori v stredu zverejnili víťazov vo všetkých kategóriách. Fotka roka aj víťazi v kategórii Aktualita a Študenti zachytávali protesty Za slušné Slovensko.
Len jeden víťaz
Súťaž Slovak Press Photo tentoraz zmenila spôsob vyhlasovania víťazov. Predtým v každej kategórii zverejnila troch víťazov, teda 1., 2,. a 3. miesto.
Tento rok sa organizátori rozhodli pre iný prístup a zverejnili len jedného víťaza a niekoľko finalistov. Prečo?
„Súťaž rastie, hľadali sme zmenu. Chceli sme, aby bol víťaz len jeden a ostatní finalisti aby si boli seberovní, boli na rovnakej úrovni,“ vysvetľuje riaditeľka súťaže Jana Garvoldtová.
Medzi finalistami je v kategórii Aktualita aj fotograf denníka SME Jozef Jakubčo, ktorý bol v súťaži už niekoľkokrát ocenený. Medzinárodná porota vybrala jeho záber protestujúcich z vrcholu Manderláku.
„Chcel som vybrať najlepšie miesto, odkiaľ by som zachytil, aká veľká masa na zhromaždenie prišla,“ hovorí Jakubčo. Bola to technicky zložitejšia fotka, pretože vznikala v tme v diaľke od davu.
Rekordný počet prihlásených
Okrem protestov sa fotografi venovali aj téme životného prostredia. „Je úžasné, že upozorňujú na toxické látky, odpad, plasty, ktoré ničia spodnú vodu,“ hovorí Garvoldtová.
Do súťaže, ktorá sa vyhlasovala siedmy rok, sa tento rok prihlásil rekordný počet, 2672 fotografií. Okrem toho Slovak Press Photo začala spoluprácu s medzinárodnou súťažou World Press Photo, jej organizátori nám pomôžu pripraviť výstavy.
„Stále nás vnímajú ako východný blok,“ vysvetľuje Garvoldtová. „Deväťdesiat percent fotografií v ich súťaži pochádza zo západného sveta. Snažia sa teraz viac vnímať, aká je úroveň fotografií aj v bývalých komunistických krajinách,“ dopĺňa.
Dve zábery museli organizátori Slovak Press Photo vyradiť, lebo porušili pravidlá súťaže. Zuzana Knězeková prihlásila práce, ktoré vznikli ešte v minulom roku. Hoci by vyhrala prvú cenu v kategórii Každodenný život, museli ju diskvalifikovať.
Hlavnú cenu súťaže Grand Prix vyhral Tomáš Benedikovič z Denníka N. Zachytil ľudí na proteste, ktorých súcit s obeťami vraždy vyjadrujú svietiacimi telefónmi.